Лусочниця звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лусочниця звичайна,
Цукрова лусочниця
LepismaSaccharina.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Безкрилі (Apterygota)
Ряд: Щетинкохвості (Thysanura)
Вид: Лусочниця звичайна
Цукрова лусочниця
(Lepisma saccharina)
Біноміальна назва
Lepisma saccharina
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lepisma saccharina
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lepisma saccharina
EOL logo.jpg EOL: 1022755
ITIS logo.jpg ITIS: 99222
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 50586

Звичайна лусочниця або цукрова лусочниця (лат. Lepisma saccharina) — дрібна безкрила комаха із ряду щетинохвостих, крім іншого часто живе у житлових будинках або на продовольчих складах. Вважають, що лусочниця є однією з найдавніших комах, що нині живуть — її предки мешкали на Землі більше 300 млн років тому у палеозойську еру.[1]

Довжина комахи становить 0,8 — 1,9 см.[2] Тіло плоске, поступово звужується до кінця, після третього линяння покрито дрібними сріблясто-сірими лусочками. Завдяки своїм лусочкам комаха отримала свою українську назву. Від хвоста відходять три нитки, дві з яких направлено у сторони і одна назад. Від голови відходять довгі вусики, спрямовані вперед. За лусочницю іноді помилково приймають одну з губоногих багатоніжок — звичайну мухоловку (Scutigera coleoptrata), що відрізняється від лусочниці великою кількістю довгих ніг.

Лусочниці полюбляють вологі та темні місця — у природі їх можна зустріти в опалому листі, під корчами, каменями, тощо. У приміщеннях вони також віддають перевагу аналогічним умовам — якщо у будинку сухо і світло, то лусочниці там не буде. Припускають, що лусочниці походять з тропіків — їх оптимальні умови проживання складають +21… +26 ° C і 75 — 97% вологості.[1][3] Активні вночі, решту часу ховаються. У разі потрапляння на світло намагаються швидко сховатися. Пересуваються швидко, дорогою роблячи короткі зупинки.

Харчуються продуктами рослинного походження, що містять у собі крохмаль або полісахариди; їх раціон може включати цукор, борошно, клей, книжкові палітурки, папір, фотографії, тканини, що містять крохмаль. З складських приміщень можуть бути занесені до будинку через покупку туалетного паперу або картонок з паперовими серветками. Нешкідливі для людини та домашніх тварин і не є переносниками захворювань, але можуть псувати вологий папір.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Entomology Department at the University of Arkansas Fayetteville «Silverfish» Прочитано 2007-11-21
  2. George C. Mcgavin «DK Handbooks: Insects — Spiders And Other Terrestrial Arthropods» Dorling Kindersley 2000 ISBN 0-7894-5337-1
  3. The Bug Clinic «Silverfish/firebrat» Прочитано 2007-11-21

Посилання[ред.ред. код]