Лукас Файдерб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лукас Файдерб
Lucas Faydherbe - gulden cabinet.png
портрет-гравюра Лукаса Файдерба
Народився 19 січня 1617(1617-01-19)
Мехелен
Помер 31 вересня 1697(1697-09-31) (80 років)
Мехелен
·старість
Громадянство Фландрія
Діяльність скульптор і архітектор
Відомий завдяки скульптор і архітектор
Напрямок бароко
Magnum opus Saint John the Baptist at the Béguinage[d]
Рід Faydherbe family[d]
Батько Hendrik Faydherbe[d]
Родичі батько, скульптор Анрі Файдерб
У шлюбі з Марі Снейєрс
Діти дванадцять дітей


Лукас Файдерб( нід. 19 січня, 1617, Мехелен — 31 вересня, 1697, Мехелен ) — південнонідерландський скульптор і архітектор доби бароко.

Життєпис, ранні роки[ред. | ред. код]

Він перша дитина фламандського скульптора Анрі Файдерба ( 1574—1629 ) та його другої дружини Корнелії Франхойс. Батько був скульптором декоратором і різав орнаменти з гіпсу. Батько помер, коли сину виповнилось 12 років. Мати вдруге пошлюбилась із скульптором Максиміліаном Лаббе. Первісні художі навички Лукас Файдерб отримав у майстерні батька і ще більше здобув за підтримки Максиміліана Лаббе.

Мати походила з родини художника Лукаса Франхойса старшого ( 1574–1643 ), два брати Корнелії Лукас Франхойс молодший та Пітер Франхойс теж стануть художниками. Його брат Антоніс Файдерб теж став скульптором, але менш обдарованим за Лукаса.

Три роки в майстерні Рубенса[ред. | ред. код]

Пітер Пауль Рубенс після повернення до Антверпена відкрив майстерню, куди за конкурсом брав учнів і помічників. Кількість вакансій була обмежена, незважаючи на авторитет Рубенса, що не міг брати усіх бажаючих. Антверпен у попередній період втратив низку талановитих митців через каральні дії іспанських вояків і масову еміграцію ремісників і художників до Північних Нідерландів ( Голландії) . На тлі спорожнілого Антверпена майстерня авторитетного Рубенса почала мимоволі відігравати роль художнього центру міста.

Сам багато обдарований голова майстерні, носій ідей розвиненого бароко, Рубенс брав тільки найталановитіших, найобдарованіших. До переліку прийнятих у його майстерню був залучений і Лукас Файдерб дев'ятнадцяти років. Праця і навчання в майстерні Рубенса для Лукаса розтяглися на три роки. Через три роки учень несподівано покинув престижну майстерню, позаяк його наречена завагітніла. Нова обставина в католицькій країні змінила і його плани, він мав одружитися з Марією Снаєрс, відмовитись від подорожі до Італії, покинути майстерню Рубенса і почати заробляти на життя собі і власній родині. Лукас повертається до міста Мехелен. Рубенс використав власний авторитет придворного художника і сприяв швидкому залученню Файдерба до місцевої гільдії св. Луки. Лукас Файдерб виправдав надії Рубенса і стане найвпливовішим митцем серед тих, що працюватимуть у Мехелені в другій половині 17 ст.

Шлюб і праця в містах Фландрії[ред. | ред. код]

Творчість Лукаса Файдерба припала на період зміцнення котрреформації у Південних ( іспанських на той час) Нідерландах. Період іконоборства і релігійних пошуків в Південних Нідерландах супроводжувався видаленням з церков і соборів релігійних картин, вівтарів і оздоб. Ревні католики активізували діяльність і розпочався етап заповнення спорожнілих храмів релігійними картинами і вівтарями, релігійної скульптурою, надгробками, сповідальнями і амвонами, але вже в новій стилістиці. Пишне фламандське бароко було підкорене католицькій церкві і примушене обслуговувати і виправдовувати контрреформацію, діяльно пропагувати католицизм в краї.

Для скульптора Лукаса Файдерба таким чином відкрилася широка перспектива праці релігійного митця. Він отримував замови на створення скульптур святих, надгробків, скульптурних і архітектурих вівтарів. Кількість замов перевищувала його фізичні можливості. Тому талановитий майстер вимушено залучав до виконання учнів і помічників, серед котрих були Ромбоут Паувелс, Маттеус ван Беверен та ін.

Серед ранніх самостійних творів митця — фігура св. Андрія Першозванного для собору у місті Брюссель. Скульптор працюватиме також у містах Ауденарде, Мехелені, Антверпені.

Нездійснений проект академії у Мехелені[ред. | ред. код]

Його праця в Брюсселі мала на меті також отримання тамтешнього громадянства. Але його клопотання не задовольнили.

Він повернувся до Мехелена, де розпочав клопоти по створенню у місті художньої академії на зразок тої, що вже існувала у Брюсселі. Проект академії так і залишився нездійсненим. Перший художній заклад у Мехелені виник лише у 18 ст.

Вівтарі барокового зразка[ред. | ред. код]

В творчому доробку майстра тринадцять архітектурних вівтарів, що замінили вівтарі-картини та вівтарі, різьблені з деревини. Барокові вівтарі вимагали від нього як знань архітектури, так і майстерності скульптора.

Учні скульптора[ред. | ред. код]

 • Франс Лангеманс
 • Ян Ван Делен
 • Ніколя ван дер Векен

Вибрані твори (скульптура)[ред. | ред. код]

Обрані твори (скульптура)[ред. | ред. код]

Матіас Ховіус, третій архієпископ Мехелена, надгробок, собор св. Ромбоута, Мехелен

Вибрані твори (архітектура)[ред. | ред. код]

Барокова церква Івана Хрестителя, Бегінхофкерк

Лукас Файдерб не вивчав архітектуру фахово, а здобував знання самотужки. До праці як архітектора його наблизили стажування у майстерні Рубенса та власна робота над архітектурними вівтарями. Він звернувся до архітектурної практики у останні десятиліття життя. Праця обмежувалась добудовами ( купол церкви ) або створенням парадних фасадів в стилі фламандського бароко. Прорахунки в архітектурній освіті приводили до помилок або негармонійних рішень.

 • Барокова церква Івана Хрестителя, Бегінхофкерк, Брюссель
 • Церква Богородиці Лілієндаль для єзуїтів, Мехелен
 • Церква Успіння Богородиці Ватервліт, Мехелен
 • Бегінажгофкерк, Мехелен (фасад)
 • Фасад будинка св. Йосипа, Мехелен.

Смерть[ред. | ред. код]

Помер у міст Мехелен. Був похований в склепі церкви св. Ромбоута.

Джерела[ред. | ред. код]

 • De Jonge, Krista (2000). Bellissimi ingegni, grandissimo splendore : studies over de religieuze architectuur in de Zuidelijke Nederlanden tijdens de 17de eeuw (in Dutch). Leuven: Univ. Pers Leuven. ISBN 978-90-5867-014-4.
 • de Nijn, Heidi (1997). Lucas Faydherbe : Mechels beeldhouwer & architect : 1617 - 1697 ; [tentoonstelling Faydherbe '97 in het Stedelijk Museum Hof van Busleyden to Mechelen, van 13 september tot en met 16 november 1997] (in Dutch). Mechelen: Stedelijke Musea Mechelen. ISBN 90-76099-01-4.
 • De Seyn, Eugène (1935). Dictionnaire biographique des sciences, des lettres et des arts en Belgique Volume I (in French). Brussels.
 • Libertius, M. (1938). Lucas Faydherbe: Beeldhouwer en Bouwmeester 1617-1697 (in Dutch). De Sikkel.


Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Лукас Файдерб

Див. також[ред. | ред. код]