Луцій Орбілій Пупілл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статуя в Беневенті, яка, імовірно, зображає Орбілія

Луцій Орбілій Пупілл (лат. Lucius Orbilius Pupillus; бл. 113 до н. е. — 13 до н. е.) — давньоримський граматик[en] I століття до н. е., викладач у граматичній школі.

Біографія[ред. | ред. код]

Дев'ята глава твору «Про граматиків і риторів» римського історика Светонія є основним джерелом інформації про життя Орбілія. Народився він у кінці II століття до н. е.[1] в італійському місті Беневенті в регіоні Кампанія. Його батьки загинули, імовірно, під час Союзницької війни (91—88 до н.е.). Орбілій займав дрібні чиновницькі посади у своєму місті, а згодом пішов до війська (невідомо, чи зробив це добровільно, чи був призваний). Служив у Македонії, отримав корнікулярія, а потім перейшов у кінноту. Після звільнення з армії відновив заняття наукою (Марія Сергеєнко вважає, що під час служби у війську він їх не припиняв) і тривалий час викладав у рідному місті.

На п'ятдесятому році життя (тобто в 63 році до н.е.) Орбілій переїхав до міста Рима, де відкрив свою граматичну школу. Загалом у ній навчалося близько 60 учнів. Він широко застосовував тілесні покарання для підтримання дисципліни, на що скаржиться поет Горацій, його учень:

« Все ж я і в гадці не маю відкинути геть чи спалити

Лівія твори, хоч їх мені в голову прутом Орбілій
Ще хлопчакові вбивав, лиш дивуюся, як їх вважають
Мало що не досконалими, ба, ще й милуються ними![2]

Оригінальний текст (лат.)
Non equidem insector delendave carmina Livi

esse reor, memini quae plagosum mihi parvo
Orbilium dictare; sed emendata videri

pulchraque et exactis minimum distantia miror.
»

Попри свою широку славу, Орбілій провів життя в бідності. Дожив до ста років, наприкінці життя втратив пам'ять. Про останнє відомо з епіграми Бібакула:

« А де Орбілій, що абетку забув?
Оригінальний текст (лат.)
Orbilius ubinam est litterarum oblivio?
»

За свідченням Светонія, в Беневенті Орбілію був поставлений мармуровий пам'ятник. У граматика залишився син Орбілій, який також викладав граматику.

Коментарі[ред. | ред. код]

  1. Приблизна дата народження — 113 рік до н. е., бо Светоній згадує, що Орбілію йшов п'ятдесятий рік під час консульства Цицерона, а останній був консулом у 63 році до н. е.
  2. В оригіналі Горацій вживає щодо Орбілія слово «plagosum», тобто «забіякуватий»; в українському перекладі Андрія Содомори ця характеристика випущена.

Джерела[ред. | ред. код]