Луцій Корнелій Сціпион Барбат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Саркофаг Луція Корнелія Сціпіона Барбата

Луцій Корнелій Сціпіон Барбат (* 337 — † 270 роки до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, великий понтифік з 304 до 270 року до н. е.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнеліїв Сципіонів. Народився у Римі у родині Публія Корнелія Сципіона Барбата. Про молоді роки Луція мало відомостей. У 304 році до н. е. він став великим понтифіком, а у 298 році до н. е. консулом (разом з Гнеєм Фульвієм Максимом Центумалом). В цьому ж році почалося повстання етрусків проти римлян. Етруски об'єдналися з деякими гальськими племенами й вирішили скинути владу Рима. У відповідь сенат спорядив армію на чолі із Луцієм Корнелієм Сципіоном Барбатом проти них. Вирішальна битва відбулася при м. Волтера, в якій жодна із сторін не зуміла здобути остаточної перемоги. Втім етруська армія виявилася більш послабленою й залишила свій військовий табір. Його у ніч захопили римляни й спустошили значну територію Етрурії. У 297 році до н.е етруски вимушені були укласти мирний договір з Римом.

В цьому ж році Рим почав Третю самнитську війну, допомагаючи мешканцям Луканії, які звернулися по допомогу проти самнитів. В цій війні Барбат займав посаду легата в армії консула Квінта Фабія Максима. рішуча битва з самнитською армією на чолі із Гелієм Егнацієм відбулася в місцевості Тіферн. Спочатку жодна із сторін не зуміла здобути перемоги. Тоді консул Фабій Максим спорядив Корнелія Барбата в обхід самнитських позицій. Наступного дня, обійшовши самнитів, Барбат вийшов їм у тил. Це виявилося вчасно, тому що армія Егнація готова була вже розбити вщент римлян. Внаслідок цього ситуація змінилася, й самнити були переможені.

У 296 році до н. е. знову почалася війна в Етрурії. З огляду на це Барбата з військом було відправлено на допомогу Аппію Клавдію для боротьби з етрусками. В цій війні Корнелій Барбат також здобув значну славу — багато в чому завдяки йому вороги римлян були переможені. У 295 році до н. е. Барбат закінчив війну в Етрурії на чолі із 2-м легіоном, захопивши одне з важливіших етруських міст — Клусій, в цьому ж році став пропретором в Етрурії.

Після цього Луцій Барбат вже не брав участі у військових діях. У 280 році до н. е. він став цензором.

Родина[ред.ред. код]

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Karl-Ludwig Elvers: [I 76] C. Scipio Barbatus, L.. In: Der Neue Pauly. Bd. 3 (1997), Sp. 183f.