Лімму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лімму — посадовець-епонім в Ассирії за ім'ям якого називали рік. В пізньоассирійський період за традицією в рік сходження на престол лімму ставав сам цар.

Однією з найважливіших подій року в стародавньому Межиріччі був новорічний фестиваль навесні. В Ассирії під час цього святкування в священній столиці Ашшурі здійснювалися спеціальні обряди та приносилися жертви богам. У цих обрядах мав брати участь або ж цар[1] або ж спеціально обраний посадовець який і звався лімму. На цю посаду обирали представників з найзнатніших ассирійських родин. Оскільки посада була річною, і одна й та сама людина майже ніколи не обиралася на неї двічі, а для ассирійців було характерне велике різноманіття імен[2] то імена лімму використовувалися для означення років. Наприклад 820/819[3] роки були роком ліммівства Бел-дана. Також для уточнення майже завжди добавляли важливі військові події, що сталися того року.

Списки лімму мають велике значення для встановлення точної хронології подій. Проте вони збереглися лише для 1876-1780 та 858-700 років до нашої ери. Щоправда ці періоди можна продатувати дуже точно бо збереглося не менше п'яти табличок для першого з них і понад 10 для другого.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Царська влада в Ассирії походила від жрецької.
  2. В сучасній Україні наприклад серед однолітків більше половини мають одне з 5-7 найпопулярніших чоловічих чи жіночих імен.
  3. Оскільки в ассирійців рік починався навесні, то він не збігався з нашим.

Джерела[ред. | ред. код]