Леуварден

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Льовет
Leeuwarden
—  Самоврядне місто  —
Льовет
Вааг у Льоветі
Вааг у Льоветі
Прапор
Прапор
Герб  Льовет  }}}
Герб
Координати: 53°12′ пн. ш. 5°48′ сх. д. / 53.200° пн. ш. 5.800° сх. д. / 53.200; 5.800
Держава Нідерланди
Провінція Фрисландія
Площа (2006)
 - Повна 84,10 км²
 - Суша 79,74 км²
 - Вода 4,36 км²
Населення (1 грудня 2009)
 - Усього 96 578
 - Густота 1148,4/км²
Джерело: CBS, Statline.
Часовий пояс CET (UTC+1)
 - Літній час CEST (UTC+2)
Розташування Льовет

Леуварден (нід. Аудіо Leeuwardenопис файлу, фриз. Ljouwert [ˈʎɔːw(ə)t], Лейварден, Льовет, Леварден, фриз. Liwwadden) — місто на півночі Нідерландів, адміністративний центр провінції Фрисландія з населенням близько 100 тисяч осіб.

Назва[ред.ред. код]

Нідерландська назва міста Leeuwarden або її давніші варіанти написання (в українській вживаються огласовки Лейварден, Леварден, Леуварден) вперше була вжита щодо селища Неєгове (Nijehove) — найбільшого з 3 сіл, що зрослися в єдине поселення на початку ІХ століття (Villa Lintarwrde').

Щодо етимології топоніму досі нема одноголосної думки. Історик та архівіст Вопке Екгоф навів понад 200 різних варіантів написання, з числа яких Leeuwarden (нід.), Liwwadden (міська фризька розмовна) та Ljouwert (західнофризькою) досі у вжитку.

Другий склад пояснюється легко. Warden — фризьке та нідерландське слово на позначення насипу від повеней, означає також поселення на них, що цілком узгоджується з історичними фактами.

Проблемою залишається префікс, який можна витлумачити як 'lee' або 'leeuw-' (нід. лев). Деякі вчені схиляються до останнього, додатковим щодо цього аргументом є лев на гербі міста. Однак у цьому разі назва міста повинна була б мати ще одну літеру «W». Крім того, слід зазначити, що левів у Фрисландії ніколи не було. Інші вчені стверджують, що назва походить від префікса 'leeu-', видозмінений 'luw-' (нід. «захищений») або lee- (нідерландською «рух води»). Останнє узгоджується з наводненістю провінції. У такому разі «схожий за написанням» лев на міському гербі міг з'явитися вже після того, як назва стала офіційною.

Історія[ред.ред. код]

Містяни Льовета вітають Канадську армію (16 квітня 1945)

Історія міста починається від ХХ століття. Однак нещодавні розкопки біля вежі Олдегове виявили залишки будівель, що датуються ІІ століттям н. е..

У 1435 році Лейварден здобув міське право. Розташувавшись вздовж гирла річки Боарн, він був жвавим центром торгівлі до того часу, як русло річки замулилось у XV столітті.

Станом на 1901 рік чисельність населення Леувардена становило 32 203 осіб.

Під час Другої світової війни, після тривалого перебування під німецькою владою 15 квітня 1945 року Королівські канадські драгуни, не дочекавшись офіційного наказу, форсували місто й здобули блискавичну перемогу над німцями, що вже наступного дня були повністю вибиті з Лейвардена.

Культура і пам'ятки[ред.ред. код]

До числа найвідоміших історико-культурних пам'яток Лейвардена належать:

Льоветський пам'ятник корові
  • будівля колишньої канцелярії (Kanselarij);
  • старий міський ринок (Waag);
  • церква святого Боніфація;
  • падаюча вежа Олдехове.

У 1954 році в місті було встановлено пам'ятник, що став онією з найбільших туристичних атракцій Льовета — на честь корови. На постаменті монумента викарбували лаконічний напис: «Ус мем» — «Наша мама».

Починаючи від 1986 року в Лейвардені щорічно для демонстрації принципу доміно організовується так званий «День доміно», на якому встановлюються світові рекорди за кількістю кісточок доміно, що впадуть.

Персоналії[ред.ред. код]

Відомими уродженцями Леувардена були:

Посилання[ред.ред. код]