Луцій Сергій Катіліна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Луцій Сергій Катіліна

Луцій Сергій Катіліна (лат. Lucius Sergius Catilina; 108 до н. е.(-108) - 62 до н. е.) - походив з патриціанського роду.

За правління Сулли брав участь у проскрипціях, а по його смерті став намісником Африки. Після намісництва з поверненням в Рим Катіліна виставив свою кандидатуру на посаду консула, яка була відхилена в зв'язку з звинуваченням у хабарництві.

Це й стало поштовхом до організації змови. Змова планувалася на 65 р. до н.е. Метою було: вбити консулів, усунути сенаторів й проголосити консулами себе. Та змова була розкрита, а інцидент зам'ятий. Й Катіліна знову виставив свою кандидатуру на консульство, та знову невдало.

Змова Катіліни[ред.ред. код]

Докладніше: Змова Катіліни

Вибори 63 р. проходили у військовій обстановці (Цицерон одяг панцир під тогу). Тепер метою змовників стало вбивство Цицерона, який дізнавшись про це, уник смерті.

Наступного дня Цицерон проголосив промову, метою якої було: прогнати Катіліну й усіх інших змовників з міста. Луцій Сергій піддався на провокацію й покинув Рим. Хоча від'їзд Катіліни був помилкою, адже невдовзі тих самих змовників очолив на повстання Публій Корнелій Лентул. Та повстання не сталось, а його ватажків було взято під суд, й потім страчено.

Та вбивство керівників ще не означало завершення змови. Невдовзі Катіліна зібрав армію повстанців, проти якої виступили дві римські армії під орудою Квінта Метелла й Гая Антонія. У 62 р. біля м. Пісторії всі повстанці, в тому числі й Катіліна загинули.

Джерела[ред.ред. код]

  • Балух В. О., Коцур В.П. Історія Стародавнього Риму: Курс лекцій. - Чернівці: Книги ХХІ, 2005. - 680 с.: ілюстрації, карти.
  • Балух В. О. Історія античної цивілізації

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]