Людина, що рачкує

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Людина, що рачкує»
Оригінал «The Adventure of the Creeping Man»
Жанр детектив, Q5793771
Автор Артур Конан Дойл
Мова Англійська мова
Виданий 1923 р.

«Люди́на, що рачку́є» (англ. «The Adventure of the Creeping Man») — твір із серії «Архів Шерлока Холмса» Артура Конана Дойля. Уперше опубліковано Strand Magazine у 1923 році.

Сюжет[ред.ред. код]

До Холмса приходить містер Тревор Беннет, особистий секретар професора Пресбері. Беннет також займається з донькою професора, Едіт.

Професор Пресбері заручений з молодою леді Еліс Морфі, донькою колеги, хоча йому вже шістдесят один рік. Їх майбутнє весілля не викликає скандалу, але, останнім часом з'явились деякі проблеми.

По-перше, професорі, нікому не сказавши, кудись зник, а коли повернувся, виглядав виснаженим як від поїздки. І лише з листів, які спочатку потрапляють до Беннета, дізнались, що він був у Празі, звідки йому постійно пишуть. Крім того, у певні дні пес за невідомої причини подивився дуже агресивно по відношенню до господаря.

Після повернення з Чехії професор повідомив, що деякі листи надходитимуть з червоним хрестом біля печатку, їх не треба відкривати, а одразу передавати йому. До того часу містер Беннет користувався довірою господаря й завжди відкривав усі листи. Дійсно згодом приходили такі листи, які одразу потрапляли до рук містера Беннета. Чи відповідав він на них, секретар не знає, якщо і робив це, то без його допомоги.

Останніми днями всі мешканці будинку помітили зміни в поведінці професора: він став ходити крадькома, вираз обличчя став таємничішим. Однак його наукові здібності не постраждали: він продовжує читати чудові лекції в університеті.

Однієї ночі, почувши невідомі звуки, містер Беннет вийшов у коридор і побачив свого роботодавця, який пересувався за допомогою ніг та рук одночасно, як тварина. Коли здивований секретар почав говорити до професора, той піднявся, облаяв його і втік.

До детектива приїжджає Едіт Пресбері. Вона розповідає, що однієї ночі о другій годині бачила свого батька, який заглядав їй у вікно. Кімната дівчина знаходиться на другому поверсі, а в саду немає такої драбини, яка б дозволяла піднятись на таку висоту. Едіт впевнена, що їй це не привиділось.

Професор привіз з Праги коробочку. Шукаючи щось своє, містер Беннет взяв її і почав розглядати. Одразу ж госоподар нагримав на нього й забрав коробочку. Беннет зазначає, що напади собаки датовані 2 та 20 липня 1911 року.

Наступного дня Холмс з Вотсоном прямують до Кемфорду в університет, де працює професор Пресбері. Вони хочуть перевірити, чи пам'ятає він свої дії в дні, коли на нього гарчав пес, тобто, коли професор змінювався. Відвідувачі говорять йому, що він назначив їм зустріч. Професор же заперечує це й швидко злиться. Холмс і Вотсон покидають університет, детектив стверджує, що багато чого дізнався з самого вигляду професора та його поведінки. Містер Беннет наздоганяє їй і повідомляє, що він дізнався адресу, з якої приходить листи з червоним хрестом. Імя адресата Дорак, що говорить, що він з Центральної Європи, що збігається з поїздкою професора до Чехії. Один празький знайомий Холмса повідомляє йому, що Дорак — відома людина в місті, він тримає великий універсальний магазин.

Холмс створює теорію, що кожні дев'ять днів приймає якісь ліки, результатом яких є зміни в його поведінці. Детектив вважає, що це пов'язано з поїздкою в Прагу, а також те, що ліки йому постачає Дорак. Він повідомляє Беннету, що прибуде до Кемфорду наступного вівторка.

Приїхавши у зазначений вечір, Вотсон з другом починають спостерігати за професором. Коли він вийшов на вулицю, на ньому одразу ж видно фізіологічні зміни: його пальці потовстішали, його поведінка змінилась. Пес почав гавкати на господаря, той же почав його дражнити та стрибнув на ліани. Усе говорило про те, що певною мірою містер Пресбері — мавпа! Коли він спустився, то почав знову дражнити собаку, який відірвався й накинувся на того. Холмс, Вотсон і Беннет відтаскують собаку. Востон з секретарем, який також лікар, надають першу допомогу постраждалому.

Холмс роздивляється коробочку, привезену з Праги. У ній містяться ліки і лист від особи на ім'я Лавенштейн. Виявляється професор шукав шлях до омолодження, щоб одружитися на молодій жінці. Так як препарат був отриманий з мавпи, то й «побічні ефекти» були відповідні.

Посилання[ред.ред. код]