Лікарня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Госпітальне судно «Вільгельм Ґустлофф» в 1940 р.

Ліка́рня (заст. шпита́ль)[1] — медичний заклад та лікувально-профілактична установа, яка надає стаціонарну кваліфіковану і спеціалізовану медичну допомогу. Існує також термін го́спіталь, що вживається переважно щодо військових лікарень, шпиталів[2].

Госпіталі (від лат. hospitālis — «привітний», «гостинний») з'явилися у середньовіччі як заклади, де розміщували паломників.

Історія[ред. | ред. код]

В ХІ-ХІІ століттях у госпіталях надавалися лікувальні послуги паломникам, притулок на певний час. За необхідності паломники могли отримати фінансову допомогу, захист від переслідувань тощо. Створенням мережі госпіталів в Європі та на Близькому Сході опікувався лицарський Орден госпітальєрів (іоаннітів). Створення Ордену госпітальєрів і започаткування закладів даного типу бере свій початок від заснування госпіталю, розташованого в Єрусалимі при монастирі Діви Марії, де задовго до арабських завоювань приймали і лікували паломників, прибулих на Святу Землю[3].

Згодом госпіталі перетворилися на військові стаціонарні лікувальні заклади — шпиталі і втратили функцію розміщення мандрівників[4].

Термін[ред. | ред. код]

Див. також: Шпиталь

Слова госпіталь, шпиталь сходять до лат. hospitale cubiculum: перший термін запозичений через посередництво російської (де він відомий з XVIII ст.) і нідерландської (hospitaal) мов, другий — через нім. Spital[5][6]. Більш давнім є термін «шпиталь», що вживався на теренах польського королівства з XIV ст.; він з'явився в народній мові з козацьких часів (Трахтемирівський шпиталь для покалічених і старих запорожців). Його зафіксував у своєму словникові, складеному ще в першій половині 19 століття, Павло Білецький-Носенко[7]. На теренах України перший відомий міський шпиталь Св. Духа існував 1377 у Львові, де на XVI ст. існували шпиталі при церквах міста.[8]

Сучасність[ред. | ред. код]

Лікарня — Бразилія

Лікарня — це установа, яка надає медичні послуги для громади. Лікарі, медсестри та інші працівники лікарні працюють над відновленням здоров'я хворих та поранених. Вони також намагаються запобігти хворобам та підтримувати здоров'я у громаді. Деякі лікарні служать центрами: медичної освіти та досліджень. Кожна лікарня класифікується за 1) тривалістю перебування, 2) видами послуг, 3) типом власності. Більшість лікарень є короткостроковими лікарнями, в яких більшість пацієнтів залишаються менш ніж 30 днів. Пацієнти проводять в середньому 4 — 8 днів у короткостроковій лікарні. У довгострокових лікарнях більшість пацієнтів тримають більше 30 днів. Люди, у яких вилучені мигдалики, перейдуть до короткострокової лікарні. Ті з важкими психічними захворюваннями можуть тривати довго. термін установи через час, необхідний для лікування свого стану.

Загальна лікарня надає послуги більшості людей та хвороб. Спеціальна лікарня піклується про певних людей або до певних хвороб. Наприклад, дитячі лікарні ставляться лише до дітей, реабілітаційні лікарні надають послуги, щоб допомогти людям пристосуватися до психічних та фізичних вад, науково-дослідні лікарні проводять медичні дослідження. Навчальні лікарні навчають майбутніх лікарів, медсестер, фахівців лабораторії та інших, які планують медичну кар'єру.

Більшість лікарень належать їхній громаді. Некомерційна добровільна лікарня належить благодійним організаціям чи релігійним групам. Приватна чи приватна лікарня працює як компанія, щоб отримати прибуток для власників. Державна лікарня належить державі або місцевій владі

уряд Професійний персонал послуг складається з людей, безпосередньо пов'язаних із піклуванням

пацієнти. Медичний персонал, що складається з лікарів, надає поради всім іншим членам цієї команди. Медичний персонал також включає лікарів у навчанні. Ці стажери закінчили медичну школу та працюють у лікарні для додаткового необхідного досвіду. Корпоративний персонал формує найбільшу групу в команді з догляду за пацієнтами. Професійні медсестри, як правило, називають зареєстрованими медсестрами, виконують велику частину догляду пацієнта під керівництвом лікарів. Вони перевіряють температуру, частоту пульсу і артеріальний тиск, змінюють одяг, дають ін'єкції та видаляють шви.

Більшість лікарень поділяються на різні одиниці. Кількість одиниць залежить від розміру та типу лікарні. Прийомний офіс призначає пацієнтів для прийому на прохання свого лікаря і призначає їх палаті. Відділ медичних документів реєструє кожного пацієнта. Якщо колишні пацієнти повертаються до лікарні, їхні медичні записи допомагають лікарю діагностувати та лікувати свої хвороби. Більшість загальних лікарень мають кілька основних одиниць. Наприклад, пологовий будинок допомагає захистити матерів та новонароджених дітей від інфікування, тримаючи їх від інших пацієнтів. Діти залишаються в дитячому відділенні; пацієнти, які не потребують хірургічного втручання, залишаються у дорослих медичних установ Найбільші сучасні лікарні мають різноманітне сучасне обладнання, таке як серцево-легеневі машини, які можуть переймати роботу серця пацієнта та легенів при ускладненому серцевому справі. Сучасні лікарні мають підрозділи інтенсивної терапії, оснащені телевізійними та електронними пристроями, щоб постійно стежити за критично хворими пацієнтами. Хірургічне втручання зацікавлює пацієнтів в очікуванні операції або відновлення після операції. У лікарні також є аварійний відділ, який надає допомогу потерпілим від аварії та людям, які випадково захворіли. Лікарняна аптека надає ліки, які лікарі замовляють пацієнтам. Лабораторії лікарень проводять тести, які допомагають лікарям діагностувати та лікувати хвороби. Департамент радіології застосовує Xrays, щоб полегшити діагноз розладів та травм лікарям.

Загальна лікарня зазвичай розділяється на амбулаторне відділення та стаціонарне відділення. Амбулаторіми — це ті, хто приїжджає до лікарні для тестування або лікування, а потім повертають додому в той же день. Стаціонарні пацієнти залишаються в лікарні протягом одного або більше днів і отримують цілодобову допомогу від штатного працівника лікарів та медсестер. Основна складова одиниці стаціонарного відділення називається палатою, де пацієнти приймаються для лікування. Кількість відділень може змінюватися залежно від розміру лікарні, але в цілому існують наступні види палат: медичні, хірургічні, спеціальні хірургічні, акушерські та гінекологічні, педіатричні тощо.

Класифікація[ред. | ред. код]

У цілому лікарні класифікуються за типом організації та за спеціалізацією.

Типи організації лікарень[ред. | ред. код]

 • Децентралізовані — кожне відділення займає окремий корпус лікарні. Недолік такої системи — велика площа. У чистому вигляді практично не зустрічається.
 • Централізовані — абсолютна більшість відділень поєднані в одному корпусі, розташованих, як правило, на різних поверхах або частинах будинку. Як правило при такому вигляді організації за межі однієї будівлі винесені технічні приміщення, харчоблок, поліклінічне і танатологічне (патологоанатомічне) відділення.
 • Змішаний — поєднання особливостей обох видів: є один-два великі корпуси з різними відділеннями і кілька дрібніших корпусів для деяких відділень. Більшість великих лікарень організовано за таким принципом.

За спеціалізацією (профілем)[ред. | ред. код]

 • Спеціалізовані — спрямовані на лікування певного класу захворювань: кардіологічні (кардіоцентр), нейрохірургічні, онкологічні, урологічні, інфекційні та інші.
 • Загальні — багатопрофільні установи спрямовані на діагностику та лікування широкого спектру захворювань.

Згідно з профілем лікування планується розміщення палат у терапевтичних та хірургічних та інфекційних корпусах

Відомі шпиталі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Шпиталь // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Госпіталь // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Смаль І. В. Географія туризму та рекреація: словник-довідник. Видавництво «Навчальна книга — Богдан», 2010.
 4. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Видавництво «Перун», 2005.
 5. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — 632 с.
 6. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
 7. Антоненко-Давидович Б. Д. Як ми говоримо. — 4-е вид., перероб. і доп. — Київ: «Українська книга», 1997. — 336 с. ISBN 966-7219-00-3
 8. Качор Ігор, Любов Качор Марево давнього Львова — Львів: «Апріорі», 2009 — ISBN 978-966-2154-03-0

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]