Лю Чжао

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лю Чжао
20-й Імператор Китаю з династії Хань
88 — 106
Попередник: Лю Да
Наступник: Лю Лун
 
Народження: 79
Китай
Смерть: 13 лютого 106
Країна: Східна Хань[d][1]
Рід: Лю
Батько: Лю Да[1]
Мати: Consort Liangd[1]
Шлюб: Empress Yind і Empress Deng Suid[1]
Діти: Princess Xiuwu Baod, Princess Gongyi Chengd, Princess Linying Lid, Princess Wenxi Xingd, Лю Лун[1] і Liu Shengd

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Лю Чжао (кит.: 劉肇; 79 — 13 лютого 106) — 4-й імператор династії Пізня Хань у 88106 роках. Храмове ім'я Му-цзун. Посмертне ім'я Хо-ді (іноді перекладається як Хе-ді).

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Лю. Син Лю Да. Із самого народження був у центрі інтриг наложниць, кожна з яких бажали зробити власного сина спадкоємцем трону. У ході боротьби у 83 році Лю Чжао оголошується спадкоємцем імператора, але його родина загинула. Після смерті у 88 році Лю Да, стає новим імператором.

З огляду на малолітство нового володаря владу перебрала імператриця Доу разом із своїми братами. Поступово найвпливовішим з них стає Доу сянь, який фактично перебрав владу на себе. Разом з цим у 89 та 91 роках він здійснив низку успішних походів проти північних хунну.

У 92 році євнух Чжен Чжун звинуватив Доу Сяня у чаклунстві з метою усунення імператора. Це стало приводом для скасування регенства та повалення влади роду Доу. Зрештою Доу Сянь наклав на себе руки, а його сини та брати були страчені. Багато чиновників, серед яких Бань Ґу, були звільнені або заслані у віддалені провінції.

З цього моменту все більшу владу здобувають євнухи, що у свою чергу призводило до посилення корупції. Втім центральний уряд ще продовжував ефективно працювати. Хо-ді намагався розширити вплив Китаю далі на захід. Це здавалося можливим в умовах приборкання північних хунну. У 97 році відбулася невдала спроба встановити посольські стосунки з Римською імперією (посол Гань Ін не добрався до кордонів Риму).

Посилилися повстання у підлеглих землях. У 93, 98 та 100 роках повставали племена цян. Їх зрештою вдалося приборкати. У 102 році внаслідок повстання були втрачені землі в областях Сіюй (сучасний Сіньцзян).

Наприкінці правління поринув у придворні чвари між своїми дружинами. Внаслідок цього у 102 році загинув рід імператриці Ін, а новою імператрицею стала представниця роду Ден. У 105 році імператор помер, не визнавши спадкоємця трону. Вирішенням цього зайнялась імператриця Ден, яка оголосила молодшого сина Хо-ді — Лю Луна — новим імператором.

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д China Biographical Database