Лех, Чех і Рус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хроніка Даліміла

За західнослов'янською легендою Лях (пол. Lech), Чех і (з XV століття) Рус були трьома братами, що започаткували три основні слов'янські народи та, відповідно, три давні слов'янські країни:

Легенда[ред. | ред. код]

В Хроніках Короля Даліміла згадується тільки про двох братів: Чех і Лех.

В одному з варіантів легенди оповідається:

Коли для народу Руса, Ляха і Чеха стало замало місця в їхньому краї, вони рушили у дорогу, і на великій горі кожен пішов у свій бік: на схід, на захід і на північ.

Інший варіант розповідає про спільне полювання трьох братів, але кожен з них переслідував різну здобич, що розвело їх в різні сторони.

  • Рус пішов на схід і оселився на Русі (в майбутньому центр великої держави — Київська Русь);
  • Чех йшов на захід і оселився на горі Ріп (гора біля Праги — згодом столиця Чехії), що височить серед богемських пагорбів;
  • У той час Лях мандрував на північ, доки не зустрів величного орла, що оберігав своє гніздо. Вражений цією величчю, він вирішив оселитися тут, назвав це місце «Гнєзно» (згодом перша столиця Польщі) і прийняв знак білого орла як свій знак, що досі залишається гербом Польщі.

Інші варіанти імені Лях — Лєх, Лєч, Лєчус, Лачус, Лєстус і Лєшек.

Чех, або Прабатько-Чех також знаний під латинським ім'ям Богемус, або німецьким — Бехм.

Рус відомий під латинським іменем Русиніан.

Батьківщиною трьох братів, якщо вважати, що вони розійшлися на північ, схід і захід, мав бути трикутник над Дунаєм між Краковом, Будапештом і Віднєм, або землі нижче по Дунаю. Ці міркування підтверджуються також пісенним фольклором усіх слов'янських народів: пісні про Дунай мають навіть ті слов'янські народи, територією яких він не протікає.

Горами, на яких брати розійшлися, можуть бути західні Карпати на південь від Кракова, де сходяться етнічні території Руса, Ляха і Чеха.

Легенда і реальність[ред. | ред. код]

Найперша згадка про Ляха і Чеха знайдена в Хроніці Великої Польщі, складеної 1295 року в Гнєзно або у Познані. У Богемській хроніці Чех описується самостійно під ім'ям Богемус (у хроніці Космаса Праги початку 12 століття). Пізніше до них додали Руса.

Легенда намагається пояснити походження назв країн (Ляхії-Лєхії, Чехії і Русі). Також назва Лехія (Ляхія) походить від назви польського племені лендзяни. Назва міста Лодзь ніякого стосунку до назви племені не має, бо утворена від слова «лодья», «лодка», у той час як «лендзяни» з носовим ę те саме, що укр. слово «лядо»[джерело?].

Висновок[ред. | ред. код]

Легенда роз'яснює спільне походження ляхів, чехів і русинів (русів) і показує, що у 1220-х роках щонайменше три слов'янські народи усвідомлювали своє походження з одного спільного кореня.

Дуби Рогаліна[ред. | ред. код]

Відомі рогалінські дуби

Лєх, Чех і Рус є також іменами трьох великих дубів у саду біля палацу в Роґаліні Познанського повіту Великопольщі, кожному з яких понад 500 років.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]