Ломикамінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ломикамінь
Saxifraga cochlearis
Saxifraga cochlearis
Біологічна класифікація
Царство: Рослини
Відділ: Angiospermae (Покритонасінні)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Saxifraga
EOL logo.svg EOL: 34618
IPNI: 30002955-2
ITIS logo.svg ITIS: 24213
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3798

Ломикамінь (Saxifraga cochlearis) — рослина родини Ломикаменеві (Saxifragaceae). Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Середньоєвропейсько-середземноморський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа, Скандинавія, Зх. Середземномор’ я, Балкани, Мала Азія. В Україні відомий з поодиноких локалітетів на пн. Поділля (Гологори, Давидівське горбогір'я), Опіллі (Бібрсько-Стільське горбогір'я), Центральному Поділлі (Товтровий кряж), Волинській височині. Адм. регіони: Рв, Лв, Хм.

Чисельність та структура популяцій: Популяції вкрай малочисельні, насіннєве поновлення незадовільне, у відомих локалітетах в окол. Львова та в Городоцькому р-ні Хмельницької обл. вид не знаходили понад 60 років. Популяція в окол. с. Підгірці Бродівського р-ну Львівської обл. стабільна упродовж останніх 25 років, але чисельність залежить від погодних умов конкретного року. На Рівненщині популяції малочисельні, від кількох десятків до кількох сотень особин, відносно стабільні.

Причини зміни чисельності: Інтенсивне сільськогосподарське використання угідь: випас, багатократне впродовж року викошування, розорювання територій.

Умови місцезростання: Мезофітні післялісові луки, галявини, на лучних схилах, серед розріджених лісів в угрупованнях кл. Molinio-Arrhenatheretaea (порядки Arrhenatheretalia, Molinietalia). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15- 50 см заввишки з прямостоячими, волосистими, поодинокими, у нижній половині улисненими, у верхній розгалуженими стеблами; корінь стриженевий з бульбоподібними потовщеннями. Прикореневі листки в густій розетці, довгочерешкові, вкриті білими хвилястими волосками, пластинка округло-ниркоподібна, 1-5 см завширшки, 0,7-2,5 см завдовжки, 5-9-лопатева; листки з обох боків залозисто-волосисті; стеблові з клиноподібними основами й вужчими та гострими лопатями, на коротких черешках. Квітки в щиткоподібно-волотеподібному суцвітті; чашечка глибоко розсічена на ланцетні, гострі частки, залозиста; пелюстки білі або жовтуваті, довгасто-лопаткоподібні, 10-14 мм завдовжки, 3-5 мм завширшки; коробочка овальна; насінини чорні. Цвіте у травні, плодоносить у червні. Поновлюється насінням і вегетативно (виводковими бульбочками).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Локалітет у Хмельницькій обл. знаходиться на території НПП «Подільські Товтри». Доцільним є створення НПП «Північне Поділля». Необхідним є хорологічне вивчення виду, моніторинг популяцій. Заборонено руйнування локалітетів, неконтрольоване випасання худоби, багаторазове викошування протягом року, рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Догляд
Температура

Влітку ломикаменю потрібна висока температура повітря — не нижче 20°С. Зимою — 9-10°С. Рослина не переносить різкого коливання температур.

Освітлення

Ломикамінь зростає як в добре освітлених місцях, так і в півтіні. Літом рослину виносять на свіже повітря, поступово привчаючи до прямих сонячних променів.

Полив

Поливають рослину рясно, а в жаркі дні кілька разів у день обприскують ледве теплою водою. Зимою полив зменшують, не допускаючи пересихання земляної поверхні.

Вологість повітря

Влітку і навесні Ломикамінь не заперечуватиме проти обприскувань. Обприскувати потрібно тільки листя, і роблять це тільки м'якою водою (воду перед обприскуванням відстоюють).

Добрива

Без підживлення пагони рослини витягуються, тому підгодовують Ломикамінь цілий рік. З весни до осені підгодовують неконцентрованими рідкими добривами 2 рази на місяць. В зимовий період підживлення проводять один раз в 6-8 тижнів.

Пересадка

Пересаджувати ломикамінь потрібно, коли корені обплетуть земляний ком. На дно горщика насипають керамзиту, щоб забезпечити хороший відхід зайвої води, а сам горщик беруть невисокий. Для вирощування ампельних видів бажано в один горщик посадити кілька екземплярів.

Труднощі

З шкідників ломикамінь пошкоджує Павутинний кліщ і Борошнистий червець, внаслідок чого на листі з'являються іржаві плямки. Необхідно переглянути режим поливу і освітлення рослини. Поява плямистого листя, а також білого нальоту на корінні свідчить про те, що з'явилася коренева гниль. Необхідно скоротити полив рослини.

Поради

Ломикамінь розмножують частинами пагонів. Пагони пускають коріння прямо в горщику, в якому росте материнська рослина. Після того як сланкий пагін укорінився, його потрібно відокремити і посадити в субстрат з перегнійної, дернової землі та піску (2:1:1). Поливати тільки що пересаджену рослину потрібно рясно.

Ґрунтосуміш

Для посадки ломикаменю використовують земляну суміш з 3 частин листяної, 1 частині дернової землі і 1 частини піску.

Різне

Відвар з Ломикаменя використовують при фурункулах і нагноєннях, а також як засіб для зниження температури. З листя отримують сік, який застосовують як протизапальний засіб для зовнішнього застосування. Ломикамінь (Saxifraga) — найпівнічніша квітуча рослина. Деякі види належать до багаторічних трав, інші — до напівчагарників. Листочки м'ясисті, сріблясто — зеленого кольору з коричневою крайкою і з утворенням у формі півмісяця на кінці. Рослини виділяють кальцій у вигляді вапна. М'ясиста структура захищає їх від морозу. Квіти порівняно великі, із закругленими пелюстками. Запилюються комахами, у деяких видів — самозапилення. Ростуть у тріщинах скель, звідси назва — ломикамінь. Розмножуються насінням, кореневищами або пазушними цибулинками.

Ломикамінь на території України[ред.ред. код]

На території Закарпатської області росте ломикамінь карпатський (Saxifraga carpatica). Він внесений до Червоної Книги України. Умови зростання: на добре зволожених скельних виходах — у кам'яних щілинах, на мікротерасах і карнизах крутих, прямовисних скель. Ґрунти вологі, поживні, багаті на гумус, слабокислі (на силікатних породах), рідше, на вапнякових виходах — лужні, зі значною домішкою продуктів вивітрювання та рухляку. Трапляється в слабоасоційованих угрупованнях кл. Thlaspietea rotundifolii та Asplenietea trichomanis. Невелике округле листя рослини зібране в щільну прикореневу розетку, від якої відходить велика кількість довгих червонуватих вусів, що досягають 50 см в довжину і несуть дочірні розетки листя. Листові пластинки декоративно забарвлені. На однотонній яскраво-зеленої поверхні виділяються білі прожилки. Поверхня листка густо покрита короткими м'якими волосками. Нижня частина листової пластинки гола, ясно-бордового кольору. В період цвітіння ломикамінь викидає високу квітконіжку, що росте з середини розетки листя. На ньому розміщені жовтуваті або блідо-рожеві квітки, зібрані в суцвіття-кисть.

Посилання[ред.ред. код]