Лозинський Аскольд Євгенович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лозинський Аскольд Євгенович
Лозинський13.jpg
Народився 8 лютого 1952(1952-02-08) (69 років)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Країна Flag of the United States.svg США
Діяльність адвокат
Галузь політик
Нагороди
орден «За заслуги» II ступеня

Аско́льд Лози́нський (нар. 8 лютого 1952, Нью-Йорк) — президент Світового конгресу українців (1998—2008), юрист.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 8 лютого 1952 р. в Нью-Йорку в сім'ї українських емігрантів, які прибули до США в 1951 р, в час третьої політичної хвилі української еміграції. Третя хвиля української еміграції знаменна тим, що серед неї була велика кількість інтелігенції та науковців. Вони сприяли розквітові українського політичного, громадського, культурного та релігійного життя в діаспорі. Цих емігрантів об'єднувала відданість ідеї незалежності України й відновлення української суверенної держави. Вони постійно виступали проти русифікації української мови й культури. Різко протестували проти ув'язнення чи фізичного нищення українських дисидентів.

Матір — Марія, у дівоцтві Сафіян (1921, Копичинці)[1], виконавиця головної ролі в українському фільмі «До добра і краси»[2].

Кар'єра[ред. | ред. код]

Аскольд Лозинський виступає на засіданні Ради Директорів Світового Конгресу Українців, 2007 рік. м. Донецьк.
Аскольд Лозинський приймає символічний дарунок — герб міста Донецька від мера Олександра Лук'янченка, 2007 рік

Свою роботу з об'єднання світового українства і розпочав ще замолоду, однак добре розумів, що для успішної праці йому необхідна добра освіта. Тож, у 1969 р. Аскольд закінчив гімназію «Реджіс» в Нью-Йорку, а в 1973 р. — коледж «Фордхам» і отримав ступінь бакалавра за спеціальністю класична філологія. В 1976 р. закінчив юридичний факультет університету «Фордхам». Здобув науковий ступінь доктора. В 1977 р. увійшов до складу адвокатури міста Нью-Йорка. Спеціалізацією Лозинського було майнове право, торговельні операції, майно. Він до сьогодні є членом Федеральної адвокатури Південного і Східного Нью-Йорку.

Одружений, має сина і доньку. Його сестра, Кий Лариса — президент Злученого українсько-американського допомогового комітету.

На шляху об'єднання світового українства Аскольд Лозинський обіймав посади:

Крім того, Аскольд Лозинський є членом правління багатьох українсько-американських та світових українських організацій, а також професійних асоціацій США. Проводить активну роботу по об'єднанню світової української спільноти за кордоном. З цією метою не раз зустрічався з президентами США, України, Польщі. Нагороджений орденом України «За заслуги» ІІ ступеня[3] та відзнаками організацій українців у світі.

Коли у середині 1960-х років, головним чином, у Канаді та Сполучених Штатах було створено так званий Світовий конгрес вільних українців (СКВУ), який після утворення Української держави трансформувався у Світовий конгрес українців (СКУ) та поширив свій вплив на європейські країни та на терени держав, що утворилися на уламках колишнього СРСР, його президентом у 1998 р. став Аскольд Лозинський. Сьогодні, поряд з УВКР Світовий конгрес українців (організація представляє українців, які мешкають поза межами України) є ще однією міжнародною організацією, покликаною об'єднувати українців.

Один із сподвижників проведення з'їздів, конгресів і форумів світового українства, надання представниками діаспори допомоги (в тому числі і матеріальної) історичній Батьківщині та вихідцям з неї.

Основні публікації[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]