Людовик II Мальський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Людовик II Мальський
Louis II of Flanders-Lodewijk van Male (1330-1384).jpg
Народився 29 листопада 1330
Maled, Брюгге, Королівство Франція
Помер 30 січня 1384 (53 роки)
Лілль
Поховання Collégiale Saint-Pierre de Lilled
Діяльність політик
Титул Герцог
Рід House of Dampierred
Батько Людовік I Неверський
Мати Margaret I, Countess of Burgundyd
У шлюбі з Margaret of Brabant, Countess of Flandersd
Діти Маргарита III Фландрська
Blason comte-des-Flandres.svg

Людовік (Луї) II Мальський (фр. Louis de Male; 25 листопада 1330(13301125), Маль , Фландрія — 30 січня 1384, Лілль або Сен-Омер, Фландрія) — граф Фландрії з 1346, граф Невіра і де Ретеля під ім'ям Людовік III з 1346, граф і Артуа пфальцграф Бургундії з 1382 з дому Дамп'єр, син графа Фландрії Людовіка I Неверського і Маргарити французької, графині Артуа і Бургундії, дочки короля Франції Філіпа V Довгого.

Юність[ред. | ред. код]

Будучи сином французької принцеси, Людовік виховувався при французькому дворі. Він боровся разом з батьком в битві при Кресі, але зумів уникнути загибелі. Батько його загинув у цій битві, після чого Людовік успадкував всі його володіння — графства Фландрія, Невір і Ретель. Людовік зміг повернути контроль над Фландрією, з якої був вигнаний його батько в 1339.

Початок правління (1346–1349)[ред. | ред. код]

З листопада новий граф став правити у Фландрії. Але Гент, де панували комуни ткачів, хотів нав'язати графу англійський шлюб як гарантію постачання острівної шерсті. Молодий граф скористався соколиним полюванням щоб втекти до Франції, а потім в Брабант, де в 1347 році він поєднується шлюбом з Маргаритою Брабантською, дочкою союзника короля Франції. Гент негайно повстає (1347–1349).

Але невдоволення в місті і бажання Брюгге, Лілля і Іпра оспорювати гегемонію послабило заколот в Генті, тим більше, що жахлива епідемія чорної чуми лютувала у Фландрії в 1348 році. Всупереч всім очікуванням, 25 серпня 1348 граф підписав договір про нейтралітет з королем Англії, і вчинивши тиск на решту повсталих міст (Грамонт, Дендермонде, Ауденарде) знову переможно зміцнився у Фландрії. Гентські ткачі були в кінцевому рахунку ослаблені через посилення інших об'єднань ремісників.

Благополучний час (1349–1379)[ред. | ред. код]

Граф намагався знайти баланс між інтересами партій, що орієнтувалися на Англію і Францію, а також зберігати нейтралітет в Столітній війні.

Після смерті тестя, герцога Брабанта Жана III, він зажадав у його наступників — старшої дочки Жанни і її чоловіка Венцеля Люксембурзького продажу Мехелена і виплати грошового платежу для своєї дружини, що було відхилено. Людовік тоді захопив Брабант і Брюссель, і завоював герцогство. Брабантці повставали (24-29 жовтня 1356), але невдало. За підсумками ув'язненого 4 червня 1367 мирного договору, Людовік отримував титул герцога Брабантського, а також приєднував до своїх володінь Антверпен.

Одним з найбільш важливих справ його правління стає шлюб єдиної дочки і спадкоємиці Маргарити. Цьому була присвячена напружена дипломатична діяльність, бо на кону стояло багата спадщина, пристрасно бажана англійцями і французами. В 1357 році Маргарита вийшла заміж за Філіпа, герцога Бургундського. Смерть молодого герцога в 1361 року спровокувала несподіване повернення Артуа, бо мати Людовіка успадкувала цю провінцію.

Людовік II змусив поєднуватися Маргариту у 1369 році з новим герцогом Бургундії Філіпом II Сміливим, молодшим братом короля Франції Карла V, замість чого Валлонська Фландрія (Лілль, Дуе, Орше) поверталася до графства (25 квітня 1369).

Внутрішня політика[ред. | ред. код]

Людовік зміцнював централізовану державну владу, фінансову і судову системи. Адміністративна політика графа значною мірою підготувала майбутні дії бургундських герцогів: для того, щоб врівноважувати владу міст, він приєднав до трьох «Членів» Фландрії четверту — Брюгге, кампанії блюда, коли країна оточила порт. Він розділив Раду (Курію) на спеціалізовані органи (майбутня дорадча кімната суддів, судове засідання ради), Рада тепер ставала органом політичних справ, відокремлена від особи графа. Були також створені нові посади: судовий правитель, загальний збирач і генеральний прокурор. Граф оточив себе юристами.

Кінець правління (1379–1384)[ред. | ред. код]

Повернення короля після Битви при Розебекі в 1383 році. Середньовічна мініатюра, «Хроніки Фруассара»

Останні роки були відзначені поновленням протистояння з городянами. Вимога про оплату жителями Гента лицарського турніру викликала заколот білих шаперонів (названі так через відзнаки заколотників), котрий розпочався у 1379 році і закінчився тільки після смерті Людовіка. Ткачі захопили владу в Генті (серпень 1379), а потім і в решті північної Фландрії. Граф сховався в Ліллі, а потім переїхав в Брюгге. Там йому вдалося дивом врятуватися, коли заколотники, ведені Філіпом ван Артевельде, розбили графські війська і захопили Брюгге. Він повернувся в Лілль, який він успадкував від своєї матері (9 травня 1382), граф був змушений запросити допомоги для придушення повстання у свого сюзерена — французького короля Карла VI.

У жовтні 1382 в Аррасі було зібрано 10 тис. кінних воїнів, до яких приєдналися арбалетчики і піхотинці. Міст через річку Лис був зруйнований, ціною величезної напруги французам вдалося переправитися на іншу сторону вбрід і, відновивши підручними засобами міст, захопити перше фламандське місто Коммін. У наступній битві — при Розебекі (27 листопада 1382), король рвався в бій, намагаючись взяти участь в рукопашній як простий солдат, від чого герцог Бургундський насилу зміг його втримати. Французи здобули повну перемогу, після чого війна була практично закінчена. Кілька фландрських міст були розграбовані, на решту накладено високі мита і штрафи, zrs іноді перевершували вчетверо те, що прийнято було платити при колишніх правліннях.

Плодами перемоги скористався зять графа — Філіп II Сміливий, який з тих пір почав встановлювати над графством свою владу.

В 1382 померла мати Людовіка, в результаті чого він успадкував її володіння — графства Бургундія і Артуа, значно збільшивши свої володіння.

Сам він помер 30 січня 1384 в Ліллі. Обидва його сини померли рано, тому всі його величезні володіння (Фландрія, Невір, Ретель, Артуа, Франш-Конте) успадкувала його дочка Маргарита. Ці землі стали основою для Нідерландських володінь Бургундського дому.

Персона[ред. | ред. код]

У приватному житті Людовік II постає перед нами як типовий дворянин свого часу. Він підтримував зоопарк, оточив себе театром бродячих акробатів і організовував лицарські турніри, витрачаючи багато грошей на розваги. Вважається, що у нього залишилося 11 позашлюбних дітей. Часто не маючи достатньої кількості грошей, він все більше і більше оббирав фламандські міста, що викликало невдоволення в Іпрі, Брюгге і Генті.

Шлюб та діти[ред. | ред. код]

Дружина: з 1 липня 1347 (Сен-Квентін, Франція) Маргарита Брабантська (9 лютого 1323 — [[1368] ]), дочка Жана III, герцога Брабанта і Лімбурга.

Література[ред. | ред. код]

  • Устинов В. Г. Столетняя война и войны Роз. — М.: АСТ: Астрел; Хранитель, 2007. — С. 637. — ISBN 978-5-17-042765-9
  • Karl Theodor Wenzelburger. Ludwig III. von Male // Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Bd. 19. — Lpz.: Duncker & Humblot, 1884. — S. 546–547.

Посилання[ред. | ред. код]