Лузіньян (сеньорія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Лузіньяну

Лузіньян (фр. Lusignan) — феодальне володіння в Пуату в Південній Франції з центром в замку Лузіньян, відоме з 929 року. Сеньйори де Лузіньян були васалами графів Пуатьє. В XI столітті завдяки шлюбу Лузіньяни приєднали до своїх володінь графство Ла Марш, а в XII — графство Ангулем. Після згасання роду остання його представниця в 1309 році була змушена передати Лузіньян французькій короні.

Історія[ред. | ред. код]

Про перших сеньорів Лузіньяна відомо мало. Вони згадуються в ранньосередньовічній хроніці монастиря Сен-Мекс. Гуго I Мисливець був був мисливським при дворі графів Пуату або єпископів Пуатьє, отримавши в 929 році за вірну службу свій феод. Його син, Гуго II Добрий, побудував замок Лузіньян, що дав назву сеньйорії.

В XI—XIII століттях Лузіньяни змогли розширити свої володіння за допомогою шлюбів. Гуго VI Диявол, що доводився по матері онуком графа Бернара I де Ла Марш, в кінці XI століття пред'явив права на графство Ла Марш, присвоївши собі титул графа, почавши війну за успадкування. Суперечка за володіння графства велася до кінця XII століття. Тільки 1199 року Гуго IX де Лузіньян, який викрав королеву-матір Елеонору Аквітанську, домігся від короля Англії Іоанна Безземельного визнання за собою прав на графство Ла Марш.

Починаючи з 1099 року багато представників дому Лузіньянів брали участь в хрестових походах.

У 1220 році Гуго X де Лузіньян одружився на графині Ізабеллі Ангулемській, вдові короля Іоанна Безземельного, завдяки чому приєднав до своїх володінь Ангулемське графство. Він намагався скористатися малоліттям короля Людовика IX, щоб ще розширити свої володіння, однак його авантюра не увінчалася успіхом і Гуго був змушений поступитися низкою замків французькій короні.

Література[ред. | ред. код]