Листочня кучерява

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Листочня кучерява
Sparassis crispa JPG1.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Базидіоміцети (Basidiomycetes)
Порядок: Афіллофорові (Polyporales)
Родина: Спарасисові (Sparassidaceae)
Рід: Sparassis
Вид: Листочня кучерява
Біноміальна назва
Sparassis crispa
(Wulfen) Fr., 1821
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Sparassis crispa
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Sparassis crispa
EOL logo.svg EOL: 161714
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 139825
MB: 228848
IF: 228848

Спарасис кучерявий, гриб баран, грибна капуста (Sparassis crispa Fr.) — їстівний гриб з родини спарасисових (Sparassidaceae).

Опис[ред. | ред. код]

Плодове тіло 5-20 (30) см у діаметрі, 5-15 (20) см заввишки, кущоподібне, світло-жовте, з віком коричнювате, складається з більш-менш видовжених, розгалужених, плоскуватих відгалужень або лопатей, які в окремих місцях наче зростаються, жовтувато–червоного кольору, з чітким зубчастим краєм. Лопаті відходять від товстої стеблоподібної основи, за зовнішнім виглядом нагадує цвітну капусту. У листочні кучерявої ніжка малопомітна, коротка, товста, бульбоподібна, ніби вростає в субстрат. Якщо ножем обережно розрізати плодове тіло, то можна побачити білу м'якоть, вона не змінює свій колір. М'якуш білий, щільний, з приємним запахом. Спори 6-7 Х 4-5 мкм.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Поширений в Євразії, Північній Америці. В Україні зустрічається спорадично в Карпатах, Західноукраїнських лісах, на Поліссі, в Лісостепу та Гірському Криму. Плодові тіла зазвичай утворює на відмерлих коренях, пеньках, а також біля основи стовбура сухостійних дерев хвойних порід. Зустрічається поодинці. Плодові тіла з'являються у соснових лісах; у серпні — жовтні.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Добрий їстівний гриб у молодому стані. Використовують свіжим, проте його збирання заборонене законодавством України.

Охорона[ред. | ред. код]

Занесений до Червоної книги України. Природоохоронний статус: «Зникаючий». Чисельність зменшується через збирання населенням, знищення вікових сосен.

Охоронні заходи[ред. | ред. код]

Охороняється у Кримському природному заповіднику та Карпатському біосферному заповіднику. Зберігається в колекції культур шапинкових грибів Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України.

Джерела[ред. | ред. код]