Луцій Цецилій Метелл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцій Цецилій Метелл
Народився 290 до н. е.
Помер 221 до н. е.
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець
Посада диктатор, начальник кінноти, давньоримський сенатор[d][1] і консул[1]
Військове звання Адмірал
Батько Луцій Цецилій Метелл Дентер
Діти Квінт Цецилій Метелл, Марк Цецилій Метелл і Lucius Caecilius Metellus[d]

Луцій Цецилій Метелл (290 — 221 роки до н. е.) — консул Римської республіки 251, 247 років, політичний та військовий діяч Римської республіки, великий понтифік з 243 до 221 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Представник впливового роду — нобілів Цециліїв. Був сином Луція Цецилія Метелла Дентера, консула 284 року до н. е. Пройшовши усіх сходинки державної служби — еділа, претора — у 251 році до н. е. став консулом разом з Гаєм Фурієм Пацилом. На чолі армії Метелла було спрямовано до Сицилії, де тривала Перша пунічна війна. Під час військової кампанії захопив міста Ферми та Ліпару. У 250 році до н. е. сенат подовжив повноваження Метелла на війну на Сицилії. У цьому ж році Луцій Метелла завдав значної поразки карфагенському військовику Гасбрубалу під м. Панорм, захопивши 120 слонів. Після цього справив чудовий тріумф, вперше провів у Римі захоплених слонів. На честь його перемогу викарбувана монету «Цецилій».

У 250 році до н. е. Луція Метелла обрали до колегії понтифіків. У 249 році займав посади начальника кінноти при диктаторах того року — Марку Клавдію Гліції та Авлі Атилії Калатині, але не здобув на ній якихось видатних успіхів. У 247 році до н. е. Метелла знов обрано консулом. Він очолював військові дії поблизу Лілібея, намагаючись захопити місто, втім невдало.

У 243 році до н. е. Луція Метелла обрано великим понтифіком. З цього часу він вже не мав права залишати територію Італії. На своїй посаді Метелл також намагався жорстко дотримуватися втановлених правил. так, у 242 році до н.е він заборонив консулу та жерцю-фламіну бога Марса Авлу Постумію Альбіну залишати Італію для здійснення військових дій в Африці з огляду на те, що релігійні обов'язки Постумія вимагали присутності у Римі. У 241 році до н. е. під час великої пожежі Луцій Метелл врятував священий палладій з храму Вести. За це отримав право від народу приїздити до сенату на колісниці й статую на Капітолії.

У 232 році став членом комісій квіндецемвірів для розподілу землі у Цізальпійській Галлії за законом Фламінія. А у 224 році до н. е. призначено Метелла диктатором для проведення коміцій.

З особистих якостей відмічають майстерність Луція Метелла у красномовстві, особисті чесноти, військові та політичні здібності, що отримали повагу з боку римлян. Водночас він зміг значно збільшити свої статки.

Родина[ред. | ред. код]

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Manuel Dejante Pinto de Magalhães Arnao Metello and João Carlos Metello de Nápoles, «Metellos de Portugal, Brasil e Roma», Torres Novas, 1998 (порт.)
  • Smith's Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. (англ.)
  1. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3