Лимонниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лимонниця
Gonepteryx rhamni
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Голометабола (Holometabola)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Підряд: Ditrysia
Надродина: Papilionoidea
Родина: Біланові (Pieridae)
Підродина: Coliadinae
Триба: Gonepterygini
Рід: Лимонниця
Біноміальна назва
Gonepteryx
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Gonepteryx
EOL logo.svg EOL: 19980
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 78608

Лимо́нниця (лат. Gonepteryx) — денний метелик родини біланових.

Особливості вигляду[ред.ред. код]

Біологічний опис[ред.ред. код]

Крила кутасті, у розмаху до 6 см, самці мають лимонно-жовті крила, передня пара злегка вирізана з боків, на задній парі видно невеликі вирости, самки зеленаво-білі. На крилах є 4 оранжево-червоних плями.

Мімікрія[ред.ред. код]

Лимонниці часто зимують під плющем. Світле зеленувате забарвлення нижньої частини крил і товсті прожилки забезпечують метеликові добре маскування.

Поширення та міграції[ред.ред. код]

Розповсюджені в Европі та в помірній смузі Азії. Метелики виводяться з лялечок в кінці літа та незабаром йдуть на зимівлю. Літ поновлюється ранньої весни, тому багато весняних квітів запилюються саме ними. Лимонницю можна зустріти в помірному поясі Азії до побережжя Тихого океану і на північному сході Африки.

Раціон[ред.ред. код]

Харчується листями крушини (жостера). Самка відкладає яйця одне за одним поряд з соковитими пагонами, щоб гусениці, які вилупляться з яєць, мали достатню кількість корму. Матово-жовті гусениці зазвичай спочатку вигризають отвір в листовій пластинці, потім переповзають на край листа і поступово з'їдають весь лист, залишаючи тільки тверді жилки.

Гусениці харчуються жостером, тому ці метелики найчастіше зустрічаються там, де ростуть саме такі кущі. Дорослі лимонниці, як і інші метелики, спроможні поглинати тільки рідку їжу. Своїм довгим хоботком вони п'ють нектар, наприклад, з квіток вовчої ягоди і мати-й-мачухи, також вони охоче харчуються і на квітах осоту польового. Лимонниці переносять пилок з квітки на квітку.

Пристосування[ред.ред. код]

Стадія лялечки лимонниці
Стадія гусениці лимонниці

Хоботки лимонниці добре пристосовані до квіток високого первоцвіту, які мають довгу чашечку.

Життєвий цикл[ред.ред. код]

Життєвий цикл лимонниці не схожий на життєвий цикл інших метеликів. Вона літає дуже довго і вважається довгожителем серед метеликів. Лимонниці живуть приблизно 9 місяців. Щоб пережити довгу зиму, вони роблять енергетичні запаси. Восени лимонниці знаходять приховане від вітру місце, зазвичай у чагарниках плюща, де впадають у стан заціпеніння, що нагадує зимівлю. У виключно сонячні і теплі зимові дні лимонниці можуть прокинутися від зимового заціпеніння і літати над сніговими заметами. М'яка зима створює метеликам додаткові труднощі, оскільки вони витрачають більше енергії. Зазвичай лимонниці починають літати тільки в середині березня. У цей час самці починають шукати самок. Навесні можна спостерігати шлюбні польоти цих метеликів. Самка летить попереду, а самець слідує за нею, зберігаючи постійну дистанцію. Запліднені самки відкладають яйця. Гусениці, що вилупилися з яєць, 3-7 тижнів харчуються, декілька разів линяють, поки не настане час перетворення на лялечку . Гусениця зелена з білою поздовжньою смугою по боках. Період розвитку лялечки залежить від погоди. На півдні метелики з'являються на початку літа.

Види[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]