Лінчування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лінчований негр. 1925

Лінчування (суд Лінча) — самосуд, розправа без слідства й суду над неграми у США та кримінально налаштованими білими; метод діяльності агресивно налаштованого населення, ку-клукс-клану та інших реакційних елементів.

За однією з версій, дістав назву на честь американського судді Чарльза Лінча, який практикував лінчування під час Війни за незалежність. За іншою — від прізвища капітана Вільяма Лінча, який ввів в Пенсільванії «закон Лінча» про беззаконні тілесні покарання в 1780 році.

Виникнення суду Лінча як систематичної практики відносять до кінця 1860-х, коли після поразки в Громадянській війні Південь США піддався військової окупації Півночі; землі піддавалися масовій скупці з боку північних ділків, так званих карпетбеггерів, а чорношкіре населення, оголошене в ході війни абсолютно вільним від рабства, мстило своїм колишнім господарям. Для боротьби з північними окупантами, а особливо з вивільненими неграми була заснована таємна організація Ку-Клукс-Клан, члени якої широко практикували беззаконні вбивства. Цей (так званий Перший) Ку-Клукс-Клан був рішуче розгромлений федеральним урядом в 1870-ті, але терор проти негрів не припинився. На зміну рабству прийшла сегрегація, закріплена законодавчо (т.зв. Закони Джима Кроу), а також неписаний етикет, який повинні були дотримуватися негри. За скоєння злочинів проти загального закону (вбивство, грабіж, зґвалтування білих), законів Джима Кроу або неписаних правил поведінки, негр міг зазнати лінчування. Лінчуванню піддавалися і учасники страйків, негри - фермери та інші особи, які загрожували економічним інтересам білої більшості. Пік кількості лінчування припав на 1892 (151 жертва), нові сплески на 1910-ті роки, тоді ж був заснований другий Ку-Клукс-Клан, оспіваний Гриффітом у фільмі «Народження нації».

Поряд з неграми, хоча і набагато рідше, лінчуванню піддавалися і білі американці, а також інші меншини, насамперед італійці (за підозрою у співпраці з мафією), євреї (популярність одержало лінчування єврея Лео Франка в 1915 році), англомовні католики. Всього в Сполучених Штатах в період з 1882 по 1968 рік, але головним чином між 1882-м і 1920-м роком лінчуванню піддалися приблизно 3500 афроамериканців і 1300 білих.

Лінчування здійснювалося зазвичай через повішення, проте могло супроводжуватися тортурами або спаленням на вогнищі. Більш м'яким покаранням було віддання обвинувачуваного ганьбі, для чого його обмазували дьогтем, вивалювали в пір'ї, саджали верхи на колоду і в такому вигляді проносили через усе місто. Після цього засуджений отримував свободу, але з міста зазвичай виганявся. Нерідко в суді Лінча брали участь не просто неорганізовані натовпи, а законні судді, мери невеликих міст, шерифи; про місце і час лінчування повідомлялося заздалегідь, як при законній страті, були фотографи, іноді влаштовувалися шоу, як у цирку.

У 1900-і роки в моду увійшли листівки із зображенням повішених негрів, поряд з якими позують веселі та усміхнені учасники суду Лінча; вони посилали їх своїм родичам з коментарями на кшталт «Мамо, це я зліва». Федеральний уряд заборонив такого роду поштову продукцію в 1908, але вона нелегально друкувалася і циркулювала до 1930-х.

Хоча суди Лінча часто засуджувалися федеральним урядом (особливо Республіканською партією), ніякої законної протидії цим акціям фактично не робилося: влада південних штатів і округів, як правило, складалися з осіб, що бачили в лінчуванні самооборону від численних безчинств негрів.

Боротьбу з лінчуванням під тиском громадської думки почали президенти-демократи, Ф. Д. Рузвельт (який у 1936 не наважився ще прийняти жорстких законів проти лінчування, боячись втратити підтримку південних виборців) і особливо Г. Трумен. Після Другої світової війни лінчування стали поодинокими випадками, зазвичай пов'язані з приватним терором груп начебто Ку-Клукс-Клану, і підлягало суворому розслідуванню.

В даний час суд Лінча вже не існує. В американському суспільстві зникла моральна підтримка цієї практики. Знищення законів Джима Кроу і зрівняння негрів в правах при Кеннеді і Л.Джонсону позбавили масові акції проти негрів правової підтримки .