Аспленій сколопендровий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Листовик сколопендровий)
Перейти до: навігація, пошук
Аспленій сколопендровий
Phyllitis scolopendrium a1.jpg
Охоронний статус
Status TNC G4.svg
Мабуть в безпеці (TNC)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Moniliformopses
Папоротеподібні (Filicophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Родина: Аспленієві (Aspleniaceae)
Рід: Аспленій (Asplenium)
Вид: Аспленій сколопендровий
Біноміальна назва
Asplenium scolopendrium
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Asplenium scolopendrium
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Asplenium scolopendrium
EOL logo.svg EOL: 594778
IPNI: 17051170-1
ITIS logo.svg ITIS: 192155
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 41964
The Plant List: tro-26603800

Аспленій сколопендровий,[1] костянець сколопендровий,[1] листовик сколопендровий,[2] турій язик звичайний[2] (Asplenium scolopendrium, синонім Phyllitis scolopendrium) — багаторічна папороть родини Аспленієві. Релікт третинного періоду. Латинська синонімічна назва Phyllitis походить від грец. φηλλον — листок.

Морфологія[ред.ред. код]

Соруси листовика склопендрового

Папороть висотою 30—80 см, має коротке вкрите лусками на верхівці кореневище. Листя темно-зелене, шкірясте, голе, цілісне, що є унікальним серед папоротей, його довжина становить 10—60 см, ширина — 3—6 см. Черешки коротші за листкову пластинку. На нижній поверхні листків вздовж бічних жилок розташовуються паралельно один до одного соруси вкриті двома покривальцями. Їхнє розміщення нагадує ноги багатоніжки, звідки походить видова назва рослини scolopendrium — з латини означає «сороконіжка»[3].

Екологія[ред.ред. код]

Аспленій сколопендровий зростає на вологих карбонатних інколи торф'янистих ґрунтах, на вапнякових скелях. Поширений в лісовому, рідше субальпійському, поясі у букових, яворових та хвойних лісах. Листовик склопендровий — тінелюбна рослина, якщо він росте на сонце, то, як правило, має жовтувате листя і відстає у розвитку. Вид відзначається морозостійкістю.

Поширення[ред.ред. код]

У Європі аспленій сколопендровий поширений від Південно-Східної Швеції до Середземномор'я, також зростає в Азії, північній частині Північної Америки.

В Україні зустрічається в Передкарпатті та Карпатах, зокрема на Чорногорі, Бескидах, Красні, Свидовці, Вулканічних Карпатах, у Криму, на Подільській височині і зрідка на східних відрогах Придніпровської височини (околиці міста Біла Церква Київської області). Всюди дуже рідкісний вид.

Антропогенний вплив і охорона[ред.ред. код]

Рослина дуже чутлива до змін у середовищі зростання, наприклад, на збільшення рівня освітленості внаслідок вирубування лісу.

Листовик склопендровий перебуває під охороною у Польщі та Словаччині, був запропонований до Червоної книги Українських Карпат.

Використання[ред.ред. код]

Asplenium scolopendrium часто вирощується як декоративна рослина, виведені декоративні сорти. В народній медицині листя рослини використовують як потогінний, в'яжучий, кровоспинний, сечогінний і відхаркувальний засіб, для лікування туберкульозу, кашлю, захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, селезінки, нирок та шкіри.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]