Людина з кіноапаратом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Людина з кіноапаратом Picto infobox cinema.png
Человек с кино-аппаратом
Man with a movie camera 1929 2.png
Жанр експериментальне документальне кіно
Режисер Дзиґа Вертов
Сценарист Дзиґа Вертов
Оператор Михайло Кауфман
Композитор Майкл Лоуренс Наймен
Кінокомпанія ВУФКУ
Тривалість 68 хв.
Мова німий
Країна СРСР
Рік 1929
IMDb ID 0019760
Людина з кіноапаратом у Вікісховищі?

Людина з кіноапаратом — німий експериментальний кінофільм Дзиґи Вертова 1929 року, один із найголовніших маніфестів світового кіноавангарду. Британський кіноінститут (BFI) оприлюднив кінорейтинг, у якому фільм радянського кінорежисера визнано найвизначнішим документальним фільмом усіх часів[1].

Задум фільму[ред. | ред. код]

Фільм знято як хроніку одного дня з життя великого міста, зафіксовану кінокамерою-кінооком. Задум стрічки належить брату і колезі Вертова - оператору Михайлу Кауфману, який запропонував Дзизі Вертову створити «щоденник кінооператора» (цей фільм став останнім спільним проектом талановитого творчого тандему).

Власну творчу інтенцію щодо фільму Вертов сформулював так:

Эта эксперимертальная работа направлена к созданию подлинного международного абсолютного языка кино на основе его полного отделения от языка театра и литературы.
Ця експериментальна робота спрямована на створення справжньої міжнародної абсолютної мови кіно на основі її повного відділення від мови театру та літератури.

В перших кадрах фільму режисер пояснює задум стрічки, яку називає «уривками зі щоденника кінооператора» інтертитрами:

БЕЗ ДОПОМОГИ НАПИСІВ (Фільм без написів)

БЕЗ ДОПОМОГИ СЦЕНАРІЮ (Фільм без сценарію)

БЕЗ ДОПОМОГИ ТЕАТРУ.

Історія створення[ред. | ред. код]

Наприкінці 1920-х, коли внутрішньопартійна дискусія в ВКП(б) закінчилася розгромом опозиції та встановленням гегемонії Сталіна, керівництво партії розпочало наступ на пролетарське мистецтво, як таке, що не відповідає завданням часу. Вертов, нищівно критикований за «формалізм», втратив можливість знімати в РРФСР. Відтак режисер звернувся до керівництва Одеської кіностудії ВУФКУ, яке підтримало його радикальний кінозадум, відкинутий у Москві. Зйомки стрічки розпочалися влітку 1928 року й відбувалися здебільшого в Одесі, але також у Харкові та Києві. Прем'єра фільму відбулася 6 січня 1929 року в Києві, 9 квітня в Москві та 12 травня в США.

Технічні особливості[ред. | ред. код]

Знімальна група фільму «Людина із кіноапаратом»

Згідно з естетичними настановами Вертова, фільм знімався без сценарію. У «Людині з кіноапаратом» Вертов реалізував багаторічні експерименти та теоретичні напрацювання у сфері операторського мистецтва та монтажу, використавши такі прийоми як уповільнена зйомка, подвійна експозиція, наїзди камери тощо, й перетворивши фільм на методологічний посібник з кінематографії для багатьох майбутніх режисерів. Дотримуючись концепції революційного мистецтва, спрямованого на пошук універсальної кіномови, Вертов прагне досягти «чистої передачі життя», зокрема його плинної ритмізованої структури суто кінематографічними засобами, без посередництва естетичного (художнього) досвіду.

Сюжет[ред. | ред. код]

Камера талановитого оператора Михайла Кауфмана (брата Вертова) фіксує строкате життя радянських міст — Одеси, Харкова, Києва та Москви.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • «Людина з кіноапаратом» став останнім німим фільмом Дзиґи Вертова.
  • 2001 року організатори фестивалю Porto European City of Culture 2001 запропонували британському музичному гурту англ. The Cinematic Orchestra написати музику до фільму Дзиґи Вертова «Людина з кіноапаратом». Офіційний реліз альбому англ. Man with a Movie Camera (album), для якого музичний супровід фільму розбито на 17 треків, відбувся 2003 року. Десятий трек альбому має назву Odessa.
Лист марок Укрпошти «Фільм «Людина з кіноапаратом». 1929», 2012 р.
  • Влітку 2010 року «Людина з кіноапаратом» вперше була показана в Одесі, де фільмувалася, в рамках фестивалю німого кіно та сучасної музики «Німі ночі».
  • Журнал Entertainment Weekly в жовтні 2010 року оприлюднив список з 12 документальних стрічок, які змінили світ. 11 місце в рейтингу посів фільм Дзиґи Вертова «Людина з кіноапаратом».
  • З 1952 року щодесятьроків журнал «Sight & Sound» публікує рейтинги найвизначніших ігрових фільмів всіх часів за результатами опитувань сотень кінопрофесіоналів з усього світу.
У цьому ж рейтингу, в якому не розрізнювались ігрові та неігрові фільми, «Людина з кіноапаратом» посіла 8 місце серед фільмів всіх часів, що й спонукало BFI запровадити окремий рейтинг документальних фільмів.
  • У 2012 році Укрпошта випустила художню марку «Фільм «Людина з кіноапаратом». 1929» (див. справа).
  • У 2014 р. стрічка "Людина з кіноапаратом" (1929) Дзиґи Вертова посіла першу сходинку найавторитетнішого кінорейтингу, який оприлюднив Британський кіноінститут (BFI). З більше 200 критиків і 100 фільммейкерів з усього світу, які взяли участь у складанні цього рейтингу, 110 назвали найкращим документальним фільмом всіх часів радянську стрічку. Повний рейтинг голосування по 50 найвидатнішим документальним стрічкам всіх часів буде оприлюднено в вересневому номері журналу Sight & Sound.
  • Саундтрек до оновленої версії фільму створив композитор та електронний музикант Антон Дегтярьов, також відомий під псевдонімом Ptakh[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ptakh. SoundCloud (en). Процитовано 2019-06-11. 


Посилання[ред. | ред. код]