Лямблія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лямблія
Acanthamoeba polyphag
Acanthamoeba polyphag
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Екскавати (Excavata)
Тип: Метамонади (Metamonada)
Ряд: Diplomonadida
Родина: Hexamitidae
Рід: Giardia
Kunstler, 1882
Види
Giardia agilis
Giardia ardeae
Giardia lamblia
Giardia muris
Giardia microti
Giardia psittaci
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Giardia
EOL logo.svg EOL: 63428

Лямблія (Giardia) — рід найпростіших, паразитів хребетних та деяких безхребетних, що налічує понад 100 видів. Giardia lamblia є паразитом людини.

Морфологія та фізіологія[ред.ред. код]

Вегетативна форма являє собою організм грушоподібної форми, що розділена за поздовжною віссю опорним утворенням — аксостилем. В передній частині тіла знаходяться два ядра. Протоплазма не містить вакуолей, є фібрили, що виконують опорну функцію. Мітохондрії та Комплекс Гольджі відсутні, дихання анаеробне. На тупому кінці є дископодібне вдавлення — присоска, за допомогою якої лямблія прикріплюється до епітелію тонкого кишечника. Розміри паразита 10 — 20 мкм в довжину та 5 — 15 мкм у ширину. Рух здійснюється за допомогою чотирьох пар джгутиків.

В кишечнику людини лямблії утворюють овальні цисти 8 — 12 мкм довжиною та 3 — 10 мкм шириною. Вони оточені хітиновою оболонкою та містять 2 — 4 ядра.

Резистентність[ред.ред. код]

Вегетативні форми нестійкі у зовнішньому середовищі, а цисти можуть тривалий час зберігати життєздатність.

Патогенез та захворювання у людини[ред.ред. код]

Захворювання виникає, коли цисти паразита потрапляють до організму людини. В кишечнику цисти розчиняються та вегетативна клітина починає розмножуватись. При лямбліозі спостерігаються дуоденіт, ентероколіт, диспепсичні розлади (нудота, печія), ураження печінки (гепатит).

Діагностика[ред.ред. код]

Фекалії та дуоденальний вміст хворого досліджують методом мікроскопії. Лямблій визначають у нативних та оброблених розчином Люголя препаратах.

Лікування[ред.ред. код]

Найбільш ефективним методом лікування лямбліозу є метронідазол (трихопол, флагіл) і фуразолідон. Метронідазол призначають по 0,25 г 3 рази на день протягом 7 днів. Із імпортних препаратів ефективний тінідазол (по 0,15 г 2 рази на день протягом 7 днів), близький за структурою до метронідазолу. Фуразолідон приймають по 0,1 г 4 рази на добу протягом 5 днів.

Література[ред.ред. код]

В. Д. Тимаков. Микробиология. — М.: Медицина, 1973. — С. 432. (рос.)