Липнева революція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Липнева революція (фр. La révolution de Juillet) — повстання 27, 28 та 29 липня 1830 року проти правлячої монархії династії Бурбонів, яка встановилася у Франції після другої реставрації. У результаті революції до влади прийшов ліберальний уряд короля Луї-Філіпа. Три дні повстань у Парижі увійшли в історію під назвою «три славні дні» (фр. Trois Glorieuses).

Причини[ред.ред. код]

Від часу сходження на французький престол у 1824 році, король з династії Бурбонів Карл X проводив ціленаправлену політику спрямовану на реставрацію абсолютної монархії, робив ставку здебільшого на представників аристократії, колишніх політичних емігрантів, так званих роялістів. Французьке суспільство переживало значні зміни, викликані початком Промислової революції, значно погіршилися умови життя бідніших прошарків населення. Велике невдоволеня серед населення викликали закони впроваджені ультраконсервативною партією, положення про фінансове відшкодування аристократам та землевласникам власності експропрійованої під час Французької революції та за часів правління Наполеона. Іншим непопулярним кроком було впровадження смертної кари за богохульство спрямоване проти Католицької церкви. Ці закони також порушували статус-кво закріплені у Хартії 1815 року.

Палата депутатів відхилила королівський законопроект про зміну законів успадкування власності. У пресі розпочалася гаряча кампанія з осудом уряду консервативного прем'єра Поліньяка та монархії, на що король відповів новим законопроектом, який фактично уводив цензуру преси. Коли парламент знову відхилив ці законопроекти, король своїм указом розпустив парламент і намагався затягнути вибори до нового складу парламенту. Коли ж голосування нарешті відбулося, консерватори і король зазнали нищівної поразки. Тим часом, 30 квітня король розпустив паризьку Національну гвардію, що також загострило протистояння між королем та ліберальною опозицією. Коли ж 25 липня 1830 року король підписав липневі ордонанси — систему законопроектів спрямованих на посилення цензури та обмеження громадянських прав, у Парижі вибухнуло повстання, що стало початком Липневої революції.

Посилання[ред.ред. код]

Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.