Лямблія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лямблія
Трофозоїт Giardia lamblia
Трофозоїт Giardia lamblia
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Екскавати (Excavata)
Тип: Метамонади (Metamonada)
Ряд: Diplomonadida
Родина: Hexamitidae
Рід: Giardia
Kunstler, 1882
Види
Giardia agilis
Giardia ardeae
Giardia lamblia
Giardia muris
Giardia microti
Giardia psittaci
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Giardia
EOL logo.svg EOL: 63428

Лямблія (Giardia) — рід найпростіших, паразитів хребетних та деяких безхребетних, що налічує понад 100 видів. Giardia lamblia є паразитом людини.

Морфологія та фізіологія[ред.ред. код]

Вегетативна форма являє собою організм грушоподібної форми, що розділена за поздовжною віссю опорним утворенням — аксостилем. В передній частині тіла знаходяться два ядра. Протоплазма не містить вакуолей, є фібрили, що виконують опорну функцію. Мітохондрії та комплекс Гольджі відсутні, дихання анаеробне. На тупому кінці є дископодібне вдавлення — присоска, за допомогою якої лямблія прикріплюється до епітелію тонкого кишечника. Розміри паразита 10 — 20 мкм в довжину та 5 — 15 мкм у ширину. Рух здійснюється за допомогою чотирьох пар джгутиків.

У товстому кишечнику людини лямблії утворюють овальні цисти 8—12 мкм завдовжки та 3—10 мкм заширшки. Вони оточені хітиновою оболонкою та містять 2 — 4 ядра.

Резистентність[ред.ред. код]

Вегетативні форми нестійкі у зовнішньому середовищі, а цисти можуть тривалий час зберігати життєздатність.

Патогенез та захворювання у людини[ред.ред. код]

Детальніші відомості з цієї теми Ви можете знайти в статті Лямбліоз.

Захворювання виникає, коли цисти паразита потрапляють до організму людини. У верхніх відділах тонкого кишечнику цисти розчиняються та вегетативна клітина починає розмножуватись. При лямбліозі спостерігаються дуоденіт, ентероколіт, диспепсичні розлади (нудота, печія), зниження апетиту, астенізація.

Діагностика[ред.ред. код]

Фекалії та дуоденальний вміст хворого досліджують методом мікроскопії. Лямблій визначають у нативних та оброблених розчином Люголя препаратах.

Лікування[ред.ред. код]

Найбільш ефективним методом лікування лямбліозу є метронідазол і фуразолідон. Метронідазол призначають по 0,25 г 3 рази на день протягом 7 днів. Ефективним є тинідазол по 0,15 г 2 рази на день протягом 7 днів. Фуразолідон приймають по 0,1 г 4 рази на добу протягом 5 днів.

Джерела[ред.ред. код]

  • Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія: підручник для студ. вищ. мед. навч. заклад/За редакцією В. П. Широбокова/Видання 2-е. Винниця: Нова книга, 2011. — 952 с. ISBN 978-966-382-325-6
  • В. Д. Тимаков. Микробиология. — М.: Медицина, 1973. — С. 432. (рос.)