Людиноподібний робот Софія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одрі Гепберн. 1956

Софія (англ. Sophia, араб. صوفيا‎) — людиноподібний робот у вигляді жінки (гіноїд), що був розроблений гонконзькою компанією Hanson Robotics[en] і досяг досить високої популярності у засобах інформації завдяки своїй подібності до людини (за основу її зовнішності було взято акторку Одрі Гепберн), набору мімічних реакцій із 60 емоцій та неоднозначним висловлюванням під час публічних дискусій.

Західні експерти заперечують, що робота можна назвати штучним інтелектом[1]. За словами керівника лабораторії штучного інтелекту компанії «Facebook», робот Софія — це чат-бот, який за допомогою технології розпізнавання мови Google розпізнає питання за ключовими словами і підбирає найбільш слушну відповідь із визначеної бази[2].

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Своїм виглядом Софія подібна до американської кіноакторки Одрі Гепберн[3]. Творці моделі намагалися відтворити красу акторки: її порцелянову шкіру, тоннкий ніс, високі вилиці, інтригуючу посмішку та експресивні очі, які зі світлом нібито змінюють колір.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Творець Софії — доктор Девід Хенсон[en], засновник компанії Hanson Robotics, який став відомим через створення роботів, які мають вигляд людей та пораються із складними ситуаціями людського життя. Після роботи в «Діснеї», як одного з його «Уявлень», доктор Хансон прагнув створити геніальні машини, які будуть розумнішими, ніж люди, і можуть навчитися творчості, співпереживання та співчуття, — три відмінні людські риси, які, на думку Хансона, повинні бути розроблені поряд з інтегрованим штучним інтелектом. Їхнім завданням мало бути вирішення світових проблем, які неспроможні вирішити люди.

Діяльність[ред. | ред. код]

Вона стала дружньою зі світом, дала численні інтерв'ю ЗМІ, співала на концерті та прикрашала обкладинку одного з найкращих модних журналів. Одне з її інтерв'ю сформувало мільярди думок та взаємодію соціальних мереж. Вона також показала свій потенціал у бізнесі, зустрівшись з ключовими керівниками різних галузей, включаючи банківську діяльність, страхування, автопром, розвиток власності, засоби масової інформації та розваги. Крім того, вона з'явилася на сцені як член групи та ведуча на конференціях високого рівня, розкриваючи питання про те, як робототехніка та штучний інтелект стануть поширеною частиною життя людей[4].

Надання громадянства[ред. | ред. код]

25 жовтня 2017 року на саміті «Інвестиційна ініціатива майбутнього» Софія отримала громадянство. Саудівська Аравія стала першою країною, що надала громадянські права роботу. Після того як Софія отримала паспорт і громадянство, вона виступила з офіційною заявою на конференції Future Investment Initiative. Відразу після цього виступу Софія дала інтерв'ю журналісту CNBC Ендрю Соркіну. Вона заявила, що вважає величезною честю отримання громадянства і в майбутньому планує жити і працювати разом з людьми[5].

Сприйняття в науковому середовищі[ред. | ред. код]

Софію часто представляють аудиторії у театральний спосіб, аби перебільшити її рівень інтелекту; згідно з публікаціями Quartz, експерти, які переглянули відкритий вихідний код робота, вважають, що Софія підпадає під категорію чат-ботів з людським обличчям.[6] Багато експертів у сфері штучного інтелекту не схвалюють надмірну презентацію Софії. Бен Герцель, провідний науковець компанії, що розробляла Софію, визнає «не ідеальним», що деякі приписують Софії інтелект, еквівалентний людському, але стверджує, що презентація Софії передає щось неповторне для глядачів: «Якщо я покажу їм гарне усміхнене обличчя робота, то вони відчують, що «AGI» (штучний загальний інтелект) насправді може бути поруч і життєздатним… Я не називаю це AGI, але й не просто зробити так, щоб це працювало.»[7]

У січні 2018 року голова лабораторії штучного інтелекту у Facebook Ян ЛеКун назвав робота Софію «повною нісенітницею» («complete bullshit» в оригіналі) і розкритикував ЗМІ за висвітлення «потьомкінського штучного інтелекту». Дослідник також звинуватив видання «Tech Insider» у причетності до афери. У відповідь розробник робота Бен Герцель написав, що він ніколи не заявляв, що Софія була близькою до людського інтелекту[8].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (англ.)Humanoid robot Sophia is a sad hoax that harms AI research. www.liljat.fi (en-US). Процитовано 2018-10-11. 
  2. (рос.)“Это полная ерунда” – глава ИИ-департамента Facebook раскритиковал робота Софию. ain.ua. Процитовано 2018-10-11. 
  3. (англ.) Hatmaker, Taylor. Saudi Arabia bestows citizenship on a robot named Sophia. TechCrunch. Процитовано 2017-10-30. 
  4. Sophia - Hanson Robotics Ltd.. www.hansonrobotics.com (en-US). Процитовано 2017-11-02. 
  5. Восстание машин или история создания железной леди Софии, 30.10.2017
  6. Gershgorn, Dave (12 November 2017). Inside the mechanical brain of the world’s first robot citizen. QZ. Процитовано 13 November 2017. 
  7. Sophia the robot’s co-creator says the bot may not be true AI, but it is a work of art. The Verge. 10 November 2017. Процитовано 9 December 2017. 
  8. Facebook's AI boss described Sophia the robot as 'complete b------t' and 'Wizard-of-Oz AI'. Business Insider (en). 4 January 2018. Процитовано 7 January 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]