Лідер опозиції Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Coat of Arms of Australia.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Австралії
Категорія КатегоріяІнші країни

Лідер опозиції в Австралії (англ. Leader of the opposition), є фігурою в австралійській політичній системі, членом австралійського парламенту в Палаті представників. Цю позицію здебільшого обіймає лідер партії, яка має більшість місць у парламенті з числа партій, що не входять до уряду. Під час засідань парламенту лідер опозиції займає місце ліворуч від столу, розташованого у центрі зали, попереду усієї опозиційної частини парламенту, безпосередньо навпроти Прем'єр-міністра Австралії. Лідер опозиції обирається опозиційною партією на підставі її статуту і правил. Нового лідера опозиції може бути обрано у випадку, якщо його попередник помирає, подає у відставку або у випадку зміни правління в партії.

Австралійська Співдружність являє собою конституційну монархію з парламентською системою, яку створено за Вестмінстерським зразком. Відповідно до цієї традиції Лідер опозиції формально розуміється як лідер опозиції, лояльної до Його Величності. Це є важливим елементом Вестмінстерської системи: опозиція направляє свою критику на Уряд, чим намагається перемогти і змістити чинний Уряд. Водночас опозиція за будь-яких обставин залишається відданою Короні і являє собою «тіньовий уряд», готовий у будь-який момент замістити чинний кабінет.

Лідером опозиції є Пітер Даттон, обраний лідером Ліберальної партії 30 травня 2022 року, після того як Скотт Моррісон подав у відставку з цієї посади в зв'язку з поразкою на виборах[1][2]. Ліберальна партія перебуває в опозиції з моменту своєї поразки на виборах 2022 року, коли Лейбористська партія одержала перемогу. У дійсний момент в австралійській парламентській історії нараховується 34 лідери опозиції, з яких 18 у той чи інший час також обіймали посаду Прем'єр-міністра.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Peter Dutton: Staunch conservative named Australia's opposition leader. BBC News (англійською). 30 травня 2022. Архів оригіналу за 30 травня 2022. Процитовано 31 травня 2022. 
  2. Peter Dutton becomes the new Liberal Party leader, as the Coalition enters the wilderness. Australian Broadcasting Corporation (англійською). 30 травня 2022. Архів оригіналу за 30 травня 2022. Процитовано 31 травня 2022.