Людвіг V (герцог Баварії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Людвіг V
Ludwig V
Людвіг V
Людвіг V, герцог Баварії. Скульптура роботи Ернста Гертера, Берлін, алея Перемоги

Нині на посаді

Народивсятравень 1315[1]
Баварія
Помер18 вересня 1361 (46 років)
Цорнедінг, Еберсберг, Верхня Баварія, Баварія

БатькоЛюдвіг IV
ДружинаМаргарита Даньська
Маргарита Маульташ
ДітиЄлизавета
Герман
Мейнхард III
Читання першого декрету Людвіга V, герцога Баварії.

Людвіг V (нім. Ludwig V.; травень 1315(1315) — 18 вересня 1361) — герцог Баварії з 1347, маркграф Бранденбургу в 1323–1351 (як Людвіг II), граф Тіролю з 1342, з династії Віттельсбахів.

Біографія[ред. | ред. код]

Людвіг V був старшим сином імператора Священної Римської імперії Людвіга IV. Вже у віці 8 років він отримав від батька маркграфство Бранденбург, однак його правління там не набуло популярності серед місцевого дворянства.

У 1342 Людвіг одружився з Маргаритою Маульташ, правителькою обширного Тирольского графства на південь від Баварії. Маргарита, однак, з церковного права, ще не вважалася розведеною зі своїм першим чоловіком Йоганном Генріхом Люксембурзьким, тому шлюб Людвіга та Маргарити викликав скандал європейського масштабу. Незважаючи на захист «першого в історії світського шлюбу» з боку чільних філософів того часу Вільяма Оккама та Марсілія Падуанського, Папа Римський, будучи в жорсткому протистоянні з імператором Людвігом IV, відлучив молоду пару від церкви.

Після смерті свого батька в 1347 Людвіга V разом зі своїми п'ятьма братами проголошено герцогом Баварії. Через два роки брати вирішили розділити герцогство. Людвіг V, його молодші брати Людвіг VI і Оттон V отримали у володіння Верхню Баварію, що включає території по річках Лех, Ізар, Ампер та верхів'я Інна.

Відлучений від церкви, Людвіг V не міг претендувати на корону Священної Римської імперії після свого батька. Імператором було обрано Карла IV, з конкурентної родини Люксембургів. Людвіг V у союзі з англійським королем Едвардом III намагалися домогтися обрання анти-королем Німеччини Гюнтера Шварцбурзького, проте незабаром після його обрання чотирма курфюрстами Гюнтер був розбитий прихильниками Люксембургів і помер. Проте Людвігу V вдавалося стримувати агресію нового імператора проти володінь Віттельсбахів: у 1350 він придушив повстання в Бранденбурзі, інспіроване Карлом IV, що призвело до розорення цього князівства, а пізніше Людвіг V відбив напад імператора на Тіроль.

У 1351 Людвіг поступився Бранденбурзьким маркграфством своїм молодшим братам за можливість єдиновластного правління у Верхній Баварії. Він планував навіки об'єднати Тіроль з Баварією і створив єдину адміністрацію для обох своїх князівств. З публікацією у 1356 Золотої Булли Карла IV, що обмежила коло німецьких князів, які мають право обрання імператора сімома курфюрстами (Баварія не входила до переліку), почався новий виток конфлікту між Людвігом V та імператором.

У 1359 Людвігу вдалося досягти за допомогою Габсбургів, також незадоволених політикою Карла IV, зняття церковного відлучення з себе і своєї дружини.

У вересні 1361 Людвіг V помер дорогою з Тіролю в Мюнхен. Йому успадковував його син Мейнгард III.

Шлюби і діти[ред. | ред. код]

Єлизавета (1326? — 1345?)
Герман (13431360)
Мейнхард III (13441363), герцог Верхній Баварії і граф Тіролю

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Людвіг IV
Wappen Mark Brandenburg.png Маркграф Бранденбургу
13231351
Wappen Mark Brandenburg.png Наступник
Людвіг VI
Оттон V
Попередник
Людвіг IV
Armoiries Bavière.svg Герцог Баварії
13471349
Armoiries Bavière.svg Наступник
розділене на Верхню
і Нижню Баварію
  1. а б Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118574876 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.