Липська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Липська культура — археологічна культура доби верхнього (пізнього) палеоліту в межах Волино-Подільської плити, і датується пізнім мадленським періодом (XIX—XII тисячоліття до н. е.). Назву отримала від групи пам'яток на р. Липа близько однойменного села поблизу м. Дубно Рівненської області (Україна).

Перші пам'ятки виявлені в 1908 р. (Городок). Розкопки в 1926 р. проводив Л. Савицький. Найбільш ґрунтовні дослідження зроблено В. П. Савичем в 1960—1963 роках на стоянках поблизу с. Липа і в 1968—1979 роках на стоянці «Куличовка» біля м. Кременець Тернопільської області (Україна). Знайдено залишки жител, кістки мамонта, носорога, буйвола, зубра, північного оленя, коня, песця та інше; проколи, кістка птиці з насічками, кістка з антропоморфним зображенням.

Племена липської культури виготовляли гострі ножі, скребки, бічні різці, мікро-вістря і гравети (вузькі пластини з притупленим краєм), проколки, масивні свердла і наконечники списів, нуклевидні сокири та інше. Пластини заготовляли з човноподібних нуклеусів своєрідної форми. Розроблене племенами липської культури кремнієве виробництво існувало і в наступні епохи. Ліпська культура стала джерелом для розвитку більш пізньої свідерської культури, пам'ятки якої поширений на півночі Волині та заході Білорусі, в басейнах Вісли і Німану.

Ця культура ідентифікується з фракійцями[1][2].


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Залізняк Л. Л., «Від склавинів до української нації [Архівовано 8 березня 2016 у Wayback Machine.]». — К., 1997. — C.77-78.
  2. Первісна історія України. Розділ 14. Походження українського та інших східнослов'янських народів.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Ситник О. С.,. Кам’яна доба України = «Липська пізньопалеолітична культура: аналіз та інтерпретація джерел» / Залізняк Л. Л. // Інститут археології НАН України : зб. наук. ст.. — К. : Шлях, 2010. — Вип. 13. — С. 113-137. Архівовано з джерела 7 березня 2016. Процитовано 5 березня 2016.
  • Савич В. П., Пізньопалеолітичне населення Південно-Західної Волині. — Київ, 1975.
  • Ісаенка У. Ф., Ліпская культура / У. Ф. Ісаенка // Археалогія і нумізматыка Беларусі: Энцыклапедыя / Беларуская энцыклапедыя; Рэдкалегія: В. В. Гетаў і іншыя. — Мн.: Беларуская энцыклапедыя імя Петруся Броўкі, 1993. — С. 371. (біл.)
  • Островский М. И., Григорьев Г. П., Липская палеолитическая культура // Советская археология. — 1966. — № 4. (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]