Линів Оксана Ярославівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оксана Линів
Ім'я при народженні Линів Оксана Ярославівна
Народилася 6 січня 1978(1978-01-06) (42 роки)
Броди
Громадянство Україна Україна
Національність українка
Діяльність диригент
Alma mater Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка
Дрезденська Вища школа музики
Посада Головний диригент Опери Граца
Батько Ярослав Линів
Сторінка в Інтернеті oksanalyniv.com

Оксана Ярославівна Линів (лат. Oksana Lyniv, нар. 6 січня 1978, Броди, Львівська область, УРСР) — українська диригентка. Перша жінка-головний диригент Опери та філармонійного оркестру в місті Ґрац[1]. Засновниця та художня керівниця фестивалю LvivMozArt, засновниця та головна диригентка Молодіжного симфонічного оркестру України/YsOU. Почесна громадянка м. Броди[2].

Сім'я[ред. | ред. код]

Дочка двох музикантів і онука учителя музики, регента церковного хору Дмитра Линіва[3]. Батько Оксани, Ярослав Линів (нар. 25 січня 1952) — керівник народної хорової капели «Боян» у Бродах[1]. У Оксани Линів є брат Юрій.

Освіта[ред. | ред. код]

Національна музична академія імені Миколи Лисенка. Львів. 2015

Музичну школу Оксана Линів закінчила у місті Броди. Потім навчалася у Дрогобицькому музучилищі імені Василя Барвінського, однак після першого курсу перевелася до Львова і у 1996 році закінчувала вже Львівське музучилище імені Станіслава Людкевича, де навчалася грати на сопілці. Пізніше, з 1996 по 2003 рік, навчалася в Львівській державній музичній академії імені Миколи Лисенка у класі оперно-симфонічного диригування Богдана Дашака, головного диригента Львівської опери. Вже під час її навчання в академії Богдан Дашак зробив її своєю асистенткою[4].

У 2004 році вона взяла участь у першому конкурсі диригентів імені Густава Малера в Бамберзькій філармонії. Це була перша подорож Оксани за кордон, де вона здобула третє місце. Після цього у 2005 році вона стала асистенткою диригента Джонатана Нота при Бамберзькій філармонії.

У 2005 році Оксана Линів приїхала до Дрездена, де навчалася в аспірантурі у Вищій школі музики імені Карла Марії фон Вебера (отримала післядипломну освіту) і з 2007 року відвідує майстер-класи у Еккегарда Клемма[1].

Вона — стипендіат Німецької академічної служби обмінів (DAAD), Ґете-Інституту та фонду Оскара і Віри Ріттер. З 2007 до 2009 року її підтримував «Форум диригентів» асоціації німецьких музикантів. З того часу вона відвідувала майстер-класи таких відомих постатей, як: Гартмут Генхен (Hartmut Haenchen), Курт Мазур, Георг Фріче та Роланд Зайфарт.

Для баварського радіо вона керувала звукозаписами з баварськими симфонічними музикантами і в 2007 році 97-робочою фазою місцевого молодіжного оркестру.

Діяльність[ред. | ред. код]

Оперний театр у Граці. 2007

Оксана Линів працює з численними провідними оркестрами та оперними театрами Австрії, Німеччини, Чехії, Франції, Швейцарії, Іспанії, Швеції, Естонії, Угорщини, Румунії, Японії та України. Серед них Баварський державний оркестр, Staatskapelle Berlin, Bamberger Symphoniker, Prague Philharmony, Hamburger Symphoniker, Basel Symphony Orchestra, Munich Symphony Orchestra, Freiburg Philharmonic Orchestra, Hessian State Orchestra Wiesbaden, Stavanger Symphony Orchestra, Düsseldorfer Symphoniker, Graz Philharmonic Orchestra, Toulon Opera orchestra та ін. Як оперний диригент, вона працювала в Баварській державній опері, Gran Teatre del Liceu Barcelona, Theater an der Wien, Державній Опері Штутгарту, Естонській національній опері, Опернихтеатрах в Бонні, Оснабрюці, Бремені, Королівській шведській опері, Львівській національній опері, Одеський національній опері та багатьох інших.

З 2008 по 2013 роки Оксана Линів працювала диригенткою в Одеському національному театрі опери і балету. Диригувала в операх «Богема», «Сільська честь», «Ріголетто» та «Мадам Баттерфляй». Здійснила постановки опер Руджеро Леонкавалло «Паяци», Дмитра Бортнянського «Алкід», балетів на музику Густава Малера та Йоганна Штрауса «Таємниця Вiденського лiсу» та Людвіґа Мінкуса «Дон Кіхот», З 2013—2014 років Оксана Линів працювала як музична асистентка генерального музичного директора Кирила Петренка та диригента у Баварській державній опері, де вона диригувала в операх «Граф Орі», «Милосердя Тита», і під час прем'єри опери «Настінні годинники»[de][5]. У 2015 році Оксану Линів визнали найкращим диригентом Баварської державної опери у номінації «Класична музика»[1]. У лютому 2017 року Оксана була обрана як наступниця Дірка Кафтана[de] з сезону 2017—2018 головною диригенткою Опери Граца та філармонічного оркестру Граца[6][7]. Cезон 2019/20 відзначений важливими дебютами з Staatskapelle Berlin, Мюнхенськоюфілармонією, Баренбойм в Берліні. Серед визначних подій — поновлення опер «Медея» Керубіні та «Чарівна флейта» В. А. Моцарта в Берлінській державній опері, постановка «Аїди» Дж. Верді в історичному комплексі Храм Хатшепсут у Луксорі (Єгипет) з оркестром INSO-Lviv ; постановки опер «Дон Карлос» Дж. ​​Верді, «Пасажирка» М. Вайнберга та балету С. Прокоф'єва «Попелюшка» в Опері Грац (Австрія); постановкою «Юдіт» в Баварській державній опері.

Культурна дипломатія[ред. | ред. код]

Оксана Линів опікується розвитком класичної музики в Україні та відома як посол культури України у світі. За свої міжнародні успіхи та відданість розвитку української культури вона була відзначена званням Почесного Амбасадор міста Львова. У 2016 році вона ініціювала заснування Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt у Львові, і з того часу очолює його як арт-директор. У 2016 році з ініціативи Оксани Линів був заснований Молодіжний симфонічний оркестр України / YsOU, перший і єдиний молодіжний оркестр, який об'єднує талановиту молодь з усієї України. Оркестр став потужною платформою для розвитку молодих музикантів віком від 12 до 22 років, а також вже завоював міжнародне визнання своїми блискучими виступами у Бонні (Фестиваль Beehovenfest Bonn), Берліні (фестиваль молодіжних оркестрів Young Euro Classic), Байройті (Фестиваль молодих артистів Байройту), Граці (Musikverein Graz), Львові (фестиваль LvivMozArt) та Києві.

«Оксана Линів мала шалений успіх. За один вечір вона показала всі, справді всі грані Бартока ! Чітким та точним є малюнок її рухів. Квітессенція тонкої драматургії, надзвичайного тонального діапазону від м'якості до жорсткості, від ніжного звучання до гостроти бритви. Державний оркестр Баварії втілив всі нюанси великої майстрині за пультом. Звучання: від делікатного до надзвичайно сконцентрованого. Але ні одної миті перетискання або зайвого шуму! Бездоганні групи труб і тромбонів, солі від флейти до фагота: не скоро хтось зможе зробити щось подібне!»

Onlinemerker, 2020

Цитати[ред. | ред. код]

«Один з найбільших подарунків Бога людям — це дар вибору. І саме це питання вибору мене цікавить щодня. Я щовечора запитую себе: для чого я жила сьогодні? Найголовніше для мене — бути співтворцем свого життя, життя нашої (моєї) країни та життя всієї нашої цивілізації.»

Оксана Линів

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

  • 2015 — «Зірка року» у номінація «Класика» та приз Мюнхенського оперного фестивалю.
  • 2017 — Орден «За інтелектуальну відвагу»
  • 2017 — «Люди сучасності»
  • 2018 — «BOOM Awards»
  • 2018 — «100 найвпливовіших жінок України»
  • 2019 — «100 найвпливовіших українців» від журналу «Фокус» та «Топ-100» від журналу «NV»
  • 2019 — міжнародна премія TREBBIA у номінації «За мистецьку діяльність»
  • 2018—2019 — «Штирійка року» в категорії «Мистецтво» (Грац, Австрія)

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]