Ливарна модель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дерев'яна ливарна модель для утворення у ливарній формі порожнини виливання зубчастого колеса з чавуну

Лива́рна моде́ль (англ. casting pattern) — модель для утворення у ливарній формі відбитка, який відповідає конфігурації та розмірам виливка[1].

Виготовлення ливарної півформи із формувальної суміші з використанням моделі (на зображенні білого кольору)

Ливарна модель є подобою відливка, що відтворює в ливарній формі його зовнішні обриси і є складовою частиною модельного комплекту. Конструкція моделі має забезпечувати можливість вилучення її з форми. Поверхня моделі має бути гладкою, чистою, щоб при виїмці її з форми вона легко відокремлювалася від формувальної суміші. Модель повинна бути міцною, не змінюватися в розмірах та протистояти впливу вологи формувальної суміші.

При виготовленні моделей враховують технологію формування та виготовлення стрижнів, ливарні властивості металу і наступну механічну обробку деталі. Модель відрізняється від відливка наявністю стрижневих знаків (гнізд), в які вставляють стрижні, припусками на усадку металу та подальшу механічну обробку. При проектуванні моделі попередньо усі розміри деталі за кресленням збільшують на величину ливарної усадки сплаву, з якого виготовляють виливок. Для цього в модельних цехах є спеціальні лінійки з урахуванням усадки. Для чавунного і кольорового литва усадка становить 1…2 %, для сталевого — 1,5…2 %.

Розрізняють ливарні моделі: рознімні і нерознімні; дерев'яні, гіпсові, цементні, пластмасові, пінополістирольні, парафіно-стеаринові і металеві (чавунні, сталеві тощо).

При виготовленні форм машинним способом замість моделей використовують модельні плити. Модельна плита — плита, яка оформлює роз'єм ливарної форми та несе на собі закріплені частини моделі, включаючи ливникову систему та служить для набивання опокових та безопокових півформ[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б ДСТУ 2541-94 Виробництво ливарне. Терміни та визначення.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Поляков Д. С., Тарский В. Л. Литейные модельные комплекты. Учебное пособие для подготовки рабочих на производстве. 3 — е изд. — М.: Высш. школа, 1967. — 160c .
  • Емельянова А. П. Технология литейной формы. Учебник. — 3-е изд., перераб. и доп. — М.: Машиностроение, 1986. — 224 с.
  • Титов Н. Д., Степанов Ю. А. Технология литейного производства. — М.: Машиностроение, 1985. — 400 с.
  • Балабин, В. В. Модельное производство — М.: Машиностроение, 1970. — 157 с.

Посилання

[ред. | ред. код]