Лімацела крапчаста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лімацела крапчаста
Agaricus lenticularis — Flora Batava — Volume v14.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Підцарство: Вищі гриби (Dikarya)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Agaricomycetes
Порядок: Agaricales
Родина: Мухоморові (Amanitaceae)
Рід: Лімацела (Limacella)
Вид: Лімацела крапчаста
Біноміальна назва
Limacella guttata (Pers.) Konr. & Maubl., 1924
Синоніми
Agaricus guttatus Pers., 1793 (базионім)

Agaricus lenticularis Lasch, 1828
Agaricus secretanii f. guttatus Rabenh., 1844
Amanita secretanii var. guttata (Pers.) P.Kumm., 1871
Lepiota lenticularis (Lasch) Gillet, 1874
Lepiota guttata (Pers.) Quél., 1877
Limacella lenticularis (Lasch) Maire, 1924

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Limacella guttata
EOL logo.svg EOL: 198227
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1449396
MB: 414594
IF: 414594

Лімаце́ла кра́пчаста (Limacella guttata) — гриб роду лімацела (Limacella) родини мухоморових (Amanitaceae). У літературі часто описується як їстівний, але деякі західні дослідники (Т. Лессо) вживати не рекомендують.

Опис[ред. | ред. код]

Limacella guttata.jpg

Шапка діаметром 4—12 (15) см, товстом'ясистая, куляста, пізніше від дзвоновидної до плоско-опуклої форми, з горбком, край часто нерівний. Шкірка буро-жовта, або кремово-охриста з червоним відтінком, в центрі темніша, слизова, гола. М'якуш товстий, білий, в основі ніжки червонуватий, з борошняним запахом та приємним смаком. Гіменофор пластинчастий, пластинки вільні, часті, іноді розгалужені, білі або кремові. Є пластиночки. Ніжка центральна, циліндрична, розмірами 6—15 × 1—2 см, в основі потовщена, щільна, пізніше заповнена нещільною масою. Поверхня біла або білувата, волокниста, вище кільця вкрита жовтими прозорими краплинами, які при підсиханні утворюють сірувато-бурі плями. Залишки покривал: Піхва відсутня, кільце шмрокое, щільне, як і верхня частина ніжки, зверху покрите краплинами або плямисте. Споровий відбиток білий.

Мікроскопічні ознаки: Спори кулясті або округло-еліпсоїдні, 4,5—6 × 5 мкм, гладенькі, безбарвні. Базидії чотириспорові, булавоподібні, розмірами 30—36 × 7—9 мкм. Трама пластинок неправильного типу, складається з гіф діаметром 3-7 мкм.

Екологія та росповсюдження[ред. | ред. код]

Росте у хвойних (найчастіше соснових) та вологих мішаних і листяних лісах, на багатому ґрунті, серед мохів або листового опаду, групами. Зустрічається місцями, рідко. Поширена в Європі в багатьох країнах (від Британських островів до європейської частини Росії (Московська та Ленінградська області) і від Італії до Данії), також в Північній Америці.

На території України поширена в багатьох регіонах, відома в Карпатських лісах (Львівська, Івано-Франківська області), Західному Лісостепу (Тернопільська область), Правобережному Поліссі (Житомирська область, Київська область), Правобережному Лісостепу (Миколаївська область), Лівобережному Поліссі (Київська, Чернігівська області), Лівобережному Лісостепу (Полтавська область), також в насадженнях та лісових острівках Степової зони (Дніпропетровська, Херсонська області).

Сезон: липень — жовтень.

Схожі види[ред. | ред. код]

  • Limacella glioderma менших розмірів, більш слизова, з червоно-бурою шапкою, що з віком вицвітає до сірувато-жовтого кольору. Вважається маловідомим їстівним грибом.

Лімацелла крапчаста може бути схожа на деякі мухомори, але її легко відрізнити завдяки відсутності піхви та слизовій шапці.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Аманитальные грибы / отв. ред. К. А. Каламээс. — К. : «Наукова думка», 1992. — С. 107—108. — ISBN 5-12-003226-5.
  • Вавриш П.О., Горовой Л.Ф. Грибы в лесу и на столе. — К. : «Урожай», 1993. — С. 110. — ISBN 5-337-00728-9.
  • Лессо Т. Грибы. Определитель / пер. с англ. Л.В. Гарибовой, С.Н. Лекомцевой. — М. : «Астрель», 2003. — С. 164. — ISBN 5-17-020333-0.