Липа широколиста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Липа широколиста
Липа широколиста (Tilia platyphyllos)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родина: Мальвові (Malvaceae)
Рід: Липа (Tilia)
Вид:
Липа широколиста (T. platyphyllos)
Біноміальна назва
Tilia platyphyllos
Ареал виду

Липа широколиста[1][2] (Tilia platyphyllos) — вид деревних рослин родини мальвових (Malvaceae). Поширений в Європі та Західній Азії. Ряд рідкісних угруповань липи широколистої занесені до Зеленої книги України.[3]

Високе дерево до 42 м заввишки. Молоді гілки волосисті, бруньки запушені. Листки чергові, округлі або яйцеподібно-округлі, серцеподібні, по краю гострозубчасті, зісподу — з борідками білих волосків у кутах жилок; черешки листків волосисті. Квітки правильні, ясно-жовті, зібрані по 2—5 у півзонтики. Плід — горішок, грушоподібний, з п'ятьма випнутими гранями. Цвіте в червні.

Поширення

[ред. | ред. код]

Поширений в Європі крім півночі та сходу, а також в Західній Азії[4][5][6].

В Україні вид зростає в широколистяних та мішаних лісах — у Закарпатті, Прикарпатті, Опіллі, Волинському й західному Лісостепу. Культивується у садах і парках на всій території[2].

Охорона

[ред. | ред. код]

На більшій частині ареалу стан природних популяцій виду залишається більш-менш стабільним. Саме тому він, згідно Червоного списку МСОП, отримав охоронний статус «відносно благополучний вид»[7].

Внаслідок зведення гірських лісів та погіршення стану середовища існування окремі угруповання липи широколистої стали рідкісними і тому занесені до Зеленої книги України[3], зокрема 3 рослинні асоціації, які належать до формації широколистолипових лісів (Tilietа platyphyllae): 1) грабово-широколистолиповий ліс перелісковий; 2) широколистолиповий ліс залозистозубницевий; 3) широколистолиповий ліс перелісковий. Категорія охорони 2 (рідкісний тип асоційованості домінуючих видів; угруповання знаходяться на межі поширення). Статус охорони: рідкісні угруповання (характеризуються низьким ступенем трапляння і займають незначні площі). Угруповання охороняються в Карпатському біосферному заповіднику, комплексній пам'ятці природи «Гора Високий Камінь» (Закарпатська область)[3].

Практичне значення

[ред. | ред. код]

Медоносна й декоративна рослина[2]. Порівняно з липою дрібнолистою, відзначається трохи більшою нектаропродуктивністю, особливо в несприятливі роки[джерело?].

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе подібно, як для виду липа дрібнолиста.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Tilia platyphyllos // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б в Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 141. (укр.)(рос.)
  3. а б в Зелена книга України / Під заг. ред. Я. П. Дідуха. — К. : Альтерпрес, 2009. — 448 с. (с. 137—138)
  4. The Euro+Med Plantbase Project. Процитовано 12.01.2020. (англ.)
  5. Germplasm Resources Information Network. Архів оригіналу за 16 червня 2020. Процитовано 12.01.2020. (англ.)
  6. Plants of the World Online — Kew Science. Архів оригіналу за 12 січня 2020. Процитовано 12.01.2020. (англ.)
  7. Липа широколиста в Червоному списку МСОП

Джерела

[ред. | ред. код]