Людина (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Людина
Порівняння черепів неандертальця (праворуч) і сучасної людини
Порівняння черепів неандертальця (праворуч) і сучасної людини
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Плацентарні або вищі звірі (Eutheria)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Гомініди (Hominidae)
Рід: Людина (Homo)
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Homo
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Homo
EOL logo.svg EOL: 42268
ITIS logo.svg ITIS: 180091
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9605
Fossilworks: 40901

Люди́на (лат. Homo) — рід приматів родини гомінід. Включає вид людина розумна (Homo sapiens) і близькі до нього вимерлі види. Предками Homo вважаються австралопітеки.

Іноді цей рід розглядають як безперервну фратрію, тобто різномасну сукупність популяцій, які обмінюються генними потоками протягом довгого періоду, і тому не утворюють репродуктивні бар'єри, зберігаючи належність до одного виду. При цьому популяції ці за спрямованості адаптацій і швидкості еволюції дуже різнорідні. Водночас, у минулому, людство, можливо, складалося з декількох видів, зокрема неандертальці вважаються видом, окремим від кроманьйонців.

Існує вже застаріла класифікація видів усередині роду (і схема антропогенезу) як послідовна зміна «етапів»: архантропи, палеоантропи, неоантропи.

Деякі учені (наприклад, професор Морріс Гудмен[en], керівник досліджень ДНК шимпанзе в університеті Уейна Детройт) вважають, що, згідно з даними генетичного аналізу, до роду Homo слід зараховувати також шимпанзе і бонобо (Homo troglodytes і Homo paniscus відповідно)[1].

В даний час в антропології прийнято розділяти всіх викопних людей на групи (стадії), кожна з яких включає декілька видів.

Межі між групами умовні, залежать від:

  1. погляду дослідника на важливість тих або інших діагностичних ознак;
  2. об'єктивно існуючих труднощів порівняння дуже різних біологічних об'єктів.
Хронологічне і географічне розповсюдження основних видів роду Люди (Homo)

Традиційна стадіальна модель антропогенезу припускала прямий перехід видів однієї стадії у види наступної. Проте цей спрощений підхід не виправдав себе. З розширенням числа знахідок викопних форм людини стало очевидно, що в різний час співіснували представники різних видів роду Homo, що належать до різних стадій.

Найстародавніший з роду Homo — Homo habilis, або людина уміла, перші представники якого з'явилися на Землі близько 2 млн років тому. Дотоді, ймовірно, існували тільки австралопітеки. Близько 2,5 млн років тому відбулося розщеплення в еволюції гомінідів, в результаті якого відокремилися масивні австралопітеки (тупикова гілка еволюції) і рід Homo. Окрім знахідок з Олдувайської ущелини, до виду Homo habilis відносять і так звану рудольфську людину, Homo rudolfensis, череп якої був знайдений 1972 року у Кенії в районі оз. Рудольф (нині оз. Туркана), а також знахідки в Ефіопії та Південній Африці. Вік цих видів — від 2,4 до 1,9 млн років. Припускають, що ці перші люди були творцями знарядь найдавнішої на Землі олдувайської (галькової) культури. Існують знахідки, для яких не знайшли таксономічного визначення, і частина дослідників відносить їх до Homo habilis, а інша частина — до груп архантропів, що прийшли на зміну Homo habilis приблизно 1,6—1,5 млн років тому.

До групи архантропів входять два основні види. Це вид азійських найдавніших людей, людина прямоходяча (Homo erectus), і її африканський варіант, людина працююча (Homo ergaster). Недавно виділений ще один вид — гейдельберзька людина, Homo heidelbergensis, пізніший за найдавніших людей Homo erectus і Homo ergaster. Деякі дослідники відносять його до палеоантропів.

Класичним представником палеоантропів (стародавніх людей) є неандерталець або людина неандертальська — Homo neanderthalensis, яка асоціюється з ашельською і мустьєрською кам'яними індустріями.

Далі йде вид сучасної людини, або людини розумної Homo sapiens. Іноді два останні види об'єднуються в один — H. sapiens, який включає два підвиди — H. sapiens neanderthalensis — Людина розумна неандертальська і H. sapiens sapiens — Людина розумна найрозумніша.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Хрисанфова Е. Н., Перевозчиков И. В. 1999. Антропология. М., МГУ;
  • Бахолдина В. Ю. Происхождение человека. Находки, термины, Гипотезы. М., 2004

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 грудень 2009. Процитовано 4 серпень 2009.