Лот (прилад)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Моряки вимірюють глибину моря за допомогою лота

Лот (рос. лот; англ. lead-and-line; нім. Lot n, Senkblei n) – прилад для вимірювання глибини моря, ріки тощо.

Лоти за принципом виміру глибини діляться на ручні, механічні й гідроакустичні (ехолоти).

  • Ручний лот являє собою конічний або пірамідальний вантаж масою 3.5-5 кг, із закріпленим тросом-лотлінем, на який нанесені метрові або футові мітки (марки). Існує різновид лота — диплот (нідерл. dieplood), який використовується для виміру більших глибин, і відрізняється особливо важким вантажем в 20-30 кг. Вимірювання іде по відлікові довжини лотліня при ослабленні натягу в момент торкання дна. Недоліком лотів цього типу є необхідність проведення вимірів на малій швидкості (до 3-5 вузлів, тобто 5-9 км/год на глибинах до 50 м) або при зупинці судна й труднощі визначення моменту торкання дна на більших глибинах.
  • Механічний лот являє собою прилад для виміру гідростатичного тиску води в дна, найпростіший варіант механічного лота — вертикальна заповнена повітрям трубка, запаяна з верхньої сторони й занурена нижнім відкритим кінцем у воду. Глибина визначається по висоті підйому води (наприклад, по змиву або зміні кольору фарби, нанесеної на внутрішні стінки трубки). Так як вертикальність лотліня у випадку вимірів механічним лотом значення не має, механічний лот може використовуватися для вимірів глибин до 200 м на ходу (до 16 вузлів, тобто 28 км/год). Механічні лоти для виміру більших глибин називають глубомерніми машинами.
  • Ехолот вимірює глибини за часом проходження акустичного імпульсу, відбитого від дна.

Сьогодні лоти як навігаційні прилади практично повсюдно витиснуті ехолотами, однак при океанографічних дослідженнях використовуються лоти-батометри, з обладнаннями для виміру температури, відбору проб води на глибині й ґрунтозахватами для відбору проб донного ґрунту.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]