Лю Юйсі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лю Юйсі
Liuyuxi.jpg
Народився 772
Лоян
Помер 842
Барнет
Громадянство КНР
Підданство Династія Тан
Діяльність поет, письменник
Батько Лю Сюйши
Діти Лю Цзи

Лю Юйсі (*劉禹錫, 772 —842) — китайський поет та письменник часів династії Тан.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив із чиновницької родини. Родина його походить з м. Цзясін (сучасне Сучжоу) Народився у 772 році у м. Лоян (сучасна провінція Хенань). Отримав класичну освіту. З дитинства почав складати вірші. У 793 році з успіхом склав імператорський іспит та отримав вищу вчену ступінь цзіньши. Отримав посаду у цензораті. Згодом став прихильником впливового міністра Ван Шувеня. Разом з останнім після сходження у 805 році на трону Шунь-цзуна намагався впровадженю необхідних реформ, проте це не вдалося. Того ж ркоу імператором стає Сянь-цзун, який розгромив групу Ван шувеня. В результаті Лю Юйсі було заслано до Цзіннаня (сучасне Ченду, првоінція Хунань).

У 815 році Лю Юйсі за наказом імператора повертаєтсья до столиці імперії Чан'ань. Але того ж року за сатиричні вірші стосовно центрального уряду знову засланий до Ланчжоу в якості секретаря очільника префектури. У 819 році у зв'язку зі смертю матір йде у відставку. Повертається на державну службу лише у 821 році.

В цей час імператором стає Му-цзун, який призначає Лю Юйсі губернатором Куйчжоу. Втім у 826 році Лю Юйсі йде у відставку та переїздить до м. Лоян. У 828 році імператор Вень-цзун знову закликає Лю Юйсі до служби. У 831 році стає помічником губернотра Сучжоу, а згодом очільником префектури Жу. У 836 році у зв'язку з хворобою йде у відставку. У 842 році помирає у рідному місті.

Творчість[ред.ред. код]

Усього у доробку Лю Юйсі біля 800 віршів. Темами віршів були різні теми, здебільшого соціальні та політичні події. Був майстром політичної сатири. Присутні також ліричні мотиви, журба за рідними та друзями. Часто складав вірші у жанрі юефу, в них помітен вплив народних пісен та балад. Прик ладом є «Пісня гілки бамбуку».

Лю Юйсі був значним майстром есе, одним з першим відокремівший його в окремий жанр. Писав здебільшого щодо соціальних проблем, державних справ, питань управління.

Джерела[ред.ред. код]