Лотар I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лотар I
Lothar I.jpg
Імператор Заходу
Біографічні дані
Народження 795[1]
невідомо
Смерть 29 вересня 855[2]
Прюм, сучасна Німеччина
Поховання Prüm Abbey[d][3]
Дружина Ерменгарда Турська (фр. Ermengarde de Tours)
Діти


Династія Каролінги[2]
Батько Людовик Благочестивий
Мати Ерменгарда з Геспенгау (фр. Ermengarde de Hesbaye)
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Лотар (фр. Lothaire, 795 — 29 вересня 855, Прюм[4]  — король Італії, Лотарингії та Імператор Заходу з 840-го по 855-й рік, син Людовика Благочестивого та Ерменгарди з Геспенгау (фр. Ermengarde de Hesbaye).

Біографія[ред.ред. код]

В 814-му році батько Лотаря — Людовик Благочестивий — ставить його на чолі Баварії, потім, в липні 817-го видає Ordinatio Imperii, згідно з яким Лотар стає єдиним наслідним правителем Імперії[5]. В той самий час він виділяє своїм молодшим синам — Піпіну та Людовику частини території, залишаючи, проте верховну владу за Лотарем[6]. В ранзі короля Франків Лотара було відправлено до Італії, де у 820-му або 822-му році він отримує титул короля Ломбардії, та оселяється в Павії. 5 квітня 823 в Римі Лотар коронований як співімператор папою Пасхалієм I, який визнає його владу над собою.

Ден'є з бюстом Лотара, викарбуване бл. 833

У 829-му Людовик Благочестивий закладає підвалини нового розділу на користь свого молодшого сина Карла, народженого в 823-му році його другою дружиною Юдиф Баварською (фр. Judith de Bavière). З цього часу почався почався період розбрату. Лотар повстав проти батька та, за допомогою своїх братів Людовика іна Піпіна I, скинув його з трону 830-го року. Комп'єнський з'їзд проголошує Лотара правителем імперії. Але незабаром він позбувається влади внаслідок інтриг братів. 832-го року сини Людовик Благочестивого знову повстають проти нього, і в червні 833-го Лотар вдруге зміщує батька з трону. Проте Людовик Благочестивий знову отримує трон 1-го березня 834-го за підтримки Людовика Німецького та Піпіна I, військо Лотара розбите при Блуа, і під його владою залишається лише Італія. 3-го травня 839-го, після примирення з Лотаром, Людовик Благочестивий робить новий розділ королівства у Вормсі. Лотар отримує, крім Італії, східну частину Франкського королівства.

Франкські королівства 843-му році. Зеленим позначено центральну Францію

Після смерті Людовика Благочестивого у 840-му році, брати Лотара Людовик та Карл відмовилися визнавати Лотара своїм сюзереном і сформували проти нього військовий союз. У червні 841-го року війська Лотара були розбиті в битві поблизу Фонтене-ан-Пюйсе (фр. Fontenay-en-Puisaye). 14 лютого 842-го Карл та Людовик скріпили свій союз Страсбурзькими клятвами. В наступному році вони змушують Лотара укласти Верденську угоду, за якою Лотар зберіг свій імператорський титул, а Франкське королівство було розподілене між братами. Лотар залишився на чолі Серединного королівства, що простягнулося від Північного моря на півночі до Риму на півдні й включало в себе столицю Каролінзької імперії — Аахен.

Незадовго до своєї смерті 855-го року Лотар зрікся трону й усамітнився в Прюмському абатстві. Перед тим, як там померти, він видає Прюмську угоду, якою розділяє свою імперію між синами: Людовик отримує Італійське королівство та титул імператора, Карл — Прованс до Ліону та Лотар — всю північну частину імперії, від Фризії до півдня сучасного французького департаменту Верхня Марна, яка в майбутньому отримала назву Лотарингія (лат. Lotharii Regnum — королівство Лотара). Після цього Лотар прийняв постриг і помер 29-го вересня 855-го, через шість днів після постригу.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Struggle for Empire: Kingship and Conflict Under Louis the German, 817-876 Cornell University Press, 2006. — P. 26. — ISBN 978-0-8014-3890-5
  2. а б Settipani C. La Préhistoire des Capétiens: Première partie : Mérovingiens, Carolingiens et Robertiens Villeneuve-d'Ascq: 1993. — P. 259–261. — ISBN 978-2-9501509-3-6
  3. Будь-ласка, додайте за посиланням українську назву категорії для "Категорія:Поховані на/у/в d:Q334114#P1791". Після додавання вірної назви категорії українською мовою її можна буде створити в Українській Вікіпедії. Дякуємо!
  4. Генеалогія Лотара I на сайті Фонду середньовічної генеалогії
  5. Annuaire-Bulletin, 1988, c.29
  6. La Formation territoriale des principautés belges au Moyen Âge