Луцій Кальпурній Пізон Понтифік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцій Кальпурній Пізон Понтифік
L Calpurnius Piso Pontifex MAN Napoli Inv5601.jpg
Народився 47 до н. е.
Помер 32
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець
Посада консул Римської республіки[d], Senator of the Roman Empire[d], префект міста, консул Римської імперії[d] і римський губернатор[d]
Батько Луцій Кальпурній Пізон Цезонін
Брати, сестри  • Кальпурнія Пізоніс

Луцій Кальпурній Пізон Понтифік (47 до н. е. — 32) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії, консул 15 року до н. е. Пізон уславився пристрастю до вина і ледарства, проте був досить успішний у державній діяльності

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з впливового плебейського роду Кальпурніїв. Син Луція Кальпурнія Пізона Цезоніна, консула 58 року до н. е.

У 23 році до н. е. обіймав посаду квестора, у 18 році до н. е. став претором. У 20 році до н. е. Пізон увійшов до колегій понтифіків й арвальских братів. У 16 році до н. е. він обіймав посаду проконсула Цизальпійської Галлії, у Медіолані розбирав судові справи стосовно карних злочинів, брав участь у війні з альпійськими племенами.

У 15 році до н. е. обрано консулом разом з Марком Лівієм Друзом Лібоном. У 13—12 роках до н. е. Пізон виконував обов'язки легата пропретора Галатії та Памфілії. У 12 роках до н. е. був переведений до Фракії для придушення повстання Вологеса, вождя бессів. Спочатку зазнав поразки, але згодом протягом трьох років успішно підкорив бессів й сусідні з ними племена. За ці успіхи отримав тріумф. У 9—8 роках до н. е. обіймав посаду проконсула провінції Азія, потім з 3 до 1 року до н. е. був легатом пропретора Сирії.

У 12 році н. е. Пізон призначений префектом Рима. Із своїми обов'язками він чудово впорався, користувався довірою Августа і Тиберія, виконуючи їх таємні доручення.

У 22 році запропонував засудити Гая Сілана, звинуваченого в здирництві в Азії, до позбавлення вогню і води й заслання на о. Гіарі. Ніколи не вносив підлабузницьких пропозицій щодо принцепсів, при розгляді справ про образу величі римського народу закликав до поміркованості.

Складав вірші й надавав заступництво грецькому поету Антипатру із Фессалонік. За свої заслуги був удостоєний похорону за державний рахунок.

Родина[ред. | ред. код]

  • Луцій Кальпурній Пізон
  • Гай Кальпурній Пізон
  • Кальпурнія.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Eilers C. C. Sentius Saturninus, Piso Pontifex and the Titulus Tiburtinus: a Reply. ZPE, Vol. 110 (1996), p. 207—226.
  • Iris Hofmann-Löbl: Die Calpurnii. Politisches Wirken und familiäre Kontinuität. Verlag Peter Lang, Frankfurt am Main u. a. 1996, ISBN 3-631-49668-0, S. 206—217 (Europäische Hochschulschriften. Reihe 3: Geschichte und ihre Hilfswissenschaften 705), (Zugleich: Diss.phil. Universität Gießen 1994).