Луцій Кальпурній Пізон Понтифік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцій Кальпурній Пізон Понтифік
Народився 47 до н. е.
Стародавній Рим
Помер 32
невідомо
Країна Стародавній Рим
Діяльність давньоримський політик, давньоримський військовий
Знання мов латина
Посада префект міста, римський губернаторd, консул і давньоримський сенатор[d]
Рід Calpurnii Pisonesd
Батько Луцій Кальпурній Пізон Цезонін
Мати Rutiliad
Брати, сестри Кальпурнія Пізоніс
Діти Calpurnia[d]

Луцій Кальпурній Пізон Понтифік (47 до н. е., Стародавній Рим — 32, невідомо) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії, консул 15 року до н. е. Пізон уславився пристрастю до вина і ледарства, проте був досить успішний у державній діяльності

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з впливового плебейського роду Кальпурніїв. Син Луція Кальпурнія Пізона Цезоніна, консула 58 року до н. е.

У 23 році до н. е. обіймав посаду квестора, у 18 році до н. е. став претором. У 20 році до н. е. Пізон увійшов до колегій понтифіків й арвальских братів. У 16 році до н. е. він обіймав посаду проконсула Цизальпійської Галлії, у Медіолані розбирав судові справи стосовно карних злочинів, брав участь у війні з альпійськими племенами.

У 15 році до н. е. обрано консулом разом з Марком Лівієм Друзом Лібоном. У 13—12 роках до н. е. Пізон виконував обов'язки легата пропретора Галатії та Памфілії. У 12 роках до н. е. був переведений до Фракії для придушення повстання Вологеса, вождя бессів. Спочатку зазнав поразки, але згодом протягом трьох років успішно підкорив бессів й сусідні з ними племена. За ці успіхи отримав тріумф. У 9—8 роках до н. е. обіймав посаду проконсула провінції Азія, потім з 3 до 1 року до н. е. був легатом пропретора Сирії.

У 12 році н. е. Пізон призначений префектом Рима. Із своїми обов'язками він чудово впорався, користувався довірою Августа і Тиберія, виконуючи їх таємні доручення.

У 22 році запропонував засудити Гая Сілана, звинуваченого в здирництві в Азії, до позбавлення вогню і води й заслання на о. Гіарі. Ніколи не вносив підлабузницьких пропозицій щодо принцепсів, при розгляді справ про образу величі римського народу закликав до поміркованості.

Складав вірші й надавав заступництво грецькому поету Антипатру із Фессалонік. За свої заслуги був удостоєний похорону за державний рахунок.

Родина[ред. | ред. код]

  • Луцій Кальпурній Пізон
  • Гай Кальпурній Пізон
  • Кальпурнія.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Eilers C. C. Sentius Saturninus, Piso Pontifex and the Titulus Tiburtinus: a Reply. ZPE, Vol. 110 (1996), p. 207—226.
  • Iris Hofmann-Löbl: Die Calpurnii. Politisches Wirken und familiäre Kontinuität. Verlag Peter Lang, Frankfurt am Main u. a. 1996, ISBN 3-631-49668-0, S. 206—217 (Europäische Hochschulschriften. Reihe 3: Geschichte und ihre Hilfswissenschaften 705), (Zugleich: Diss.phil. Universität Gießen 1994).