Люпин вузьколистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Люпин вузьколистий
Wild Lupine.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Підродина: Метеликові (Papilionoideae)
Рід: Люпин (Lupinus)
Вид: Люпин вузьколистий
Біноміальна назва
Lupinus angustifolius
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lupinus angustifolius
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lupinus angustifolius
EOL logo.svg EOL: 703664
ITIS logo.svg ITIS: 25937
IUCN logo.svg МСОП: 174707
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3871
Lupinus angustifolius - Тулузький музей

Люпин вузьколистий, люпин синій (Lupinus angustifolius) — вид квіткових рослин родини Бобові (Fabaceae). Це кормова культура.

Опис[ред. | ред. код]

Стебло прямостояче, заввишки 50—120 см. Листки пальчастоскладні, чергові, з вузькими листочками, яких буває 5—11. Квітки метеликового типу, сині, зібрані в довгих верхівкових китицях, тичинки всі зрослися в трубочку. Маточка зігнута, захована в човнику. У люпинів переважає самозапилення, хоч може бути і перехресне запилення комахами. Плід — біб, трохи членистий, великий, бурий, на верхівці з колючкою, вкритий узором. Боби легко розтріскуються при дозріванні. Насінини бобовидні, сірі, із світлими плямочками. Корінь стрижневий, з великою кількістю бічних коренів, що глибоко ширяться в ґрунт і мають велику засвоювальну здатність. Бульбочки в люпину великі; вони вкривають як головний корінь, так і бічні. Синій люпин має видатну азотозасвоювальну здатність.

Значення[ред. | ред. код]

Синій люпин найчастіше вирощують в пару на зелене добриво. Схожі з ним люпин жовтий і люпин білий. Особливо важливого значення набирають безалкалоїдні форми люпинів, використовувані на корм тваринам

Поширення[ред. | ред. код]

Рослина широко поширена у всіх середземноморських країнах, а також в Малій Азії, Закавказзі та Ірані. Інтродукований в Південній Африці і Південно-Західній Австралії. Широко культивується в Північній Європі (Німеччині, Нідерландах, Польщі, Східній Європі), у південно-східній частині США та в Новій Зеландії.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Zhukovsky, P.M. (1929). A contribution to the knowledge of genus Lupinus Tourn. Bull. Apll. Bot. Gen. Pl.-Breed., Leningrad-Moscow, XXI, I:16-294.
  • Gladstones, J.S. (1998). Distribution, Origin, Taxonomy, History and Importance. In: J.S. Gladstones et al. (eds.), Lupin as Crop Plants. Biology, Production and Utilization. 1-39.