Ломикамінь волотистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ломикамінь волотистий
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Ломикаменеві (Saxifragaceae)
Рід: Ломикамінь (Saxifraga)
Вид:
Ломикамінь волотистий (S. paniculata)
Біноміальна назва
Saxifraga paniculata

Ломикамінь волотистий[1][2][3] (Saxifraga paniculata) — вид трав'янистих рослин родини ломикаменеві (Saxifragaceae), поширений в арктично-альпійських та амфіатлантичних областях Європи, Азії та Північної Америки.

Це багаторічні трав'янисті кореневищні й столонові рослини 5–30 см заввишки. Неплодоносні пагони столоновиді, закінчуються розеткою дрібнопильчатого листя. Листя базальне і стеблове, черешки відсутні, пластини від довгастих до оберненояйцевидих, нелопастеві, (5)8–35(50) мм. Листки розетки шкірясті, гострозазубрені. Суцвіття 2–20-квіткові. Чашолистки прямі, (часто червонуваті), від довгастих до яйцевидих, поверхні волохаті. Пелюстки в 2–3 рази довші ніж чашолистки, від білого до кремового або рожевого кольору, від еліптичних до довгастих, іноді з оранжевими, фіалковими або червоними крапками. 2n = 28.

Цвіте залежно від середовища проживання від травня по серпень. Запилюється комахами. Розмножується і дуже дрібним насінням і вегетативно.

Поширення

[ред. | ред. код]

Європа (Україна, Австрія, Чехія, Німеччина, Угорщина, Польща, Словаччина, Швейцарія, Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Греція, Італія, Македонія, Чорногорія, Румунія, Сербія, Словенія, Франція, Іспанія), Азія (Вірменія, Азербайджан, Грузія, Росія, Іран, Туреччина), Північна Америка (Ґренландія, Канада, США)[4]. Населяє скелясті уступи й ущелини, часто вапняні ділянки. Рослина дуже стійких до посухи і витривала, отже, добре пристосована до екстремальних умов.

В Україні зростає на вапняних скелях, на кам'янистому ґрунті, в субальпійському і альпійському поясах — у Карпатах (Воловецький р-н, гора Пікуй, хр. Чорногора, Чивчинські гори)[2]. Входить до списку рослин, які потребують охорони на території Чернівецької області[3].

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Saxifraga paniculata // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б Доброчаева Д.Н., Котов М.И., Прокудин Ю.Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 155. (рос.)(укр.)
  3. а б Андрієнко Т.Л., Перегрим М.М. (уклад.). Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання). — Київ : Альтерпрес, 2012. — 148 с. — ISBN 978-966-542-512-0.
  4. Germplasm Resources Information Network (GRIN) [Архівовано 25 січня 2018 у Wayback Machine.] (англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]