Лютнева революція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арешт переодягнених городових. Петроград. Лютий 1917 року

Лютне́ва револю́ція 1917 ро́ку в Росії — революційні події лютого-березня 1917 року, що завершились падінням монархії у Російській імперії.

Причини[ред.ред. код]

Головними причинами загострення політичної ситуації в Російській імперії були участь Росії в Першій світовій війні 19141918, бездарність верховного командування на чолі з імператором Миколою ІІ та в результаті цього великі людські втрати на фронтах.

Участь Росії у світовій війні та мобілізація до армії великої кількості селян призвели до розорення та загального зубожіння значних мас населення імперії, поглибила соціально-економічні і політичні суперечності в країні. З початку 1917 року незадоволення війною та економічні труднощі викликали масовий страйковий рух, особливо у великих промислових центрах. Страйк на Путиловському заводі в Петрограді, що розпочався 17 лютого 1917 року, став передвісником масових революційних виступів.

Початок революції[ред.ред. код]

Голова Тимчасового комітету Державної Думи М. Родзянко

27 лютого (10 березня) до загального страйку петроградських робітників приєднались солдати Волинського, Преображенського та Литовського гвардійських полків. Петроград опинився в руках повсталих. Відновлення порядку в столиці та встановлення зв'язку з урядовими установами і особами — такі завдання поставив перед собою Тимчасовий комітет Державної Думи (голова — М. Родзянко), створений вранці.

Того ж дня ввечері відкрилось перше засідання Петроградської Ради робітничих, солдатських та матросських депутатів, яка обрала головою лідера меншовицької фракції Державної Думи М. Чхеїдзе.

Рада делегувала до Тимчасового комітету своїх представників — М. Чхеїдзе і О. Керенського.

Перехід влади до Тимчасового уряду[ред.ред. код]

В ніч на 28 лютого Тимчасовий комітет у зверненні до народів Росії заявив, що він бере на себе організацію нової влади і до утворення Тимчасового уряду державне управління здійснюватимуть комісари із членів Думи.

Більшістю голосів 2 березня 1917 року Петроградська Рада доручила формування уряду Думському комітету.

Того ж дня цар Микола I зрікся престолу на користь свого брата Михайла, який 3 березня також відмовився від трону. Була опублікована декларація про програму і склад Тимчасового уряду на чолі з князем Г. Львовим, який до скликання Установчих зборів взяв на себе всю повноту влади в країні (Тимчасовий Уряд).

Інтереси різних країн і груп людей в перевороті[ред.ред. код]

Відому роль у загострення політичної ситуації в Російській імперії зіграли інтереси як союзників Росії по Антанті, так і її ворогів. А саме головного супротивника на фронті війни — Німецької імперії (див. «Пломбований вагон»). Це проявилося з одного боку:

— у спробах утримані за усіляку ціну Росії у війні (країни Антанти: Велика Британія, Франція);
— а з іншого боку — у сепаратному виводі Росії із війни (країни «Вісі»: Німецька імперія, Австро-Угорщина). Таємне сприяння політичним та підривним силам зсередени країни з боку країн «Вісі», мали на меті повалення існуючого у той час політичного режиму, забезпечення цих сил фінансовими та матеріальними коштами, зброєю тощо.Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]