Люксембурзька кухня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Judd mat Gaardebounen – традиційна страва Люксембургу

Люксембурзька кухня відображає становище країни між латинськими і германськими країнами, і знаходиться під впливом кухонь сусідніх Франції, Бельгії та Німеччині. Останнім часом на неї також вплинули численні італійські та португальські іммігранти. Як і в Німеччині, більшість традиційних повсякденних люксембурзьких страв мають сільське походження, на відміну від вишуканіших французьких страв.[1].

Страви[ред. | ред. код]

На додаток до французьких кондитерських, тістечок і фруктових пирогів, місцева випічка включає брецель, фірмову страву Великого посту; Quetscheflued, пиріг зі сливами; verwurelt Gedanken або Verwurelter, маленькі пончики, вкриті цукром; та Äppelklatzen, яблука в тісті[2]. Фірмовим сиром Люксембургу є Kachkéis або Cancoillotte, це м'яка сирна паста[3].

Риба з місцевих річок, така як форель, щука та раки, є основою для таких страв, як F'rell am Rèisleck (форель у соусі рислінг), Hiecht mat Kraiderzooss (щука в зеленому соусі) і Kriibsen (раки), які зазвичай готуються в соусі рислінг. Ще одним фаворитом є Fritür або Friture de la Moselle, невелика смажена риба з річки Мозель, що супроводжується місцевим білим вином з долини Мозель. [4].

М'ясні страви включають холодну шинку Éisleker, або еслінг шинку, з гірської півночі країни, спочатку мариновану протягом кількох тижнів, а потім підкопчену протягом декількох днів. Зазвичай її подають тонко нарізаною зі смаженою картоплею та салатом [5]. Мабуть, найтрадиційнішою з усіх люксембурзьких м'ясних страв є свиняча шийка з кінськими бобами, копчена свиняча шийка з бобами. Свинину замочують на ніч, потім варять із овочами та спеціями. Подається великими скибочками разом із квасолею та відвареною картоплею і вважається національною стравою Люксембургу[6]. Hong am Rèisleck, схожий на французьку Coq au Riesling, складається зі шматочків обсмаженої курки, тушкованих у білому вині з овочами, спеціями та грибами[7]. Huesenziwwi или Civet de lièvre — це сіве із зайця, яке подають під час мисливського сезону [8].

Інші страви включають дамплінги з печінки (кнелі) з квашеною капустою і відвареною картоплею, Träipen (чорний пудинг) з яблучним соусом, сосиски з картопляним пюре і хріном, а також суп зі стручкової квасолі (Bouneschlupp). Французька кухня займає чільне місце у багатьох меню, а також деякі страви з Німеччини та Бельгії.

Популярні страви[ред. | ред. код]

Сливовий пиріг "Quetschentaart" - люксембурзький спеціаліст
 • Тюринзькі ковбаски, які за смаком нагадують гостру версію німецької братвурст. Використання слова «Thüringer» тепер зарезервовано для ковбас, виготовлених у німецькій Тюрингії, і в Люксембурзі вони офіційно називають Lëtzebuerger Grillwurscht або Люксембурзькі ковбаски-гриль. [9].
 • Gromperekichelcher — Картопляні оладки зі спеціями з нарізаною цибулею й петрушкою, обсмажені у фритюрі.
 • Tierteg — ще один вид картопляних оладок, приготованих із квашеною капустою[10].
 • Rieslingspaschtéit — популярний м'ясний пиріг у формі буханця, приготовлений з вином рислінг і холодцем, зазвичай подається нарізаними скибочками [11].
 • Pâté — паштет з м'яса, хоч існують вегетаріанські версії.
 • Quetschentaart — сливовий пиріг, поряд з персиковим, вишневим і грушевим пирогом, є типовим десертом, і його можна знайти в будь-якій кондитерській або ресторані.
 • Miel luxembourgeois de marque nationale — сорт меду з Люксембургу, який охороняється законодавством ЄС.
 • Öennenzop - цибулевий суп, який зазвичай подають з сирними тостами.

Напої[ред. | ред. код]

Вино Оксерруа

Вино, в основному сухе біле вино та ігристе вино, виробляється в Люксембурзі, на північному березі річки Мозель. Історія виноробства цього регіону походить від римлян. Основними сортами є Рислінг, Піно-грі, Піно-блан, Шардоне, Оксерруа, Ґевюрцтрамінер, Риванер, Ельблінг, Піно Нуар та Креман де Люксембург[12]. Marque Nationale на задній стороні кожної пляшки люксембурзького вина підтверджує його походження та вказує рівень якості[13].

Пиво, яке є досить популярним напоєм у Люксембурзі, виробляється на трьох великих броварнях, а також кількох невеликих пивоварнях. Більшість пива, звареного в Люксембурзі, — це лагери, але в грудні також є кілька спеціальних сортів пива, а також безалкогольне пиво та різдвяне пиво[14][15]. Основними брендами пива є Bofferding, які також виробляють Баттін, Мозель і Дикірх, що використовують одну і ту ж пивоварню в Дікірсі; а також Simon. З 2000-х років відродилися місцеві міні-пивоварні, що виробляють крафтове пиво, такі як Beierhaascht, Ourdaller та Grand Brewing[16].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. " [Архівовано 2012-04-05 у Wayback Machine.]National and Regional Food Specialities" [Архівовано 2012-04-05 у Wayback Machine.], Angloinfo Luxembourg. Retrieved 08 June 2016.
 2. "La boulangerie-pâtisserie", VisitLuxembourg.lu (фр.) Retrieved 30 November 2011.
 3. "Culinary Luxembourg" [Архівовано 2010-12-07 у Wayback Machine.], eu2005.lu. Retrieved 30 November 2011.
 4. "Luxembourg Recipes" [Архівовано 2006-02-09 у Wayback Machine.], Luxembourg Tourist Office, London. Retrieved 30 November 2011.
 5. "Éisleker Ham" [Архівовано 2012-05-02 у Wayback Machine.], Mycitycuisine.org. Retrieved 30 November 2011.
 6. "Judd mat Gaardebounen" [Архівовано 2018-07-28 у Wayback Machine.], Mycitycuisine.org. Retrieved 30 November 2011.
 7. "Hong am Rèisleck" [Архівовано 2012-05-09 у Wayback Machine.] Mycitycuisine.org. Retrieved 30 November 2011.
 8. http://www.mycitycuisine.org/wiki/Huesenziwwi [Архівовано 2012-05-09 у Wayback Machine.] Huesenziwwi Mycitycuisine.org. Retrieved 30 November 2011.
 9. Lëtzebuerger Grillwurscht" [Архівовано 2012-05-09 у Wayback Machine.], Mycitycuisine.org. Retrieved 30 November 2011
 10. "Tiirteg ou Galettes de pommes de terre et de choucroute ( luxembourg )", Recettes de France et d'ailleurs. (фр.) Retrieved 1 December 2011.
 11. "Rieslingspaschtéit" [Архівовано 2012-05-09 у Wayback Machine.], Mycitycuisine.org. Retrieved 2 December 2011.
 12. "Intro", Luxembourg: Vins & Crémants. Retrieved 2 December 2011.
 13. "Quality" [Архівовано 2012-04-04 у Wayback Machine.], Luxembourg: Vins & Crémants. Retrieved 2 December 2011.
 14. "Bières", Luxembourg.lu. (фр.) Retrieved 2 December 2011.
 15. "Wine and Beers of Luxembourg" [Архівовано 2012-04-05 у Wayback Machine.], Anglo Info Luxembourg. Retrieved 2 December 2011.
 16. "Local products - Luxembourg specialities", ONT Luxembourg. Retrieved 9 December 2012.