Лонсдейліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Молекулярна структура лонсдейліту

Лонсдейліт, лонсделеїт (англ. lonsdalite) — мінерал, гексагональний різновид алмазу.

Молекулярна структура лонсдейліту (варіант ракурсу)

За прізвищем англійського мінералога К.Лонсдейл (K.Lonsdale), C. Frondel, U.B.Marvin, 1967.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Лонсдейліт — алотропна гексагональна модифікація вуглецю з гомодесмічною кристалічною структурою, в якій атоми С перебувають у sp3-гібридизації і зв'язані з іншими чотирма атомами С σ-зв'язками, як і у алмазі, але розташовані дещо інакше. Структура аналогічна структурі вюртциту 2H.

Густина 3,51. Колір чорний.

Утворюється при високих тисках і відносно низьких температурах (близько 1299 К) з високоорієнтованого графіту. Виявлений на Місяці, на Землі — у складі метеориту Каньйон Диявола разом зі шрейберзитом, когенітом, тенітом і графітом. Поклади лонсделеїту знайдені у Попігайському кратері (північний схід РФ).

Лонсдейліт і алмаз мають тетраедричну геометрію електронних орбіталей атомів вуглецю, яка утворюється при sp3 — гібридизації. Атом вуглецю знаходиться в центрі тетраедра і пов'язаний чотирма зв'язками з атомами вуглецю, або іншими у вершинах тетраедра.

Структура алмазу і лонсдейліту відрізняється тим, що атоми алмазу, які знаходяться на другій сфері, що оточує вихідний атом на другій координаційній сфері, утворює архімедів кубооктаедр, куб з відрізаними кутами. В структурі лонсдейліту атоми другої координаційної сфери утворюють так званий гексагональний кубооктаедр, який утворюється з архімедового обертання його нижньої половини на 180º.

Для того, щоб атоми вуглецю мали однакове оточення в перших двох координаційних сферах, вони утворять одну з цих структур і будуть утворюватися монокристали. Якщо атоми вуглецю можуть побудувати зв'язки лише в першій координаційній сфері (тобто утворити тільки правильні тетраедри), то можуть виникнути змішані структури, в яких шари алмазу перемежаються зі шарами лонсдейліту. Це має місце, наприклад, в так званих двійниках, в яких два кристали алмазу з'єднані між собою шаром лонсдейліту.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]