Лю Чжао

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лю Чжао
Народився 79(0079)
Китай
Помер 13 лютого 106(0106-02-13)
Громадянство
(підданство)
Eastern Han Dynasty[d]
Титул імператор
Посада Імператор Китаю
Термін 88—105 роки
Попередник Лю Да
Наступник Лю Лун
Рід Лю
Батько Лю Да
Мати дружина Лян
Брати, сестри
У шлюбі з 2 імператриці
Діти 2 сини та 4 доньки

Лю Чжао (*劉肇, 79 —13 лютого 106) — 4-й імператор династії Пізня Хань у 88106 роках. Храмове ім'я Му-цзун. Посмертне ім'я Хо-ді (іноді перекладається як Хе-ді).

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Лю. Син Лю Да. Із самого народження був у центрі інтриг наложниць, кожна з яких бажали зробити власного сина спадкоємцем трону. У ході боротьби у 83 році Лю Чжао оголошується спадкоємцем імператора, але його родина загинула. після смерті у 88 році Лю Да стає новим імператором.

З огляду на малолітство нового володаря владу перебрала імператриця Доу разом із своїми братами. Поступово найвпливовішим з них стає Доу сянь, який фактично перебрав владу на себе. Разом з цим у 89 та 91 роках він здійснив низку успішних походив проти північних хунну.

У 92 році євнух Чжен Чжун звинуватив Доу Сяня у чаклунстві з метою усунення імператора. Це стало приводот для скасування регенства та повалення влади роду Доу. Зрештою Доу Сянь наклав на себе руки, а його сини та брати були страчені. Багато чиновників, серед яких Бань Гу, були звільнені або заслані у віддалені провінції.

З цього моменту все більшу владу здобувають євнухи, що у свою чергу призводили до посилення корупції. Втім центральний уряд ще продовжував ефективно працювати. Хо-ді намагався розширити вплив Китаю далі на захід. Це здавалося можливим в умовах приборкання північних хунну. У 97 році відбулася невдала спроба встановити посольські стосунки з Римською імперією (посол Гань Ін не добрався до кордонів Риму).

Посилилися повстання у підлеглих землях. У 93, 98 та 100 роках повставали племена цян. Їх зрештою вдалося приборкати. У 102 році внаслідок повстання були втрачені землі в областях Сію (сучасний Сіньцзян).

Наприкінці правління поринув у придворні чвари між своїми дружинами. Внаслідок цього у 102 році загинув рід імператриці Ін, а новою імператрицею стала представниця роду Ден. У 105 році імператор помер, не визнавши спадкоємця трону. Вирішенням цього зайнялась імператриця Ден, яка оголосила молодшого сина Хо-ді — Лю Луна — новим імператором.

Джерела[ред. | ред. код]