Лукас Фернандес П'єдраїта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лукас Фернандес П'єдраїта
Народився 6 березня 1624(16240306)
м.Богота
Помер 1688
м.Панама
Підданство королівство Іспанія
Національність іспанець
Діяльність церковний діяч, історик
Alma mater Saint Thomas Aquinas Universityd
Знання мов іспанська
Посада єпископ
Конфесія католицизм
Рід де Сото
Батько Домінго Ернандес де Сото-і-П'єдраїта
Мати Каталіна Кольянтес

Лукас Фернандес П'єдраїта (ісп. Lucas Fernández de Piedrahita, 6 березня 1624 —1688) — іспанський церковний діяч, єзуїт, історик у віце-королівстві Нова Гранада.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з роду ідальго. Син Домінго Ернандеса де Сото-і-П'єдраїти та Каталіни Кольянтес. Народився у Боготі (столиця сучасної Колумбії). Навчався в єзуїтському коледжі Святого Варфоломія в Боготі, потім продовжив освіту в університеті Санто-Томас, де отримав у 1647 році звання доктора теології. після цього викладав в рідному університеті. Потім служив священиком у містечку Фусагасуга та селищі Паїпа.

У 1654 році був призначений пребендаріем кафедрального собору Боготи, успішно став його каноніком, зберігачем і регентом хору, і був головним вікарієм та управителем архієпископства. Був звинувачений у ростраті коштів, тому відправився до Ради Індій в Іспанію, де зумів виправдатися. Тут розпочав писати свій твір.

В Іспанії він був висунутий королем Карлом II на єпископство Санта-Марти, затверджений папою римським Климентом IX, і в 1669 році відплив до Картахени, де був висвячений в єпископи. Він почав відвідувати, євангелізувати і почасти цивілізувати племена його єпархії, поклав початок перебудові кафедрального Собору на кам'яний (раніше споруджений з дерева та соломи). П'єдраіта роздавав весь свій дохід на милостині, а сам жив у бідності.

У 1676 році він був переведений в єпископство Панами, але перш ніж він покинув Санта-Марта, місто було захоплене і розграбоване буканьеров Дункана і Коса. Церкви були розграбовані, єпископ заарештований, а пірати, вважаючи, що його бідне вбрання ознака жадібності, скнарості і скупості, піддали його тортурам, намагаючись вивідати місце зберігання його грошей і коштовностей. Але оскільки він не міг заплатити за себе викуп, то був переправлений, як в'язень, на острів Провидіння і доставлений до ватажка буканьеров Моргану. Ватажок був зворушений поважним виглядом Фернандеса і звільнив його без викупу, і, знаючи про те, що він був призначений єпископом Панами, зробив йому подарунок у вигляді дорогої чаші і шат понтифіка, що дісталися йому на частку від награбованого в Панамі в 1670 році, і доставив її йому на одному з своїх кораблів до Чагресу.

На посаді єпископа у Панамі він почав проповідувати племенам перешийка Дарьєн, витрачаючи при цьому всі свої кошти на цю справу. У 1681—1682 роках був губернатором Панами. Помер у 1688 році й був похований в єзуїтському коледжі Панами.

Творчість

[ред. | ред. код]

Основна праця П'єдраїти називається «Historia general de las conquistas del Nuevo Reyno de Granada» (з присвятою королю Карлу II), яка складається з 2 томів, поділених на 12 книг, що охоплюють період стародавнього суспільства і прибуття Гонсало Хіменеса де Кесада до приїзду голови Аудієнсії Андреса Діаса Венеро де Лейви в 1563 році. Перший том було видано у 1688 році в Антверпені (Голландія).

Вважається однією з найбільш достовірних робіт з історії конкісти та історії XVII століття, особливо щодо Нової Гранади і Еквадору. В ній описуються хронології, обряди, звичаї та церемонії індіанців та іспанців. Стиль написання захопливий.

За роки своєї викладацької діяльності він опублікував кілька п'єс, але вони не збереглися.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Энциклопедия доколумбовой Америки. Часть 1. Южная Америка. Том 1. Хронисты, чиновники, миссионеры, историки XVI—XVII веков в Южной Америке: Биографии. Библиография. Источники. / под ред. А. Скромницкого. — К.: Blok.NOT, 2011. —С. 307—311