Львівський історичний музей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
КЗ ЛОР "Львівський історичний музей" Pictogram infobox palace.png
Lwow-dziedziniecKamienicyKrolewskiej.jpg
49°50′ пн. ш. 24°01′ сх. д. / 49.833° пн. ш. 24.017° сх. д. / 49.833; 24.017Координати: 49°50′ пн. ш. 24°01′ сх. д. / 49.833° пн. ш. 24.017° сх. д. / 49.833; 24.017
Тип історичний
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна, Львів,
Площа Ринок, 6,
Засновано вересень 1893
Режим роботи З 10:00 до 18:00 Вихідний день — середа
Фонд понад 370 тис. одиниць
Директор Чмелик Роман Петрович (з 2 червня 2016)
Сайт Офіційний сайт музею
Львівський історичний музей. Карта розташування: Львів
Львівський історичний музей
Львівський історичний музей (Львів)

CMNS: Львівський історичний музей на Вікісховищі

Льві́вський істори́чний музе́й — один із найстаріших музеїв України, заснований у 1893 році. Фондова збірка музею нараховує понад 370 тисяч музейних предметів. Експозиція знайомить з історією міста Львова та галицьких земель від найдавніших часів до наших днів.

Музейні експозиції розташовані в пам'ятках архітектури XVI—XVIII ст. — будинках № 2,4,6,24 на площі Ринок, в колишньому міському Арсеналі на вул. Підвальній, 5, та в будівлі Стрілецького братства на вул. Лисенка, 23а. До Львівського історичного музею також належать такі відділи як: «Літературний Львів І пол. XX ст.» (вул. Героїв Майдану, 18, четверий поверх), Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича (вул. Білогорща, 76а), Історико-меморіальний музей Євгена Коновальця (с. Зашків Жовківському районі Львівської області), "Музей історії науки і техніки" у міському трамвайному депо - пам'ятці архітектури кінця XIX ст. на вул. Вітовського, 57а.

Історія музею[ред. | ред. код]

Розташування музею

Львівський історичний музей заснований у 1893 р. До його збірки увійшли нечисленні пам'ятки, що зберігались у міському архіві, різних бюро магістрату, депозити і дари окремих громадян міста.

Першим приміщенням музею стало архівне бюро в будинку Міської ратуші.

В 1908 р. створено Національний музей ім. короля Яна III, для якого магістрат купує стародавню кам'яницю на площі Ринок, 6. У 1918 році п'ять залів відведено для збірок міського Історичного музею міста Львова.

У 1926 р. гміна м. Львова придбала для Історичного музею міста Львова будинок — на площі Ринок, 4. Сюди було перенесено п'ятитисячну колекцію цього музею, і 22 вересня 1929 р. експозицію відкрито для огляду.

8 травня 1940 р. Історичний музей міста Львова й Національний музей ім. Яна III було об'єднано в одну установу — Львівський державний республіканський історичний музей.

У 2012 році музей отримав статус комунального закладу Львівської обласної ради.

Сьогодні тут зберігається понад 370 тис. музейних предметів. Найзначніші колекції музею — це матеріали археологічних розкопок, знаряддя праці, вироби львівських цехових майстрів, твори мистецтва, старовинні монети, ордени і медалі, зброя, фотоматеріали, графіка.

У 1991 році утворено відділ історії Визвольних Змагань України, а 13 жовтня 2012 року у дні відзначення 70-річчя Української Повстанської Армії урочисто відкрито Музей визвольної боротьби України,[1] який розташований у будинку колишнього Стрілецького товариства по вулиці Лисенка 23-а, в південній частині мальовничого Регіонального ландшафтного парку «Знесіння». У 2005 році відкрито відділ "Палаццо Бандінеллі"[2] у приміщенні на пл.Ринок, 2 - пам’ятці львівської ренесансної архітектури

кінця XVI - XVII ст.

У вересні 2016 року музей підписав багаторічну угоду про співпрацю з Google на базі платформи Google Arts & Culture.

У 2018 році в Україні відбулося відзначення на державному рівні пам’ятної дати – 125 років з часу заснування Львівського історичного музею (1893).[1]

Директори музею[ред. | ред. код]

Музейні будівлі[ред. | ред. код]

Кам'яниця Корнякта (головний корпус Музею) пл. Ринок, 6[ред. | ред. код]

Приміщення Музею на площі Ринок, 6

Великою цінністю, окрім експонатів, розміщених безпосередньо в залах, є і сам будинок. Будинок під № 6 був побудований у 1580 році греком Корняктом, який розбагатів на продажі вин. Споруда значно більша, ніж сусідні, має по шість вікон на поверсі, замість звичних трьох і вважається найкращою визначною пам'яткою львівського ренесансу.

На даху — аттик із семи кам'яних статуй, з фігурою короля посередині. На початку 17 ст. у будинку розміщувався орден черниць-кармеліток босих. З часом монастир збіднів і продав будинок Якубу Собеському. До кінця 17 ст. будинок належав Собеським і використовувався як тимчасова королівська резиденція Яна III Собеського.

Приміщення Музею на площі Ринок, 4

Важливою подією, яка відбулася в цих залах, було підписання в 1687 році мирного договору між Польщею і Росією, який розділив Україну на Лівобережну і Правобережну.

З часом будинок переходить у власність коронного гетьмана Станіслава Жевуського, пізніше Ходкевичів, з 1816 року князя Понінського,[2] а наприкінці 19 ст. — Любомирських, які 1908 року за заповітом князя Понінського передають цей будинок місту як Національний музей імені Яна III Собеського. 1939 року музей перейменований в Львівський історичний музей.

Арсенал

Перший поверх є перлиною ренесансного стилю. А також там міститься готична кімната, єдина, яка залишилася ще з часу життя Корнякта і не була змінена в результаті багатьох перебудов всіх наступних власників. Зараз у ній розташований магазин антикваріату.

На другому поверсі знаходяться так звані Королівські зали, в яких розгорнена виставка «Історичні коштовності». Виставка представляє унікальні визначні пам'ятки XVII—XVIII ст. з фондових збірок музею — меблі, живопис, старовинний годинник, музичні інструменти, художні вироби з скла і порцеляни, рідкісні ордени і заслуги.

Перший і третій поверхи використовуються під різні експозиції і тимчасові виставки.

Внутрішній простір будинку під № 6 утворює так званий Італійське подвір'я, характерне для стилю італійське палаццо зі скелпінчастими галереями по периметру всіх трьох поверхів. Тут, у подвір'ї музею, відвідувачі або просто жителі і гості Львова можуть приємно провести час в затишній кав'ярні просто неба, будучи повністю захищеними від звуків сучасного міста.

Кам'яниця Бандінеллі[ред. | ред. код]

Чорна кам'яниця[ред. | ред. код]

Кам'яниця Массарівська[ред. | ред. код]

Міський арсенал[ред. | ред. код]

Будинок Стрілецького товариства[ред. | ред. код]

Сучасні експозиції[ред. | ред. код]

Музейні експозиції розташовані в пам'ятках архітектури XVI—XVIII ст. — будинках № 4, 6, 24 на площі Ринок та в колишньому міському Арсеналі на вулиці Підвальній, 5.

Історія західноукраїнських земель у найдавніші та середньовічні часи відображена в експозиції будинку 24 на площі Ринок. Тут можна ознайомитись з матеріалами про заснування міста Львова, діяльність Короля Русі Данила Галицького, довідатись про боротьбу українського народу під проводом Богдана Хмельницького.

Євангеліє — тетр. Кінець XVI ст.

У Королівських залах будинку на площі Ринок, 6, експонується виставка історичних коштовностей, на якій представлені меблі, годинники XVIII ст., унікальна збірка старовинних орденів тощо.

У колишньому Міському арсеналі  — пам'ятці архітектури XVI ст. представлена старовинна зброя близько 40 країн світу XIII — поч. XX ст.

На початку 1990-х років створено філіали Львівського історичного музею — музей «Літературний Львів першої половини XX ст.» (вулиця Гвардійська, 18), а також музей провідника ОУН полковника Євгена Коновальця в с. Зашків на Жовківщині.

2005 році відкрито відділ "Палаццо Бандінеллі"[3] у приміщенні на пл.Ринок, 2 -пам’ятці львівської ренесансної архітектури кінця XVI - XVII ст.

13 жовтня 2012 року відкрито Музей визвольної боротьби України (вул. Лисенка, 23а), в якому представлено історіб боротьби українців за незалежність з поч. XX ст. по сьогодні.

Відділи Музею[ред. | ред. код]

Експозиційні[ред. | ред. код]

Робочий час музею[ред. | ред. код]

Дні і години роботи музею:

  • відкритий щоденно з 10 до 18 години. Вихідний день — середа.

Адреса музею[ред. | ред. код]

Україна, Львів, Площа Ринок, 6, Львівський Історичний музей

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]