Локдаун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Локдаун в Іспанії 2020 року

Локда́ун (англ. lockdown) — це нагальний протокол дій і система обмежувальних заходів, що вводяться з метою стримання поширення захворюваності. Локдаун зазвичай забороняє людям вільно відвідувати або залишати певну зону. Під час локдауну діє режим ізоляції населення, обмежується свобода пересувань і дій в межах певної зони[1].

Вживання слова[ред. | ред. код]

Початково, в Америці XIX століття, локдауном називали смугу дерева, яка з’єднувала основу плоту для сплаву дерева по річці. В 1970-і його почали використовувати в значенні «обмеження в’язнів», коли їм заборонено покидати свої камери[2].

У контексті карантинних обмежень слово не має прямого українського відповідника, в англомовних джерелах часто використовується на позначення обов’язкового розпорядження влади про те, щоб жителі певного міста, регіону або іншої частини території країни залишалися у своїх домівках, аби уникнути розповсюдження інфекції. В США цей наказ також називають «сховайся, де ти є» (shelter-in-place) або «залишайся в себе вдома» (stay-in-your-home). «Локдаун» та «карантин» у багатьох країнах використовуються як синоніми[3].

Щодо комп'ютерів локдауном називаються обмеження функціональності системи. Наприклад, щоб користувачі не могли встановити нові програми. Цей термін також використовується щодо налаштування комп’ютера або служби для запобігання небажаним вторгненням, таким як віруси чи спам[4].

Словник Collins назвав слово «локдаун» словом 2020 року. Укладачі словника зазначили, що зареєстрували понад 250 тис. випадків вживання слова lockdown, у той час коли за 2019 рік кількість випадків його вживання склала близько 4 тис.[2]

Різновиди локдаунів[ред. | ред. код]

Профілактичний карантин[ред. | ред. код]

Запобіжний план дій для зменшення ризику чи слабкості у роботі певної системи. Основна увага при профілактичних заходах — уникнути небезпек та ризиків, що виникають внаслідок невідповідності нормальним обставинам. Такий план має гарантувати безпеку людей, організації та системи. Більшість організацій планують аварійне закриття. Ці протоколи повинні базуватися на типі загрози, мають бути простими та короткими[5].

Локдаун під час надзвичайних ситуацій[ред. | ред. код]

Аварійні закриття здійснюються тоді, коли існує неминуча загроза життю або ризик травмування людей. (Наприклад, аварійні тренування у школах, які мають бути короткими та простими, щоб їх було легше використовувати в умовах реального життя)[5].

При інфекційних захворюваннях[ред. | ред. код]

Під час пандемії коронавірусної хвороби у 2019—2020 роках термін «локдаун» застосовується для дій, пов'язаних із масовими карантинами[6].  Наразі локдаун обмежує вільне пересування в межах та за межами країни, нормально функціонувати можуть лише організації, що надають основні потреби та послуги[7].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Локдаун в Україні: що важливо знати. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 26 листопада 2020. Процитовано 27 листопада 2020.
  2. а б МАНІПУЛЯЦІЯ: Локдаун – це коли ув'язнених не випускають з камер. voxukraine.org (укр.). Процитовано 18 вересня 2022.
  3. Словник термінів, які потрібно знати під час пандемії COVID-19. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 17 вересня 2022.
  4. Definition of lock down. PCMAG (англ.). Процитовано 17 вересня 2022.
  5. а б Why Schools Need 2 Types of Lockdowns. Campus Safety Magazine (англ.). 14 червня 2012. Архів оригіналу за 29 квітня 2021. Процитовано 20 квітня 2020.
  6. Resnick, Brian (10 березня 2020). Italy and China used lockdowns to slow the coronavirus. Could we?. Vox (англ.). Архів оригіналу за 12 квітня 2020. Процитовано 20 квітня 2020.
  7. Kevin Hil R. Dineros, MD, MBA (15 березня 2020). Covid-19 Crisis Management and Prevention Plan. Архів оригіналу за 29 квітня 2021. Процитовано 20 квітня 2020.