Людина-павук (Ultimate Marvel)
Людина-павук | |
---|---|
Історія | |
Видавець | Marvel Comics |
Дебют | Ultimate Spider-Man #1 (вересень 2000) |
Автор(и) | Браян Майкл Бендіс Марк Баглі Заснований на Стен Лі Стів Дітко |
Характеристики | |
Справжнє ім'я | Пітер Бенджамін Паркер |
Позиція | Добро |
Вид | Мутований людина |
Місце народження | Нью-Йорк |
Громадянство | США |
Команди й організації | |
The Daily Bugle | |
Ultimate Green Goblind | |
Особливі сили | |
Надлюдські рефлекси, сила, швидкість Стрибки у висоту і в довжину 10 метрів і спритність Розвинений вестибулярний апарат Прискорений метаболізм Здатність прилипати до твердих поверхонь "Павуче чуття" Прискорене загоєння ран Геніальний інтелект | |
Обладнання | |
Веб-шутери |
Людина-павук (англ. Spider-Man) справжнє ім'я Пітер Бенджамін Паркер (англ. Peter Benjamin Parker) — вигаданий персонаж з коміксів американського видавництва Marvel Comics і представляє собою альтернативну, молоду і сучасну версію однойменного персонажа Стена Лі і Стіва Дітко, який був створений в 1962 році[1].
Ultimate-версія Людини-павука створювалася для лінійки Ultimate Marvel, альтернативної часовій шкалі, де всі класичні герої лиходії Marvel піддалися переосмисленню. Ultimate Spider-Man став першим компонентом імпринту Ultimate, будучи створеним сценаристом Брайаном Майклом Бендісом[2] і художником Марком Баглі[3]. Ключова відмінність даної версії полягала в смерті Пітера Паркера в 16-річному віці[4]. Персонаж був позитивно прийнятий громадськістю і в деяких моментах навіть перевершив свій оригінальний аналог[5].
Ultimate Spider-Man стала першою серією, що вийшла в рамках імпринту Ultimate Marvel. Видавець Білл Джеймс мав намір перезапустити Всесвіт Marvel, вважаючи, що історія, що почалася більше 40 років тому, стане недоступною для молодих читачів. Людина-павук став першим персонажем, чия історія піддалася переосмисленню. Спочатку редактор Джо Кесада був налаштований скептично, оскільки попередня спроба відродити історію людини-павука Spider-Man: Chapter One не увінчалася успіхом[6].
Хоча історія походження людини-павука в Amazing Fantasy #15 займала всього 15 сторінок, історія Бендіса зайняла сім випусків. Спочатку Баглі побоювався загальновідомо повільного розвитку сюжету Бендіса, назвавши ідею сценариста розтягнути оповідання «шокуючою»[6]. Сам Бендіс вирішив приділяти кожній історії по шість випусків[7].
Пітер Паркер народився в сім'ї вченого Річарда Паркера і його дружини Мері Паркер. Батько Пітера був вченим, який працював з Щ.I.Т.ом над відтворенням сироватки суперсолдата. До всього іншого, він співпрацював з Едвордом Броком-старшим над створенням ліки від раку, що вилилося в створенні живого організму під назвою «Веном». Паркери і Рокі загинули в автокатастрофі, в результаті чого юний Пітер залишився під опікою своїх дядька Бена і тітки Мей. Дев'ять років по тому, Пітер виріс виключно обдарованим підлітком, що мають великі пізнання у фізиці та хімії. Тим не менш, він також перебував у статусі ізгоя і піддавався глузуванням з боку інших учнів, зокрема Флеша Томпсона і Конга Харлана. Незважаючи на це, у Пітера був кращий друг Гаррі Озборн[8] і подруга дитинства Мері Джейн Вотсон, що живе по сусідству[9].
Під час шкільної екскурсії в науковій корпорації «Озкорп», Пітера вкусив генетично модифікований павук, в результаті чого у нього з'явилися надлюдські здібності. Спочатку він використовував їх, щоб дати відсіч шкільним задирам і побудувати кар'єру в якості борця реслінгу, бажаючи допомогти дядькові і тітки розрахуватися з виниклими з його вини фінансовим обтяженням. У той же час, що виникли самовпевненість і гординя ускладнили їх з дядьком Беном відносини, проте останній спробував напоумити племінника, процитувавши фразу батька юнака: «З великою силою приходить велика відповідальність»[10]. Деякий час потому, Пітер дізнався, що в їх будинок увірвався грабіжник, який застрелив дядька Бена. Одержимою помстою молодий чоловік помчав на злочинцем і, вистеживши його, з подивом виявив, що грабіжником відмовився чоловік, якого вона раніше не зупинив під час пограбування продуктового магазину. Звинувачуючи себе в смерті дядька, Пітер став на шлях супергероя, використовуючи своє прізвисько зі спортивної кар'єри — «Людина-павук». В цей же час глава «Озкорп» і батько його кращого друга Гаррі — Норман поставив на собі експеримент, в спробах придбати аналогічні здібності. Експеримент вийшов з-під контролю, в результаті чого Озборн перетворився на монстра, відомого як «Гоблін». У своєму жахливому образі Озборн вбив свою дружину, а потім напав на школу, де навчався Пітер, проте тому вдалося зупинити лиходія, після чого він дізнався від Гаррі, що монстром був його батько[11].
Будучи супергероєм, Людина-павук зіткнувся з такими лиходіями як: Шокер[12], Електро, Кінгпін, Громили[13], Доктор Восьминіг і Крейвен-мисливець[14]. Він влаштувався на роботу в Daily Bugle в якості веб-дизайнера, в той час як його начальник Джей Джона Джеймсон намагався всіляко очорнити репутацію Людини-павука. Коли з'ясувалося, що Норман Озборн пережив їх попередній бій, Пітер познайомився з Ніком Ф'юрі, директором Щ.I.Т.а, який пообіцяв допомогти Пітеру в ув'язненні Озборна а грати, проте разом з тим повідомив юнакові, що коли той стане повнолітнім, Ф'юрі буде контролювати кожен його крок, оскільки Пітер є продуктом незаконного експерименту. Потім Озборн спробував скинути Мері Джейн з моста Квінсборо, проте Пітеру вдалося вчасно врятувати свою дівчину і зупинити Озборна[15]. Їхні стосунки з Мері Джейн ускладнилися, коли в будинок Пітера і Мей переїхала їх однокласниця Гвен Стейсі, батька якого вбив злочинець, який видавав себе за Людину-павука[16]. Переживаючи розрив з Ем-Джей, Пітер відновив спілкування зі своїм втраченим другом дитинства, Едді Броком-молодшим[en]. Від нього він дізнався, що їхні батьки розробили живий організм, який повинен був зцілювати людей від раку. В результаті випадково взаємодії зі зразком, Пітер отримав чорний костюм, проте разом з ним зросла його жорстокість, від чого він спробував позбутися спадщини їх з Броком батьків. Едді використовував частину експерименту, що зберігалася у нього, перетворившись на Венома, разом з яким зник після закінчення розгорнулася з Пітером битви. Відновивши відносини з Мері Джейн, Пітер познайомився з Людьми Ікс[17], а також знову зіткнувся з Кінгпіном[18]. Коли Норман Озборн об'єднав зусилля з Отто Октавіусом, Електро, Крейвеном-мисливцем і Пісочним Людиною, він насильно завербував Пітера в їх ряди, щоб напасти на Білий дім. Незважаючи на те, що супергерої Алтімейтс зупинили Озборна і його поплічників, що спостерігав за цими подіями Гаррі поклявся вбити всіх людей, причетних до ув'язнення його батька[19]. Зруйнувавши черговий план Фіска, Людина-павук познайомився із загадковою Чорною Кішкою[20].
Деякий час по тому, Гвен розкрила таємницю особистості Пітера, вважаючи, що це він убив її батька. Проте, дізнавшись, що за смерть капітана Стейсі був відповідальний переодягнений злочинець, Гвен стала однією з небагатьох людей з числа близьких Пітера, хто знав про його супергеройської діяльності[21]. Згодом дівчина загинула від руки Карнажа, штучного клону Людини-павука, створеного Куртом Коннорсом[22].
Пітер встиг обмінятися тілами з Росомахою[23], подружитися з Джонні Штормом з Фантастичної четвірки[24] і битися пліч-о-пліч з Доктором Стрендж-молодшим[25], перш ніж розлучитися з Мері Джейн, яка ледь не загинула під час битви Людини-павука і перетворився на Гобґобліна Гаррі[26]. По завершенні війни банд Кінгпіна і Кувалди[27], Пітер почав відносини з Кітті Прайд, членом Людей Ікс[28]. Надалі він вступив у конфронтацію зі Срібним Соболем, Стерв'ятником і Дедпулом, а також разом з Морбіусом протистояв вампірам[29].
Одного разу Пітер зіткнувся зі злочинцем в костюмі Скорпіона, під маскою якого опинився як дві краплі води схожий на нього чоловік. У той час як Паркер відправився за допомогою до Фантастичної четвірки, Мері Джейн була викрадена його спотвореним двійником. Повернувшись в старий будинок Паркерів, Пітер виявив Гвен Стейсі, Раннє загиблу від руки Карнажа, після чого був змушений розкрити свою таємницю особистості тітці Мей. Незабаром з'явився батько Пітера, також вважався загиблим і повідав синові, чому йому доводилося довгий час ховатися. Тієї ж ночі Нік Ф'юрі і його люди атакували будинок Паркерів і вступили в бій з перетворилася на Карнажа Гвен, також виявилася клоном загиблої Стейсі. Тітка Мей отримала серцевий напад, але завдяки допомозі Фантастичної четвірки була доставлена в лікарню, а сам Пітер, об'єднавшись зі своїм жіночим клоном Джесікою Дрю проник в Покинуту будівлю «Озкорп», де його чекали полеглий шестирукий клон, спотворений клон і перетворена в Демогобліна Ем-Джей[30]. З'ясувалося, що за створенням клонів Паркера стояв Отто Октавіус. Повернувся" батько " Пітера також був одним з них і незабаром помер. Перемігши Октавіуса, Пітер возз'єднався з Мері Джейн і відновив з нею відносин, відхиливши пропозицію Ріда Річардса позбавити його від павукових сил[31][32].
Надалі Пітер об'єднався з Доктором Стренджем-молодшому, Шибайголовою, Місячним лицарем, Залізним кулаком і Шан-Чи в протистоянні з Кінгпіном, якого їм нарешті вдалося відправити за грати[33]. Також він став свідком смерті свого кращого друга Гаррі, який кинув виклик своєму батькові Норману Озборну в образі Гобґобліна[34] . Потім Пітер допоміг своїй однокласниці Ліз Аллан освоїти свої нові сили[35] і зупинив Венома, що повернувся, злився з симбіотом Карнажем[36].
Під час сюжетної лінії «Ultimatum», Пітер і близькі для нього люди пережили Хвилю Ультиматуму, викликану Магнето. У той час як Нью-Йорк був затоплений, Людина-павук допомагав рятувати потопаючих мирних жителів[37]. Джеймсон був свідком подвигів супергероя, в результаті чого переосмислив своє ставлення до нього і навіть назвав «героєм» в подальшій публікації[38]. Об'єднавши зусилля з Галком, Людина-павук знайшов тіло Шибайголови, що став однією з жертв Хвилі Ультиматуму. Прибувши до руїн Санктум Санкторум, Людина-Павук і Галк виявили відкриту тріщину, з якої Дормамму та інші демони вирвалися в той момент, коли Доктор Стрендж-молодший був одержимий Кошмаром. Коли Галк влаштував вибух під час бою, Людина-павук виявився похований під уламками[37]. Після смерті Магнето, Алтімейтс знайшли Людину-павука без свідомості під час пошуку тих, що вижили[39].
Так як у Людини-павука більше не було проблем з поліцією після інциденту з Хвилею Ультиматуму, Пітеру Паркеру довелося влаштуватися на тимчасову роботу в «Burger Frog», оскільки Daily Bugle був тимчасово закритий під час інциденту з Хвилею Ультиматуму. За цей час він розлучився з Мері Джейн і недовгий час зустрічався з клоном Гвен. Також в будинку Паркерів оселилися Джонні Шторм з Фантастичної четвірки і Боббі Дрейк, чиї команди розпалися після Ультиматуму. Разом з ними і Кітті Прайд їм вдалося розкрити близнюків Хамелеонів. Деякий час Пітер тренувався з Алтімейтс, зокрема з Залізною Людиною і Капітаном Америкою, а також допоміг Чорній Кішці зірвати плани Містеріо. У день свого 16-річчя Пітер знову зійшовся з Мері Джейн, а також дізнався від Джеймсона, що той оплатить його навчання в коледжі, в подяку за порятунок свого життя[40].
В цей же час, Норман Озборн втік з в'язниці разом з Електро, Крейвеном-мисливцем, Пісочним Людиною і Стерв'ятником, маючи намір вбити Пітера. Під час розколу Алтімейт, Людина-павук затулив своїм тілом Капітана Америка, якого спробував застрелити Каратель, після чого, перев'язавши рану павутиною відправився додому, де зіткнувся зі своїми найлютішими ворогами, які швидко вимотали його. Завдяки допомозі Людини-Факела, Людини-Кригу, тітки Мей і Мері Джейн, Пітер залишився один на один з Озборном. Між ними зав'язалася Битва, після закінчення якого вони смертельно поранили один одного. Пітер помер на руках Мері Джейн і тітки Мей, перед смертю повідомивши останній, що хоч йому і не вдалося врятувати дядька Бена, він зміг захистити її[41][42] .
Похорони Пітера Паркера були організовані Тоні Старком. Оскільки таємниця його особистості була розкрита під час останньої битви з Озборном і його людьми, весь Нью-Йорк прийшов попрощатися з загиблим супергероєм в Соборі Святого Патріка. Тор стверджував, що бачив дух Пітера в Вальхаллі[43]. Деякий час по тому, в місті з'явився новий супергерой під маскою Людини-павука, яким виявився афро-латиноамериканський хлопчик на ім'я Майлз Моралес[44].
- Мультсеріал «Неймовірна Людина-павук»(2008) запозичує деякі елементи з коміксу Ultimate Spider-Man: Пітер Паркер і його друзі ходять в школу, в той час як сам Пітер є другом дитинства Едді Брока[en] і підбирає симбіота в науковій лабораторії[45].
- З 2012 по 2017 рік на каналі Disney XD транслювався мультсеріал «Людина-павук. Щоденник супергероя», в оригіналі розділяє загальну назвою з коміксом[46]. У чотирисерійному епізоді «Spider-Verse» була представлена реальність, заснована на Ultimate-Всесвіту, в якій Пітер Паркер також загинув у битві в юному віці, а особистість людини-павука прийняв охоплений почуттям провини Майлз Моралес[47].
- У фільмі «Людина-павук»(2002) Сема Реймі Пітер Паркер і Гаррі Озборн були шкільними друзями[8]. Генетично модифікований павук вкусив Пітера під час шкільної екскурсії. Пітер не став зупиняти грабіжника після того, як його обдурили організатори реслінгу. До всього іншого, Зелений Гоблін спробував скинути з моста Мері Джейн Уотсон замість Гвен Стейсі.
- У фільмі «Нова Людина-павук»(2012) Марка Вебба Пітера кусає радіоактивний павук, створений корпорацією «Озкорп». Деякий час по тому, він збігає з дому після сварки зі своїм дядьком Беном, коли той заводить розмову про його батька. Він дозволяє злочинцеві пограбувати продуктовий магазин, а також ходить в одну школу з Гвен Стейсі[48].
- У фільмі «Нова Людина-павук 2: Висока напруга»(2014), де Вебб також виступив режисером, Пітер прослуховує запис свого батька, який пояснює, чому їм з матір'ю Пітера довелося покинути його, коли той був дитиною. Дружба Пітера з Гаррі Озборном змодельована за зразком дружби Паркера і Едді Брока-молодшого, оскільки вони були друзями дитинства, які не бачилися довгий час, в той час як їхні батьки працювали над одним проектом.
- «Людина-павук: Повернення додому»(2017) від режисера Джона Воттса також адаптує деякі моменти з коміксів Ultimate. Пітер і його тітка Мей значно молодше. Тоні Старк / Залізна людина, особистість якого також адаптована з коміксів Ultimate, є наставником Пітера, а також носить аналогічну броню з Ultimates. Аарон Девіс займається злочинною діяльністю і згадує свого племінника Майлза Моралеса. Кращий друг Пітера Нед Лідс створений за образом кращого друга Майлза, Ганке Лі[49].
- У сиквелі «Людина-павук: Далеко від дому»(2019) Нік Ф'юрі бере на себе роль наставника по відношенню до Пітера, а однокласниця Пітера Ем-Джей розкриває його особистість самостійно, проте Пітер підтверджує її здогади, розкривши свій секрет[50].
- У фільмі «Людина-павук: Додому шляху нема»(2021) Пітер на деякий час об'єднується з п'ятіркою лиходіїв з інших всесвітів, щоб допомогти їм вилікуватися від їх здібностей. У коміксі Ultimate Six Людина-павук також деякий час був неофіційним членом команди[51].
- Ultimate Людина-павук є головним героєм гри «Ultimate Spider-Man»(2005), заснованої на однойменному коміксі[52] і є альтернативною версією сюжету «Війна симбіотів».
- ↑ Harth, David (14 лютого 2022). Marvel's 10 Most Influential Modern Story Arcs (англ.). CBR.com. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Harth, David (12 лютого 2022). Marvel's 10 Most Influential Modern Writers (англ.). CBR.com. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Harn, Darby (5 жовтня 2021). 10 Best Spider-Man Artists, Ranked (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Harn, Darby (17 грудня 2021). 10 Worst Things That Have Ever Happened To Spider-Man In Marvel Comics (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Meenan, Devin (9 травня 2020). 5 Things Ultimate Spider-Man Did Great (& 5 Things 616 Did Better) (англ.). CBR.com. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ а б An Ultimate Fifth – Bagley On Ultimate Spider-Man (англ.). Newsarama. 7 лютого 2006. Архів оригіналу за 7 лютого 2006. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ An Ultimate Fifth – Quesada On The Early, Ultimate Days (англ.). Newsarama. 11 жовтня 2007. Архів оригіналу за 11 жовтня 2007. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ а б Iacobucci, Jordan (21 грудня 2021). 10 Things Only Spider-Man Comic Fans Know About Peter Parker’s Friendly Rivalry With Harry Osborn (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 14 травня 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Harn, Darby (13 грудня 2021). 10 Things Only Comic Book Fans Know About Spider-Man & Mary Jane’s Relationship (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Labonte, Michael (11 грудня 2021). Uncle Ben Never Said His Most Iconic Line in Spider-Man's Origin (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #1-7. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #8. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #9-12. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #14-21. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #22-27. Marvel Comics.
- ↑ Firestone, Andrew (18 квітня 2020). One of Spider-Man's Best Villains Was... Just Some Guy? (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #40-44. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #47-50. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Six #1-7. Marvel Comics.
- ↑ Leroy, Kath (21 березня 2021). 10 Strangest Romances In Spider-Man Comics (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #54-59. Marvel Comics.
- ↑ Sawan, Amer (19 жовтня 2020). Spider-Man: How Ultimate Marvel Rebooted Gwen Stacy BEFORE Spider-Gwen (англ.). CBR.com. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #66-67. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #68-69. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #70-71. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #72-77. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #79-85. Marvel Comics
- ↑ Leasos, Shawn S. (20 грудня 2021). Spider-Man: Every Peter Parker Love Interest In The Comics (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #86-96. Marvel Comics.
- ↑ Mollo, Drew (12 вересня 2020). Spider-Man: Mary Jane Once Turned Into A Literal Monster (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Bacon, Thomas (6 березня 2022). Marvel's Ultimate Clone Saga Was Even Crazier Than The Original (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 6 березня 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #97-105. Marvel Comics.
- ↑ Mollo, Drew (8 серпня 2021). Spider-Man Stopped Daredevil from Killing Kingpin's Wife (англ.). ScreenRant. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #112-117. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #118-120. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man #123-128. Marvel Comics.
- ↑ а б Ultimate Spider-Man #129-133. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Requiem #1. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Requiem #2. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Spider-Man Vol. 2 #1-15; Ultimate Spider-Man #150-155. Marvel Comics.
- ↑ Thill, Scott (16 листопада 2010). Spidey Meets the Reaper in Death of Spider-Man (англ.). Wired. Архів оригіналу за 17 січня 2021. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Ultimate Spider-Man #156-150. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Fallout #1-3. Marvel Comics.
- ↑ Ultimate Fallout #4. Marvel Comics.
- ↑ Carter, Justin (14 березня 2018). A Spider-Man Cartoon Told Venom’s Origin Better Than a Movie Ever Can (англ.). CBR.com. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Johnston, Rich (24 липня 2010). Brian Bendis To Produce And Write For Ultimate Spider-Man Cartoon (англ.). BleedingCool. Архів оригіналу за 14 листопада 2021. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Han, Angie (26 серпня 2014). Donald Glover Will Finally Get To Play Spider-Man (In A Cartoon) (англ.). SlashFilm. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Connelly, Brendon (20 січня 2010). More Details On The Spider-Man Reboot Surface (англ.). SlashFilm. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Gvozden, Dan (10 липня 2017). The Definitive List of ‘Spider-Man: Homecoming’ Easter Eggs (англ.). The Hollywood Reporter. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Gvozden, Dan (3 липня 2019). The Definitive List of ‘Spider-Man: Far From Home’ References and Easter Eggs (англ.). The Hollywood Reporter. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Gvozden, Dan (17 грудня 2021). The Definitive List of ‘Spider-Man: No Way Home’ Easter Eggs (англ.). The Hollywood Reporter. Архів оригіналу за 2 січня 2022. Процитовано 14 травня 2022.
- ↑ Lubetkin, Alex (30 серпня 2017). Why Ultimate Spider-Man Is The Best Spidey Game (англ.). Den of Geek. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 14 травня 2022.