Любий друг (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Любий друг
Bel-Ami
Belami22.JPG
Жанр роман
Напрям Реалізм
Автор Гі де Мопассан
Мова французька
Написано 1885
Опубліковано 1885
Окреме видання Q51050330? і Q51050846?
Переклад Валеріан Підмогильний, Михайло Антонович, Михайло Качеровський, Петро Чикаленко
ISBN-10: 84-8428-614-2

«Любий друг» (фр. Bel-Ami) — роман французького письменника Гі де Мопассана 1885 року. Розповідає про авантюриста, який мріє зробити блискучу кар'єру. У нього немає якихось талантів, хіба що своєю зовнішністю він може підкорити серце будь-якої дами, а совість прощає йому будь-яку підлість.

Сюжет[ред. | ред. код]

Жорж Дюруа, красивий молодий чоловік, що живе в Парижі в крайній нужді. Одного разу він зустрічає свого старого армійського товариша, Шарля Форестьє, який служив з ним разом у Африці. Шарль став успішним журналістом. Він планує влаштувати звану вечерю і запрошує Жоржа, а заодно пропонує йому випробувати свої сили в журналістиці.

На вечері Жорж знайомиться з дружиною Шарля, Мадленою, її подругою Клотильдой де Марель, начальником Форестьє і, за сумісництвом, великим ділком паном Вальтером, а також кількома колегами журналіста. Дюруа зачаровує всіх співрозмовників за столом, подобається Вальтеру і отримує перше завдання — написати статтю: «Спогади африканського стрільця». Незважаючи на спроби придумати що-небудь, у нього нічого не виходить. Жорж звертається за допомогою до Мадлени, яка в підсумку пише чудову статтю за нього. Стаття прийнята, і він отримує завдання написати продовження.

Жорж намагається знову звернутися до Мадлени, але Форестьє обурюється і забороняє дружині працювати за Жоржа. Жорж кілька разів переробляє статтю, але її так і не приймають. Тоді він вирішує піти у репортерство. Цього мистецтва Жоржа навчає співробітник газети по імені Сен-Потен.

Незабаром Жорж стає успішним репортером, його талант не залишається непоміченим начальством. Жорж добре заробляє, але розбагатіти йому не вдається. Він заводить роман зі світською дамою, Клотильдой де Марель, і стає її коханцем. Він подобається її маленькій дочці Лоріні, яка дає йому прізвисько — «Любий друг». Незабаром всі дами, з якими спілкується Жорж, починають кликати його цим прізвиськом. Клотильда допомагає йому грошима, при цьому Жорж злиться на неї і обіцяє все повернути «як тільки будуть гроші». Однак він вічно сидить без грошей. Будучи на світському обіді у пана Вальтера, він примудряється сподобатися його дружині, яка випрошує у чоловіка підвищення для Жоржа. Одного разу він свариться з Клотильдою і у вигляді помсти хоче повернути їй весь борг, але не знаходить грошей. Незабаром він мириться з нею, і в цьому відпадає необхідність.

Намагаючись зайняти грошей у Форестьє, отримує подачку в 20 франків і мріє помститися, наставивши йому роги. Але від Мадлени він отримує холодну відмову, та пропонує бути друзями і союзниками. Між тим пану Форестьє стає гірше, і він їде до Канн для лікування. Звідти приходить телеграма від Мадлени з проханням терміново приїхати, так як Форестьє ось-ось помре. По приїзді Жоржа Шарль дійсно вмирає, і Жорж пропонує Мадлені вийти за нього. Вона погоджується стати пані Дюруа, за умови, що той купить собі дворянський титул і не буде заважати їй вести звичний спосіб життя, зустрічаючись зі старими друзями. Незабаром Жорж стає паном Дю Руа де Кантелем (за назвою місцевості, де він народився) і одружується з Мадленою. Жорж, однак, відновлює свою любовний зв'язок з Клотильдою. Мадлена допомагає писати йому статті, оточуючим дуже помітно, що статті Жоржа стають схожі на старі статті Форестьє. В газеті Жорж займає позицію Форестьє, і його починають дражнити, як би випадково називаючи ім'ям померлого друга. Він злиться через це, починає ревнувати Мадлену і підозрювати її у зраді.

Газета, де працює Жорж, з другорядної перетворюється на провідне політичне видання. Вальтер, що веде бізнес в Африці, використовує її як засіб пропаганди і політичного тиску, у той же час Мадлена заводить знайомство з різними політичними і світськими персонами, збирає інформацію. Мадлена і Жорж, працюючи разом, пишуть статті, допомагають скинути старий уряд і зайняти міністерський пост старому другові Мадлени і Вальтера, депутату Ларош-Матьє. Будинок Дюруа перетворюється у великий політичний салон, Жорж пише статті на замовлення Ларош-Матьє. Незабаром він, бажаючи помститися Мадлені, спокушає дружину свого шефа, пані Вальтер, яка видає секрет чоловіка про величезної фінансової махінації з марокканськими облігаціями, частиною якої були замовлені Жоржу статті в газеті.

Помирає старий друг Мадлен (у тексті натяк на те, що він її коханець), граф Водрек, та залишає їй у спадок мільйон франків. Дюруа впевнений, що вона була його коханкою, він змушує дружину подарувати йому половину суми, оскільки інакше факт отримання заміжньою жінкою спадщини від літнього графа буде викликати пересуди в суспільстві. Так він стає багатим. Однак у той же час проходить махінація Вальтера з облігаціями, який завдяки цьому стає найбагатшою людиною країни. Жорж заздрить Вальтеру і жалкує про те, що не може зараз одружитися на дочці Вальтера Сюзанні, яка підтримує з ним хороші стосунки.

Тривають відносини Жоржа як зі старою коханкою, Клотильдой де Марель, так і з дружиною Вальтера. Остання, будучи жінкою у віці, дуже побожною і строго вихованою, спочатку довго пручалася, але потім кинулася в стосунки з ним як у вир. Вона швидко набридла Жоржу, і він почав всіляко уникати її, що завдавало їй великих страждань і ще більше дратувало його. Відносини з Клотильдой так само не були гладкими, але вона прощала його — як після одруження з Мадленою, так і після виявлення іншої коханки.

Задумавши одружитися з дочкою Вальтера і отримати придане, Жорж з поліцією моралі ловить свою дружину під час зради з Ларошем-Матьє, завдяки чому йому вдалося звалити міністра і отримати розлучення від дружини. У той же час він готує ґрунт для відносин з Сюзанною, переконує її відмовитися від родовитого нареченого і схиляє її до втечі з ним. Вони разом тікають, а коли повертаються, розлючений Вальтер змушений видати свою дочку заміж, інакше поповзуть чутки, що вона взяла в коханці Дюруа і не бажає надавати зв'язку з ним офіційний статус, пам'ятаючи про його розбещене минуле. Позашлюбні відносини з таким хлопцем як Жорж, можуть негативно позначитися на репутації порядної дівчини, і батьки Сюзанни неохоче погоджуються прийняти Дюруа в свою сім'ю. Дружина Вальтера категорично проти шлюбу, вона починає ненавидіти свою дочку і Жоржа, але, не в силах протистояти обставинам, падає духом і здається. Так Жорж стає спадкоємцем величезних статків, зятем першого багатія Франції. На його весіллі поет-філософ Норбер де Варен підводить підсумок: «Майбутнє належить пройдохам». А сам Жорж на весіллі дивиться на Клотильду і згадує, як йому подобалося належати своїй першій коханці. І його погляд дає їй зрозуміти, що у них все як і раніше.

Дійові особи[ред. | ред. код]

 • Жорж Дюруа — головний герой, колишній солдат. Пробує себе в журналістиці і протягом роману робить кар'єру через ліжко, стаючи чоловіком багатих, впливових жінок. Стає багачем і купує дворянський титул. Юнак не володіє ніякими талантами і необтяжений мораллю.
 • Шарль Форестьє — армійський товариш Дюруа, журналіст, що влаштував його на роботу.
 • Мадлена Форестьє — дружина Форестьє, згодом дружина Дюруа, коханка міністра Ларош-Матьє. Пише статті за своїх бездарних чоловіків, а також забезпечує їх ексклюзивною інформацією, яку дізнається від коханців.
 • Клотильда де Марель — постійна коханка Жоржа, з яким вона постійно розлучається і знову мириться.
 • Лоріна де Марель — дочка Клотильди, що дає Жоржу прізвисько «Любий друг».
 • пан Вальтер — власник газети «Французьке життя», багач, великий ділок.
 • Вірджинія Вальтер — його дружина, коханка Жоржа.
 • Сюзанна Вальтер — друга дружина Жоржа. Спадкоємиця багатомільйонного статку.
 • Граф Водрек — немолодий багатий дворянин.
 • пан Ларош-Матьє — французький міністр, зобов'язаний своїм становищем пану Вальтеру, який проводить разом з ним фінансові махінації. Коханець Мадлени.
 • Норбер де Варен — песимістичний поет, який працює у «Французькому житті».
 • Сен-Потен — недобросовісний репортер «Французького життя». Навчав Жоржа мистецтва інтерв'ювання (а точніше, вигадування самого факту інтерв'ю).
 • Жак Ріваль — один з журналістів «Французького життя».
 • Рашель — повія, втратила розум від Жоржа Дюруа.

Екранізації[ред. | ред. код]

 • 1916 рік — російська екранізація режисером Максиміліаном Гаррі під назвою «Чорний будинок».
 • 1939 рік — німецька екранізація Віллі Форста з ним же у головній ролі.
 • 1947 рік — американський чорно-білий фільм Альберта Левіна «Приватні справи любого друга» з Джорджем Сандерсом у головній ролі.
 • У 1955 роман було екранізовано з Йоханнесом Хестерсом у головній ролі.
 • У 1976 була знята за мотивами роману спільна шведсько-французька порнолента «Bel Ami».
 • У 1979 році на італійському телебаченні був знятий 4-серійний міні-серіал режисера у головній ролі.

Посилання[ред. | ред. код]