Лоґії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Лоґії ( грец. λόγια κυριακά — ) — термін, що позначає збірники висловів Ісуса Христа, усно та письмово існували ще до написання Євангелія. Вперше термін «лоґії» вжив у II столітті Святий Папій.[1] На думку більшості дослідників, лоґії були одним з найважливіших джерел для євангелістів.

Витоки жанру логій[ред.ред. код]

Літературні жанри лоґій походять від Старого Заповіту; прообразом їх служили притчі (євр.)משל, маша́ль), короткі висловлювання, приклад яких можна знайти в книзі Приповістей Соломонових. У міжзавітний період та в євангельську епоху повчання вчителя вивчали напам'ять. Частина таких повчань авторитетних іудейських вчителів була записана в перші століття н. е., та склала збірник «Вислови Отців» ( євр. אבות פרקי}}, Пірке-Авот). Єврейський еквівалент грецького слова λόγια логміа — דברי, дівре може означати та слова, і діяння.

Папій Ієрапольський та джерело Q[ред.ред. код]

Святий Папій (близько. 60 — 130 рр.. н. е..) був єпископом Іераполіса в західній Анатолії. У його книзі Виклад висловів Господніх , що збереглася в цитатах у Іренея та Євсевія, говориться, що «Матфей записав бесіди (λόγια) Ісуса по-єврейськи, перекладав їх хто як міг»[2][3] Багато вчені ототожнюють згадки Папієвих логій з джерелом Q.

Апостол Павло[ред.ред. код]

У Дії 20:35 говориться, що апостол Павло закликав "пам'ятати слова Господа Ісуса, бо Він Сам сказав:«блаженніше давати, ніж приймати». Це висловлювання Ісуса Христа не записано в Євангеліях, і є лоґією.

Вислови Ісуса в Оксіринхських папірусах[ред.ред. код]

Фрагменти лоґій виявлені в двох Оксіринхських папірусах, знайдених в 1897 та 1904 роках. Вважається, що в них представлений або фрагмент грецького оригіналу апокрифічного євангелія Фоми, що є зібранням 114 висловів Ісуса, кожне з яких починається словами: «Ісус сказав» (дав.-гр. λέγει Ἰησοῦς), або фрагмент іншого тексту, близького до Євангелія Томи.[4]

Тексту, знайденому в 1897 році, дослідники Гренфелл та Хант дали назву "Вислови Ісуса". Папірус був написаний в першій половині третього століття. Папірус, знайдений в 1903 році та датований також третім століттям, містить аналогічний текст. Вченими велася полеміка, чи є обидві рукописи частинами одного твору.

Другий знайдений папірус містить заголовок, в якому говориться, що "вислови" були адресовані Хомі та декільком іншим учням, так що коли в 1945 році в Наг-Хаммаді був знайдений коптський рукопис Євангелія від Фоми, два грецьких Оксіринхських папіруси були співвіднесені з цим апокрифічним Євангелієм.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church. New York: Oxford University Press. 2005, article Logia
  2. Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church. New York: Oxford University Press. 2005, articles Papias and Logia
  3. Книга третя (глави 21-30) : Церковно-Науковий Центр " Православна Енциклопедія"
  4. Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church. New York: Oxford University Press. 2005, article Sayings of Jesus

Посилання[ред.ред. код]