Лермонтова Юлія Всеволодівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лермонтова Юлія Всеволодівна
Julia Lermontova (1846-1919).jpg
Народилася 2 (14) січня 1847
Санкт-Петербург, Російська імперія
Померла 1919[1]
Москва, Російська СФРР
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність хімік
Alma mater Гейдельберзький університет Рупрехта-Карла
Сфера інтересів хімія

Лермонтова Юлія Всеволодівна у Вікісховищі?

Юлія Всеволодівна Лермонтова (1846/47—1919) — російський хімік-технолог, відома як одна з перших російських жінок-хіміків (див. також Волкова, Ганна Федорівна).

Біографія[ред. | ред. код]

Її батько, Всеволод Миколайович Лермонтов — генерал, директор Московського кадетського корпусу, був троюрідним братом М. Ю. Лермонтова.

Початкову освіту отримала вдома, куди запрошувалися для приватних уроків кращі викладачі кадетського корпусу.

У 1869 році вона подала прохання про прийом в Петровську сільськогосподарську академію, куди жінок не приймали. Отримавши відмову, вона разом з Ковалевськими поїхала навчатися за кордон, у Гейдельберзькому університеті.

Там, після тривалих клопотів, їй дозволили на правах вільної слухачки відвідувати лекції в університеті та працювати в хімічній лабораторії Роберта Бунзена. У Гейдельберзькому університеті Юлія Лермонтова за рекомендацією Менделєєва виконала своє перше наукове дослідження — складне розділення рідкісних металів, супутників платини.

У 1871 році вона переїхала до Берліна, де в лабораторії Карла Вейєрштрасса вже займалася Софія Ковалевська. Але тут, незважаючи на блискучі рекомендації гейдельберзьких вчених, їм не дозволили ні відвідувати лекції в Берлінському університеті, ні в його лабораторіях. Ю. Лермонтова стала приватним чином працювати в лабораторії Серпня Гофмана, де слухала його лекції. До берлінського періоду відноситься одна з найкращих робіт Лермонтової — «Про склад дифеніну», яка була повідомлена Гофманом на засіданні Німецького хімічного товариства, а потім опублікована (1872).

У 1874 році в Геттінгені їй була присуджена «докторська ступінь з найвищою похвалою» за дисертацію «До питання про метиленові з'єднання». Після поверненні її до Москви Дмитро Іванович Менделєєв влаштував у себе вдома урочисту вечерю, де Ю. В. Лермонтова познайомилася з Олександром Бутлеровим, який запросив її працювати до своєї лабораторії в Петербурзькому університеті. У 1878 році одночасно з Олександром Ельтековим у лабораторії Бутлерова відкрила реакцію алкілування олефінів галоїпохідними жирного ряду; ця реакція лягла в основу синтезу ряду видів сучасного моторного палива.

З 1875 року Лермонтова — член Російського Хімічного товариства (РХО).

У 1878 році разом з В. М. Сєченовим стала восприемницей при хрещенні дочки С. В. Ковалевської Софії (5.10.1878—1952)[2].

У 1880 році Володимир Марковников почав свої знамениті дослідження кавказької нафти. Йому вдалося залучити до цієї роботи і Лермонтову. Остаточно влаштувавшись у Москві, Юлія Всеволодівна Лермонтова вступила до Російського технічного товариства, в хіміко-технічної групі якого активно працювала до 1888 року.

Лермонтова перша змогла довести перевагу перегонки нафти із застосуванням пари. Проте основною темою її наукової діяльності було глибоке розкладання нафти. Лермонтова разом з хіміком-технологом Олександром Лєтнім вперше в історії хімічної науки звернули увагу на те, що кам'яне вугілля дає світильний гас, гірший за якістю, ніж гас нафтового походження; досвідченим шляхом було доведено, що нафта більше придатна для отримання світильного гасу, ніж вугілля. До наукових заслуг Лермонтової відносяться і її роботи, які зіграли важливу роль в техніці каталізу. Своїми дослідженнями вона першою серед учених-хіміків визначила найкращі умови розкладання нафти і нафтопродуктів для отримання максимального виходу ароматичних вуглеводнів. Дослідження, проведені Лермонтовою, сприяли виникненню перших нафтогазових заводів у Російській імперії.

З 1886 року, залишивши хімію, Лермонтова оселилася у фамільному маєтку Семенково[3] та енергійно займалася сільським господарством.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #128654120 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. Метричний запис про хрещення в Петропавлівській церкві при Імператорському університеті
  3. Семенково розташоване за 3 км від платформи Жаворонки (Білоруська залізниця)

Література[ред. | ред. код]

  • Мусабеков Ю. С. Юлія Всеволодівна Лермонтова. — М., 1967.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Велика радянська енциклопедія : [у 30 т.] / гол. ред. А. М. Прохоров.  — 3-е изд.  — М: Радянська енциклопедія, 1969—1978.
  • Глаголєва О. Ф. Внесок жінок технологів в науку про нафти // Світ нафтопродуктів. Вісник нафтових компаній. — 2010. — № 3.