Лисеня (печера)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лисеня
План печери
Характеристики
Типкарстова
Довжина34 м
Кількість входів1
Дослідження
Рік відкриття1965
Відвідування
Вільний доступні
Розташування
КраїнаУкраїна
РегіонТернопільська область,
Чортківський район
Місцевістьсело Шманьківці
Карти розташування
Лисеня (печера). Карта розташування: Тернопільська область
Лисеня (печера)

Мапа

CMNS: Лисеня у Вікісховищі

Лисеня — печера, що знаходиться в селі Шманьківці Чортківського району Тернопільської області.

Загальна характеристика

[ред. | ред. код]

Кадастровий номер — № 27, зареєстрована в Тернопільському спелеоклубі «Поділля».

Печера відома з давніх часів. Опис та топознімання зроблено 27 квітня 1965 року спелеологами Тернопільського клубу «Поділля» Сергієм Буденним, Валентином Пятапалом, Ігорем Мартинишиним.

За типом — порожнина лабіринтована та ерозійно-корозійна.

Вхід до печери знаходився на північному схилі невеликого яру лівого берега р. Нічлава. Азимут прив'язки є церква с. Шманьківчики — 305° на відстані 2 кілометри.

Загальна довжина ходів становить 34 м, її площа — 46 км² та об'єм 70 м³. Ширина ходів у печері становить від 0,9 до 2,5 м, а висота від 0,5 до 1,8 метра.

Печера горизонтальна, закладена в сірих пісковиках сірого відтінку, на стелі і стінах тріщини відсутні. За генезисом формування це порожнина корозійно-суфозійного типу. На дні спостерігалися відклади глини. У перерізі плоска, іноді куполоподібна, мала три глухі кути, які різко понижувалися, але їхній кінець не прослідковується.

Печера волога, але постійних водотоків не мала, у печері є свій постійний мікрокліматичний режим, за винятком привходової частини, який залежав від погодних умов та пори року.

Належить до малих печер, які частіше всього в давнину обживалися людиною. На превиликий жаль, але вхідна частина печери тепер засипалася ґрунтом, який в процесі водоерозії поступово осувався вниз.

Джерела

[ред. | ред. код]