Людвіг Бюхнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Людвіг Бюхнер
Ludwig Büchner.jpg
Народження 29 березня 1824(1824-03-29)[1][2][3]
Дармштадт, Гессен, Німеччина[1]
Смерть 1 травня 1899(1899-05-01)[1][3] (75 років)
Дармштадт, Гессен, Німеччина[1]
Поховання Q15616572?
Громадянство (підданство) Flag of the German Empire.svg Німеччина
Національність німці
Знання мов
 • німецька[2]
 • Діяльність
 • письменник, нейробіолог
 • Викладав Тюбінгенський університет
  Науковий ступінь доктор медицини (1848)
  Літературний напрям атеїзм і Вільнодумство
  Партія Німецька прогресивна партія
  Конфесія атеїзм
  Брати, сестри Георг Бюхнер, Wilhelm Büchner[d], Alexander Büchner[d] і Luise Büchner[d]

  CMNS: Ludwig Büchner на Вікісховищі
  S:  Роботи у  Вікіджерелах

  Людвіг Бюхнер (1824, Дармштадт — 1899) — німецький філософ, лікар, природознавець, брат письменників Георга, Олександра і Луїзи Бюхнер.

  Біографія[ред. | ред. код]

  Народився 29 вересня 1824 в Дармштадті в родині лікаря. Був п'ятою дитиною в сім'ї (всього 8 дітей). Майже всі брати і сестри Бюхнера відрізнялися неабиякими здібностями і талантами. Його племінником був Ернст Бюхнер (1850—1924), хімік-винахідник.

  Людвіг Бюхнер — найбільший представник матеріалістичного напрямку в європейській філософії 2-ї половини 19-го століття. Ф. Енгельс, бажаючи підкреслити відмінності марксистської філософії, назвав Л. Бюхнера (а з ним К. Фохта і Я. Молешотта) «вульгарними» матеріалістами (Бюхнер стояв на позиціях механічного матеріалізму). У філософію Бюхнер увійшов швидше як популяризатор позитивних наукових досягнень, використовував новаторський для того часу, насичений прикладами та аргументами стиль. Почасти тому його головна праця «Сила і матерія» (витримав в Росії до 1905 року 17 видань) сприймається скоріше як філософський памфлет на захист матеріалізму, ніж розвиток оригінальної концепції. Громадська позиція Л. Бюхнера, його прагнення донести ідеї прогресу і досягнення науки до самих соціальних низів є, по суті, продовженням лінії французьких матеріалістів Епохи Просвітництва 18 ст. Був прихильником і пропагандистом дарвінізму і поширював його принципи на суспільне життя, розділяючи таким чином ідеї соціального дарвінізму.

  Автор праць «Людина згідно з наукою», «Любов і любовні відносини тваринного світу» (1881) і багатьох інших. Особливо широко була відома його робота «Сила і матерія» (1855). Критикував позицію Карла Фохта про те, що мозок виділяє думку, подібно до того як печінка — жовч.

  Противниками Бюхнера були Поль Жане та ін.

  Примітки[ред. | ред. код]

  Джерела[ред. | ред. код]